Brama Poznania jest miejscem dostępnym i otwartym. Zależy nam, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się u nas jak najlepiej! Przez cały rok organizujemy mnóstwo wydarzeń. Staramy się, by jak najwięcej z nich było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do samodzielnego zwiedzania Bramy Poznania, skorzystania z zajęć edukacyjnych, oprowadzań i spacerów sensorycznych, oraz do wzięcia udziału w bezpłatnych oprowadzaniach z cyklu „Wszystko jasne!”.
Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi organizacjami. Do tej pory współpracowaliśmy m.in. ze Stowarzyszeniem Na Tak, Fundacją Na Niebiesko, Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacją Aktywnej Rehabilitacji. Zrealizowaliśmy także programy edukacyjne dla Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu Poznania.
Systematycznie jesteśmy nagradzani w konkursach związanych z dostępnością. W 2016 r. otrzymaliśmy tytuł Dostępnej Miejskiej Instytucji Kultury w Poznaniu. Przyznano nam Złotą Ryczkę w kategorii Innowacje w konkursie Poznań Dostępny 2019, a w 2020 otrzymaliśmy tytuł Lidera Dostępności 2020 w kategorii Przestrzeń publiczna.
Kontakt do koordynatorki ds. dostępności:
Lucyna Kaczmarkiewicz
e-mail: lucyna.kaczmarkiewicz@pcd.poznan.pl
tel. 571 267 308
Do Bramy Poznania można wejść od ul. Gdańskiej oraz od ul. Dziekańskiej. Oba wejścia są bez progów, a drzwi otwierają się automatycznie. Powierzchnia chodnika przed wejściem częściowo wykonana jest z nieregularnej, granitowej kostki. Punkt informacji, kasy, szatnia, toaleta (przystosowana dla osób z niepełnosprawnością) oraz wejście na ekspozycję znajdują się na tym samym poziomie, co wejścia do budynku. Z holu głównego do budynku Galerii Śluza prowadzi szklana kładka, do której drzwi otwierają się automatycznie. Na poziom -1 w Galerii prowadzą tylko schody. Na dachu Bramy Poznania znajduje się taras widokowy. Prowadzą do niego tylko schody; przed nimi jest monitor z aktualnym widokiem z tarasu.
Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach. Do sal można dostać się schodami lub windą, która znajduje się w holu głównym. Aby skorzystać z windy, należy poprosić o wsparcie pracowniczkę lub pracownika(czki) Zespołu Obsługi Klienta. Na ekspozycji winda znajduje się w salach Gród i Złoto. Przejście do kolejnej sali poprzedza szklana kładka zawieszona na wysokości drugiego i trzeciego piętra. W każdej sali znajdują się pufy oraz przenośne krzesełka, z których można skorzystać podczas zwiedzania. Ekspozycja kończy się korytarzem w kształcie zygzaka, którego ściany są lustrami lub szybko zmieniającą się animacją.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.