Projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
10. urodziny rozpoczęliśmy 1 maja świętowaniem Majówki w Bramie Poznania. Przeżyliśmy wspólnie mnóstwo wspaniałych wydarzeń i niecodziennych atrakcji! W dniu dziecka premierę miała książka Magiczny dywan. W lipcu i sierpniu wspólnie z Wami podczas warsztatów, spacerów i spotkań poznawaliśmy jak siły natury kształtowały nasz krajobraz oraz wpływały na życie człowieka, w ramach kolejnej odsłony Rzeki Żywej. Siły natury.
Już od 10 lat naszą inspiracją do działań jest Ostrów Tumski. To wyjątkowe miejsce, które dało początek miastu i państwu. Dziesięć wieków jego istnienia wypełniły ciekawe postaci i wydarzenia, których świadkiem są zachowane do dziś zabytki. Kluczem do zrozumienia przeszłości Ostrowa Tumskiego jest nasza ekspozycja. Słowem i obrazem, światłem, barwą i muzyką tworzymy klimat, który pozwala przenieść się w przeszłość. To dobry początek do dalszego odkrywania wyspy katedralnej. Przygotowaliśmy o niej wiele zaskakujących opowieści, dotyczących nawet największych tajemnic i skarbów!
Zacznij od ekspozycji! Naszą wystawę główną możesz poznawać na wiele sposobów - wybierasz samodzielne zwiedzanie z audioprzewodnikiem czy może jedną z tematycznych opowieści prowadzonych przez przewodnika lub przewodniczkę? Najlepiej wybierz się na jedno i drugie! W lipcu zaprosiliśmy Was na wydarzenie Miastoobraz: Rynek Śródecki, to była dobra okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni, wpisanego w miejski krajobraz na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Tym razem odkryliśmy tajemnice poznańskiej Śródki. A jeśli wolicisz poznawać ukryte zakamarki Ostrowa Tumskiego we własnym tempie, to mamy coś specjalnie na tę okazję - Audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim. Daj się porwać opowieści narratora, która poprowadzi Cię przez najciekawsze zabytki wyspy katedralnej oraz wnętrza najstarszej katedry w Polsce!
Opływająca Ostrów Tumski rzeka była tu na długo przed nami i to ona napisała pierwszy rozdział naszej historii. Wracamy do źródeł i odkrywamy ich początki poświęcając rzece wiele uwagi w naszej działalności. Przyglądamy się Cybinie i zamieszkującym jej dolinę roślinom i zwierzętom z niepokojem obserwując dotykający ją kryzys klimatyczny. Ze względu na sąsiedztwo naturalnego otoczenia jesteśmy dobrym początkiem do poznawania nieoczywistych i nieznanych przyrodniczych zakątków Poznania. Zobacz z nami miejsca, gdzie natura ukazuje swoje prawdziwe oblicze!
Najlepiej doświadczysz piękna przyrody wyruszając na Ścieżkę EkoEdukacji - to trasa prowadząca przez 12 przystanków wzdłuż Cybiny i Wartostrady. Każdy z przystanków porusza inny rzeczny temat. Dla rodzin z dziećmi powstał specjalny zeszyt zadań i plecak z pomocami do wypożyczenia bezpłatnie w Bramie Poznania. A jeśli bardziej interesują Cię tematy ogrodnicze i permakulturowe, to koniecznie wpadnij na dyżur otwarty w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa! Terminy najbliższych spotkań znajdziesz w zakładce Wydarzenia. Najmłodsi pasjonaci mogą skorzystać ze ścieżki bosych stóp, kuchni błotnej, toru wodnego oraz równoważni czy labiryntu w naszym Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji.
Nasza okolica to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu. Możesz pospacerować po kameralnych przestrzeniach Ostrowa Tumskiego czy Śródki. A przejeżdżając rowerem lub na rolkach, koniecznie zatrzymaj się na odpoczynek w amfiteatrze i naszych ogrodach. Jeśli zgłodniejesz po całym dniu zabawy i odkrywania okolicy, czeka na Ciebie bogata oferta gastronomiczna Śródki. Restauracje i kawiarnie serwują zarówno lokalne specjały, jak i dania kuchni międzynarodowej. Tak więc niezależnie od tego, czy szukasz odprężającego spaceru, aktywności na świeżym powietrzu czy kulinarnych doznań, nasza okolica ma wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć dzień w najlepszy możliwy sposób!
Staramy się tworzyć jak najlepsze okoliczności do dobrego początku bliskich spotkań z przeszłością i naturą. Liczymy, że dzięki pozytywnym doświadczeniom, zainspirujemy Cię do dalszego, samodzielnego kontynuowania przygody z dziedzictwem lub kolejnej wizyty w Bramie Poznania!
Autor zdjęć: Łukasz Gdak
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.