Galeria Śluza to przestrzeń wystaw czasowych, w której opowiadamy o współczesnym Poznaniu i o tym, jak ukształtowała go przeszłość. Wystawy w Galerii Śluza są prezentowane w języku polskim i angielskim. Wstęp jest bezpłatny.
Tematyka wystaw w Galerii Śluza koncentruje się wokół trzech filarów tematycznych:
Miasto, Ludzie, Środowisko.
Chcemy, aby Galeria Śluza stała się przestrzenią wymiany myśli i inspiracji. Wystawy, które prezentujemy są wynikiem partnerskiej współpracy ze specjalistami merytorycznymi i artystami. Mamy nadzieję, że stają się one także dla widzów źródłem inspiracji i pretekstem do ważnych rozmów.
Rzeki są w nas. W wyobraźni tworzą obraz wody płynącej przez zielone tereny lub meandrującej między miejską zabudową. W dobie myślenia o zmianach, proponujemy spojrzeć na nie inaczej – poszukać niezmiennych cech i wyobrazić sobie nowe znaczenia na przyszłość. Zobaczyć, że Warta płynąca w tym miejscu od tysięcy lat, to konkretne byty, ich sprawczość, głos, marzenia i dziedzictwo.
W Galerii Śluza, w bezpośrednim otoczeniu Warty i Cybiny, prezentujemy opowieść o tym, co tworzy główną rzekę miasta. Przyglądamy się rzecznym osobliwościom: historycznym obiektom i współczesnym dziełom sztuki, które są dziedzictwem Warty. Wykorzystując wyobraźnię ekologiczną, historyczną i społeczną, przedstawiamy najnowsze dzieje rzeki Warty w Poznaniu. Dekady od XIX do XXI wieku nie oddają całej historii, ale mają kluczowe znaczenia dla zrozumienia współczesnej kondycji rzeki.
Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Ale jeszcze starszą i jeszcze bardziej doświadczoną nauczycielką jest natura. Rzeka przypomina o zmienności, o odnowie i trwałości. Woda może być naszym schronieniem. Chyba, że sama przestanie płynąć.
Zapraszamy na ćwiczenia z wyobraźni.
Przewodniczką jest rzeka.
Zachęcamy do wizyty w Zakątku pamiątek w holu głównym Bramy Poznania. Znajdziecie tam gadżety związane z naszą galerią: notesy, ołówki i bawełniane torby.
Galeria Śluza jest częścią Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, miejskiej instytucji kultury. Misją instytucji jest opowiadanie o mieście i jego dziedzictwie. Prowadzi działalność na polu wystawiennictwa, edukacji, turystyki czy aktywizacji lokalnej.
Autor zdjęć: Łukasz Gdak
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.