Ekspozycja Bramy Poznania jest najczęściej wybieraną atrakcją naszego centrum, dającą wiele możliwości zwiedzania. Opowiadamy historię wyspy katedralnej prostym językiem, pozbawionym naukowego żargonu. Multimedialne rozwiązania pozwalają znaleźć dodatkowe informacje, jeśli któryś z przedstawianych tematów okaże się szczególnie interesujący. Przestrzeń ekspozycji dostosowana jest także dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Przygotowaliśmy dwie ścieżki zwiedzania: dla młodzieży i dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi. Integralną częścią każdej z nich jest audioprzewodnik, który intuicyjne prowadzi przez wystawę i daje możliwość zwiedzania we własnym rytmie. Dodatkowo ścieżka rodzinna poznawanie ekspozycji zamienia w grę terenową. Oba rozwiązania należą do najnowocześniejszych w Polsce.
Ekspozycja główna przedstawia historię wyjątkowego miejsca, jakim jest sąsiadująca z budynkiem Bramy Poznania wyspa katedralna. Wystawa prowadzi przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż oraz zachęca do bezpośredniego spotkania z dziedzictwem, które jest na wyciągnięcie ręki. Obejmuje czas od założenia grodu w X wieku do współczesności. Opowiada o ludziach, wydarzeniach i ważnych momentach związanych z poznańską wyspą katedralną, która była miejscem rozwoju nauki, sztuki i handlu. Przedstawienie ponad 1000-letniej historii pozwala zwiedzającym zrozumieć zmiany, które zachodziły na przestrzeni wieków.
Projekt ekspozycji przygotowała belgijska firma Tempora SA, która specjalizuje się w projektowaniu wystaw narracyjnych. Natomiast w sam proces tworzenia wystawy zaangażowani byli artyści polscy i zagraniczni: Isabelle de Borchgrave, Marcin Markowski, Janusz Ordon i Xawery Żuławski oraz znane autorytety historyczne: prof. Hanna Kóčka-Krenz.
Jest wiele możliwości zwiedzania ekspozycji, dostosowanych do potrzeb różnych grup odbiorców. Każdej towarzyszy dostępny w cenie biletu audioprzewodnik w 8 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, francuskiej, czeskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.