Kontynuacją programu wsparcia nauczycieli i nauczycielek języka polskiego jako drugiego Witaj w Poznaniu!, który realizowaliśmy w 2020 roku wraz z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych, jest pakiet materiałów edukacyjnych Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich!.
Poniżej znajdują się list przewodni od autorki i realizatorów programu, a także pliki pdf. i audio do pobrania.
Aby pobrać materiały audio, należy kliknąć wybrany link oraz rozwinąć menu opcji (trzy pionowe kropki).
Pakiet edukacyjny składa się z 5 zestawów, których bohaterami są poznaniacy i poznanianki. Ich działalność, odkrycia czy twórczość zapisały się na stałe w historii miasta. Przy tworzeniu pakietu ponownie zastosowano innowacyjną formułę. Treści językowe opracowano w oparciu o zasoby związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym. To propozycja doskonalenia języka polskiego przez poznawanie fascynujących postaci związanych z naszym miastem.
Zestawy są przeznaczone dla uczniów i uczennic szkół średnich i szkół podstawowych (starszych klas). Mamy nadzieję, że będą dla nich wsparciem w procesie integracji i doskonalenia znajomości języka polskiego na poziomie A2/B1. Nauczyciele i nauczycielki mogą je wykorzystać również w trybie zdalnego nauczania.
Z pakietem "Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich!" zapoznała się pani Urszula Legawiec z Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja w Krakowie, która to fundacja objęła patronat nad tegoroczną edycją.
Materiały doskonale nadają się do budowania i wzmocnienia tzw. tożsamości lokalnej/regionalnej zbudowanej z wielu drobnych komponentów: historii, geografii, realiów, kultury. Mogą być też z powodzeniem stosowane na kursach języka polskiego w całej Polsce, ponieważ ich lokalność nie jest ograniczeniem, raczej potencjałem. Przetworzenie potencjału lokalnego w formie biografii indywidualnych jest świetnym chwytem skracającym drogę - poznanie ludzi danego regionu sprzyja poznaniu kultury i realiów regionu. Uzupełnienie materiałów o konkretne i ważne w kontekście biografii znanych poznaniaków i poznanianek elementy języka jest świetnym połączeniem edukacji kulturowej i językowej. Okazjonalnie ćwiczona gramatyka, poszerzanie zasobu słownictwa i ćwiczenie struktur nie obciąża uczącego się, jest to raczej przygoda, zabawa i wyzwanie - z pewnością sprzyja progresowi językowemu. Nie do przecenienia są elementy mediacji międzykulturowej uwzględniony w materiałach - ten cenny element pozwala uczącemu się wyjść poza kulturę i czas, poza egzystencjalne "tu i teraz", sprzyja otwartości i dyskusjom o wartościach, stereotypach, równouprawnieniu kultur. Bez wahania polecam!
Przygotowaliśmy dla Państwa spotkanie, podczas którego zaprezentujemy główne założenia merytoryczne uwzględnione przy tworzeniu pakietu edukacyjnego. Webinarium poprowadzi autorka treści kart Julia Karczewska.
Za realizację spotkania online dziękujemy naszemu patronowi Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Terminy webinariów Poznaniacy i poznanianki, poznaj ich! Prezentacja materiałów edukacyjnych do nauki języka polskiego jako drugiego.
Wtorek, 2 lutego 2021 r., godz. 17.45 - 19.15
Zapisy zostały zamknięte.
Wtorek, 23 lutego 2021 r., godz. 17.45 - 19.15
Zapisy zostały zamknięte.
Patronami programu są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacja Wspierania Języka i Kultury Polskiej im. Mikołaja Reja.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.