Corocznie w okolicach 2 kwietnia, czyli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizujemy Niebieski Poranek. Otwieramy wtedy instytucję wcześniej niż o standardowej godzinie i przygotowujemy jej przestrzeń tak, aby była bardziej przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Jest to czas przeznaczony tylko dla tych osób, dlatego ruch turystyczny jest wtedy znacznie mniejszy. Staramy się ograniczyć bodźce sensoryczne. Zarówno hol główny jak i ekspozycja są wyciszone i rozjaśnione, a duże ekrany wyłączone. Aranżujemy miejsca wyciszenia, dla dzieci organizujemy stanowiska animacyjne, przy których mogą spędzić czas. Na czas pobytu w Bramie Poznania można skorzystać ze słuchawek wyciszających dla dorosłych lub dla dzieci. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
W holu głównym znajduje się Punkt Informacji. Pracownik/czka na tym stanowisku udzieli wszelkich niezbędnych informacji i odpowie na pytania. Wizyty ułatwi poniższy Przewodnik, które można również pobrać w Punkcie Informacji.
Przewodnik dla opiekunów/ek dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych:
PRZEWODNIK DLA OPIEKUNÓWEkspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem. To proste w obsłudze urządzenie ze słuchawkami, które oprowadza po ekspozycji. Jest on wydawany dla każdego, kto zakupił bilet na ekspozycję. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna. Pracownicy/czki przeprowadzą krótką instrukcję używania audioprzewodnika.
W Śluzie Katedralnej można wypożyczyć audioprzewodnik, który oprowadzi nas po poznańskiej wyspie. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna wydawana z torbą odkrywcy. Znajdują się w niej zeszyt zadań oraz lupa i kompas, dzięki którym można poznawać Ostrów Tumski i rozwiązywać zadania.
W Śluzie Katedralnej prezentowane są bezpłatne wystawy czasowe, które można zobaczyć w godzinach otwarcia Bramy Poznania.
Brama Poznania to nie tylko nowoczesna ekspozycja, ale także wykwalifikowany i pomocny personel. Pracownicy i pracowniczki Biura Obsługi Klienta (BOK) w charakterystycznych niebieskich koszulach chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Wysokie kwalifikacje uzyskali podczas cyklu szkoleń według międzynarodowego standardu ECHOCAST, a doświadczenie — poprzez obsługiwanie i oprowadzanie grup o różnych potrzebach.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.