Informacja o projekcie Miasta Poznania „Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości chrześcijaństwa w Polsce”
Beneficjent: Miasto Poznań
Tytuł projektu: „Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości chrześcijaństwa w Polsce”
Finansowanie: projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013
Całkowity koszt inwestycji: 98.900.00,00 PLN
Koszty kwalifikowalne: 98.900.000,00 PLN
Poziom dofinansowania: 60 %
Wysokość dofinansowania: 59.340.000,00 PLN (85% EFRR – 50.439.000,00 PLN, 15% BP – 8.901.000,00 PLN)
Okres realizacji projektu: 2009-2014
Umowa o dofinansowanie: podpisanie umowy pomiędzy Miastem Poznań, a Polską Organizacją Turystyczną – 24 lutego 2011 r.
Zadaniem Interaktywnego Centrum Historii jest przekazanie turystom niezbędnej wiedzy pozwalającej na odczytanie znaczeń zawartych w przestrzeni kulturowej Ostrowa Tumskiego oraz umożliwienie świadomego przeżywania tych miejsc i właściwej interpretacji związanych z nimi faktów i symboli. Ekspozycja w Centrum Historii zawiera treści pozwalające poznać i zrozumieć ponad 1000-letnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu kształtowania się państwa i chrześcijaństwa w Polsce. Całość bazuje na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych, makietach, planszach i wizualizacji oraz aranżacjach przestrzennych. Prezentacje zorganizowano w taki sposób, aby poprowadzić widza przez kolejne sale, połączone ze sobą w logiczny, chronologicznie ułożony ciąg.
Ostrów Tumski i Śródka są ściśle związane z początkami państwowości i chrześcijaństwa na ziemiach polskich, o czym świadczy wiele zachowanych do dziś zabytków wczesnośredniowiecznych. Unikatowy, historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny jest rezultatem wielowiekowej działalności człowieka i zawiera wysokiej klasy obiekty, reprezentujące różnorodne style sztuki i architektury, wśród których w sposób szczególny wyróżnia się Bazylika Archikatedralna. Charakterystycznym elementem zespołu jest Śluza Tumska, będąca reliktem pruskich fortyfikacji.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.