Do budynku Bramy Poznania można wejść od ulicy Gdańskiej (wejście główne) i od ulicy Dziekańskiej. W obu przypadkach nie ma progów, a drzwi otwierają się automatycznie (szerokość przejścia 180 cm). Od strony ul. Dziekańskiej wejście prowadzi przez Galerię Śluza i przez zawieszoną nad rzeką Cybiną przeszkloną kładkę.
Blisko wejścia głównego, po lewej stronie, znajdują się toalety z systemem przyzywowo-alarmowym. Drzwi do toalety otwierają się automatycznie (szerokość 90 cm), powierzchnia manewrowa ma wymiary 150 m na 150 m.
W holu głównym znajdują się punkt informacji, rezerwacji, kasy oraz punkt wydawania audioprzewodników, z którymi zwiedza się ekspozycję. Za nim jest samoobsługowa szatnia, zamki w szafkach znajdują się na wysokości 46 i 133 cm. Lady w holu głównym są na wysokości 88 cm, w sklepie Zakątek pamiątek na wysokości 110 cm, w kawiarni Widoki Cafe & Lunch na 92 cm wysokości. Stoliki w kawiarni są na wysokości 75 i 47 cm.
W holu głównym można wypożyczyć wózek rehabilitacyjny na czas wizyty.
Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach, do których można wejść schodami lub wjechać windą (szerokość drzwi do windy 90 cm). Drzwi do windy otwiera pracownik(czka) Zespołu Obsługi Klienta.
Pierwsze schody prowadzą z holu głównego do sali o nazwie Gród (13 schodów – półpiętro – 13 schodów). Kolejna sala – Woda znajduje się na tym samym poziomie i przechodzi się do niej szklaną kładką. Trzecia sala Złoto i czwarta Witraż są na drugim piętrze. Prowadzą do nich schody (11 schodów – półpiętro –11 schodów). Można również skorzystać z windy, która z sali Gród zabierze nas do sali Złoto.
Większość nośników na ekspozycji można dostosować do wzrostu zwiedzającego. W każdej sali są miejsca odpoczynku oraz przenośne krzesełka, z których można skorzystać w czasie wizyty.
Między ostatnimi salami jest taras widokowy. Prowadzą do niego tylko schody (14 schodów – półpiętro – 13 schodów – półpiętro – 13 schodów). Aktualny widok z tarasu można zobaczyć na monitorze zawieszonym naprzeciwko schodów.
Na końcu sali Witraż, w kształcie zygzaka, znajduje się wyjście z ekspozycji. Schodami zejdziemy do holu głównego (16 schodów – półpiętro –16 schodów – półpiętro – 16 schodów). Można ominąć zygzak i schody, cofając się do sali Złoto, w której znajduje się winda.
W sali wielofunkcyjnej odbywają się warsztaty, konferencje, wykłady, spotkania itp. Organizując wydarzenia dbamy o takie ustawienie sali, aby była zachowana przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali wielofunkcyjnej mają szerokość 95 cm. W całej przestrzeni nie ma progów.
Na zewnątrz budynku, nad brzegiem rzeki Cybiny znajduje się amfiteatr. Odbywają się tu wydarzenia plenerowe; tutaj też można odpocząć blisko rzeki. Do amfiteatru prowadzą schody (10 schodów – spocznik – 10 schodów – spocznik –14 schodów) po południowej stronie budynku. Jest tu platforma przyschodowa; jej maksymalne obciążenie wynosi 225 kg. Aby uruchomić platformę, prosimy o kontakt z Zespołem Obsługi Klienta pod nr telefonu 61 647 76 34 (informacja Bramy Poznania). Do amfiteatru można zejść również poruszając się Wartostradą w kierunku północnym.
W punkcie informacji w Galerii Śluza można wypożyczyć audioprzewodnik po Ostrowie Tumskim. Lada w tym punkcie znajduje się na wysokości 110 cm i 75 cm.
Na Ostrowie Tumskim nawierzchnia ulic jest brukowana, jest tu sporo krawężników i nierówności. W ramach audiowycieczki można zwiedzić katedrę poznańską. Przy wejściu głównym (od strony placu katedralnego) jest podjazd. Przy wejściu bocznym są tylko schody. Do podziemi katedry nie ma windy, a schody są strome.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.