Osobom, które poruszają się na wózku inwalidzkim i korzystają z komunikacji miejskiej, proponujemy dojazd do przystanku Rondo Śródka. Odległość od przystanku do Bramy Poznania wynosi około 700m. Z dworca PKP/ PKS można dojechać bezpośrednio tramwajem nr 8, ze Starego Rynku tramwajami nr 3, 8, 4 i 17. Przy przystanku Katedra znajduje się przejście podziemne (są tutaj tylko schody). W przestrzeni miejskiej są rozmieszczone oznaczenia Traktu Królewsko-Cesarskiego wskazujące drogę do Bramy Poznania.
Gościom/gościniom, którzy/e przyjadą do nas własnym samochodem, proponujemy ogólnodostępny parking ze specjalnie wyznaczonymi miejscami parkingowymi przy ulicy Gdańskiej. Odległość od parkingu do wejścia głównego to ok. 200 m. Nawierzchnia wokół budynku częściowo wykonana jest z nieregularnej, granitowej kostki.
Zwiedzający/e, którzy/e przyjadą autokarem lub busem, mają możliwość zaparkowania na parkingu z wjazdem od ulicy Bydgoskiej. Odległość od parkingu do wejścia głównego to ok. 300 m. Nawierzchnia chodnika prowadzącego do wejścia głównego częściowo wykonana jest z nieregularnej, granitowej kostki. Na parkingu znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Prosimy, aby wcześniej zgłosić przyjazd autokaru pod numerem telefonu 61 647 76 34.
W poruszaniu się po przestrzeni Bramy Poznania pomoże system znaczników TOTUpoint. Znaczniki znajdują się w następujących lokalizacjach:
1. Podejście od strony Mostu Jordananawiguje do wejścia głównego oraz na amfiteatr
2. Wejście do zygzaka nawiguje do wejścia głównego od strony parkingu
3. Galeria Śluza
nawiguje do wejścia do Śluzy Katedralnej od strony ul Dziekańskiej
4. Amfiteatr nad Cybiną
nawiguje po przestrzeni amfiteatru
5. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami
nawiguje do toalety dostosowanej dla osób z niepełnosprawnością
6. Wejście do holu ze szczeliny
nawiguje pomiędzy szczeliną a holem głównym
7. Przejście do Galerii Śluzanawiguje do kładki z holu głównego Informacje o systemie są dostępne pod linkiem http://www.totupoint.pl/strona.php?nazwa=podstawy
Istnieje możliwość wsparcia asytenta(ki), który będzie towarzyszył Państwu podczas wizyty w Bramie Poznania. Prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby pod numerem tel. 61 647 7634. Postaramy się oprowadzić Państwa po ekspozycji lub towarzyszyć podczas wydarzenia w godzinach otwarcia instytucji.
Budynek główny Bramy Poznania jest modernistyczną budowlą, podzieloną (na całej wysokości) na dwie części, połączone szklanymi kładkami. W każdej części budynku są po dwa piętra i dwie sale ekspozycyjne. Można tam wjechać windą. Z budynku głównego do zabytkowej Śluzy Katedralnej prowadzi kładka przerzucona nad rzeką Cybiną. Kładka znajduje się na parterze i jest zadaszona.
MAPY BUDYNKU W KONTRAŚCIEDo budynku Bramy Poznania można wejść od dwóch stron: od ulicy Gdańskiej i od ulicy Dziekańskiej. W obu przypadkach wejścia są bez progów, z poziomu chodnika, a szerokie drzwi otwierają się automatycznie.
Plan tyflograficzny holu głównego znajduje się w pobliżu Punktu Informacji (idąc od wejścia głównego po prawej stronie). Pracownik/czka na tym stanowisku udzieli wszelkich niezbędnych informacji i odpowie na pytania. W Punkcie Informacji można wypożyczyć inne tyflografiki prezentujące przestrzeń Bramy Poznania (parter, sale ekspozycyjne, Śluzę Katedralną), przestrzeń Ostrowa Tumskiego z wyznaczoną sensoryczną ścieżką zwiedzania oraz fasadę katedry poznańskiej. Pracownik lub pracowniczka BOK wskaże miejsce, w którym można zapoznać się z tyflografikami i przeprowadzi krótki opis audiodeskryptywny planów.
Kasy znajdują się naprzeciwko Punktu Informacji. W kasie znajduje się folder w brajlu "Cennik usług Poznańskiego Centrum Dziedzictwa" a w punkcie informacji folder "Podstawowe informacje o Bramie Poznania".
W kasach można odebrać bilety uprzednio zakupione w Internecie lub kupić je bezpośrednio przed wejściem. Rekomendujemy, aby goście/gościnie, którzy/e wybierają się do Bramy w weekend, zakupili bilety on-line pod adresem www.bilety.bramapoznania.pl Zaraz obok kas znajduje się bezpłatna szatnia i Punkt Odbioru Audioprzewodników. Nasz audioprzewodnik wydawany jest dla każdego, kto zakupił bilet na ekspozycję. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna. Dysponujemy audioprzewodnikiem w kilku wersjach językowych: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, ukraińskim i hiszpańskim.
Na parterze znajduje się również toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach (po dwie sale na każdym piętrze). Do sal można wejść schodami lub wjechać windą.
W każdej sali na ekspozycji (w pobliżu wejścia), znajduje się plan tyflograficzny danej przestrzeni.
Ważne: aby skorzystać z windy, należy poprosić o to pracownika/czkę Biura Obsługi Klienta jeszcze przed przejściem przez kołowrotki-bramki biletowe.
Pierwsze schody prowadzą z holu głównego do sali o nazwie GRÓD (13 schodów – spocznik – 13 schodów). Kolejna sala – WODA znajduje się na tym samym poziomie i można przejść do niej szklaną kładką. Trzecia sala ZŁOTO i czwarta sala WITRAŻ znajdują się już na drugim piętrze.
Na drugie piętro ekspozycyjne prowadzą schody (11 schodów – spocznik –11 schodów). Można dostać się tam windą, która znajduje się w sali GRÓD. Między salą ZŁOTO i salą WITRAŻ jest wejście na taras widokowy. Prowadzą do niego tylko schody (14 schodów – spocznik – 13 schodów – spocznik – 13 schodów).
Na tarasie widokowym znajdują się tablice skyline, które przybliżają, jakie obiekty są widoczne z tej wysokości. Jedna z nich jest tablicą dotykową, pozostałe pięć są wykonane w wysokim kontraście.
Na ekspozycji nie ma oznaczeń elementów prowadzących takich jak linie lub pola ostrzegawcze. Znajdują się tu nośniki w różnym kształcie, trudne do wykrycia za pomocą laski. Zachęcamy aby zwiedzać ekspozycję z osobą towarzyszącą (asystentem/ką), skorzystać z oprowadzań Wszystko jasne! lub zarezerwować oprowadzanie grupowe z przewodnikiem/czką w umówionym terminie.
Aby dowiedzieć się więcej o oprowadzaniach z cyklu Wszstko jasne! kliknij w link - LINK.
Aby dowiedzieć się więcej o oprowadzaniach dla grup z dysfunkcjami kliknij w link - LINK.
Wyjście z ekspozycji znajduje się w ostatniej sali WITRAŻ. Prowadzi ono przez nieregularny korytarz, zwany Zygzakiem. Za Zygzakiem znajdują się schody w dół, które prowadzą do holu głównego (16 schodów – spocznik –16 schodów – spocznik – 16 schodów). Można ominąć Zygzak i schody, cofając się do sali ZŁOTO, gdzie znajduje się winda.
W holu głównym audioprzewodniki należy odłożyć do specjalnej szafy, która znajduje się na końcu schodów lub oddać je bezpośrednio pracownikowi/czce Biura Obsługi Klienta.
W sali wielofunkcyjnej, w której odbywają się warsztaty, konferencje, wykłady nie ma barier architektonicznych.
Śluza Katedralna to odnowiona część dawnych fortyfikacji pruskich. Prezentujemy tu bezpłatne wystawy czasowe. Do Śluzy można wejść bezpośrednio od strony ulicy Dziekańskiej bądź też przechodząc od strony holu Bramy Poznania. Śluza połączona została z budynkiem głównym zabudowaną, szklaną kładką nad rzeką Cybiną. Do dolnej części Śluzy Katedralnej prowadzą schody (11 schodów – spocznik – 9 schodów). Ta część budynku nie jest wyposażona w windę.
W Śluzie można rozpocząć zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z audioprzewodnikiem. Znajduje się tu również tyflografika Ostrowa Tumskiego ze ścieżką zwiedzania najciekawszym miejsc. Opis ścieżki w brajlu jest dostępny w punkcie wypożyczenia audioprzewodników w Śluzie.
Na zewnątrz budynku Bramy Poznania znajduje się amfiteatr nad brzegiem rzeki Cybiny. W tym miejscu odbywają się różne imprezy, tutaj też można wypocząć w przerwie przed kolejną wyprawą. Do amfiteatru prowadzą schody w dół (10 schodów – spocznik –10 schodów – spocznik – 14 schodów) po południowej stronie budynku. Stopnie schodów są oznaczone kontrastowo.
Brama Poznania to nie tylko nowoczesna ekspozycja, ale także wykwalifikowany i pomocny personel. Pracownicy i pracowniczki Biura Obsługi Klienta (BOK) chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Wysokie kwalifikacje uzyskali podczas cyklu szkoleń według międzynarodowego standardu ECHOCAST, a doświadczenie — poprzez obsługiwanie i oprowadzanie grup o różnych potrzebach.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.