Czy potrafisz wyobrazić sobie kuchnię bez pomidorów i ziemniaków? Mieszkańcy Ostrowa Tumskiego musieli. Co w takim razie gościło na ich stołach? Jak przyjęcie chrześcijaństwa wpłynęło na zwyczaje żywieniowe naszych przodków? Czy kuchnia sprzed tysiąca lat nadal może nas inspirować? Janek i Dominik zapraszają do dyskusji przy stole. Miłego odsłuchu... i smacznego!
Odcinek zrealizowali: Aneta Piebiak, Jan Jaszczak, Dominik Robakowski
Miłość to jedno z najważniejszych uczyć, które nam towarzyszy. Czy jednak jej waga była podobna tysiąc lat temu? Zapraszamy na dźwiękową podróż do poznańskiego grodu na Ostrowie Tumskim. Razem z nami dowiesz się jak wyglądały randki poddanych księcia Mieszka, a także lepiej poznasz słowiańskie walentynki, czyli Noc Kupały.
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Maksym Kempiński
W tym odcinku Janek i Ligia zagłębią się w prawdziwe mroki średniowiecza i sprawdzą w jaki sposób o higienę dbano (albo i nie) 1000 lat temu. Czy poddani Mieszka i zdawali sobie sprawę z zależności między higieną a zdrowiem? Jakie choroby im groziły i jak sobie z nimi radzili? Czy rzeczywiście średniowiecze było epoką brudu? Przekonaj się i wysłuchaj naszej audycji.
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Joanna Łopion, Jan Jaszczak
W tym odcinku Dominik i Janek porozmawiają o tym, co wiemy (lub czego nie wiemy) na temat dawnych, pogańskich wierzeń naszych przodków, którzy zamieszkiwali Ostrów Tumski. Dlaczego próg domu jest istotnym miejscem? Co mogła zrobić człowiekowi południca? Dlaczego kąpiele były niebezpieczne? Posłuchajcie!
Odcinek zrealizowali: Joanna Łopion, Jan Jaszczak, Dominik Robakowski
Zanim postowanie stało się modne, modniejsze było poszczenie. W dzisiejszym odcinku Dominik i Dawid odkrywają w jaki sposób kształtował się i jakie znaczenie miał Wielki Post na przestrzeni lat. Dlaczego Dobrawa zdecydowała się, aby jeść mięso w zakazanym czasie? Gdzie znajduje się kraina, w której kiełbasy rosną na drzewach? Która popularna dziś zupa była przez wieki obiektem nienawiści? No i wreszcie - jak łamanie postów mogło wpłynąć na stan naszego uzębienia? Zapraszamy do słuchania!
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Dominik Robakowski
Złoto od wieków jest symbolem bogactwa. Nie inaczej było w czasach Mieszka I, który bez cennego kruszcu mógłby jedynie pomarzyć o władaniu krajem Polan. W jaki sposób złoto trafiało do Poznania? Jak wyglądała jego obróbka? O archeologicznych skarbach Ostrowa Tumskiego opowiedzą Wam Janek i Ligia. Do usłyszenia!
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Jan Jaszczak
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał dom Mieszka I-go? Czy jego pałac można było nazwać luksusowym, czy była to raczej surowa i nieprzystępna twierdza? Janek i Dominik zabiorą Was na kolejną wycieczkę po Ostrowie Tumskim, w czasie której poznacie sekrety książęcego palatium.
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Aneta Piebiak, Dominik Robakowski
Chcesz się dowiedzieć w której roślinie możesz zakląć swoja chorobę albo które drzewo było najbliższe słowiańskim bogom? Którym drzewem i w jaki sposób możesz chronić swoje dzieci? Pozwólcie, że Ligia razem z Jankiem, przybliżą Wam świat roślin, które otaczały naszych słowiańskich przodków.
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Jan Jaszczak
Muzyka to nieodłączny element naszego życia. Czy jednak zastanawialiśmy się co królowało na "listach przebojów" przed tysiącem lat? W jaki sposób kształtował się gust muzyczny Mieszka i Dobrawy? A może chcecie zostać wirtuozami gry na źdźble trawy? Zapraszamy do rozmowy Janka i Iwony o tym, co grało w duszy naszym przodkom.
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Joanna Łopion, Iwona Pluta
Filmografia obfituje w twórczość poświęconą średniowieczu. Możemy się z nich przekonać jak ubrani byli ówcześni mieszkańcy Francji, Anglii, czy krajów skandynawskich. Jesteście ciekawi jak wyglądali poddani pierwszych Piastów? Zarówno ci bogatsi, jak i ci biedniejsi? Posłuchajcie!
Odcinek zrealizowały: Karena Nowak, Aneta Piebiak, Iwona Pluta
Dzieje Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, od samego początku nierozerwalnie łączą się z podróżami. Cegiełki do dziedzictwa wyspy dokładali zarówno przybysze z innych krain, jak i osoby, które z wyspy katedralnej ruszały na swoje wyprawy i przywoziły tutaj nowe idee, dzieła sztuki czy techniki. W pierwszym odcinku Dawid Barbarzak przybliży nam dzieje kupieckich i politycznych wypraw, które wpłynęły na losy Ostrowa Tumskiego. Posłuchajcie!
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
Dzieje Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, od samego początku nierozerwalnie łączą się z podróżami. Cegiełki do dziedzictwa wyspy dokładali zarówno przybysze z innych krain, jak i osoby, które z wyspy katedralnej ruszały na swoje wyprawy i przywoziły tutaj nowe idee, dzieła sztuki czy techniki. W drugim odcinku Dawid Barbarzak przybliży nam wyprawy związane z religią oraz nauką, które wpłynęły na losy Ostrowa Tumskiego. Posłuchajcie!
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
Jesteście może ciekawi, jak wyglądały początki drukowanych ksiąg w Polsce i Poznaniu? Jakie tajemnice mogą skrywać starodruki? Jaką rolę w dawnym drukarstwie pełniły kobiety?
Mikołaj chętnie odpowie Wam na te pytania!
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Mikołaj Wojciechowski
Jak wyglądało leczenie w średniowiecznej Polsce? Jaką rolę przede wszystkim pełnił pierwsze szpitale na ziemiach polskich i kto je zakładał? Na te pytania, odpowie Dominik w pierwszej części rozmowy o średniowiecznej medycynie.
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Aneta Piebiak, Dominik Robakowski
W drugiej części naszej rozmowy o średniowiecznej medycynie Dominik odpowie nam na kolejne pytania. Tym razem dowiemy się - do czego służyły pigułki z żabki, jak znieczulano przed operacjami albo czego nie należy zaciskać żeby długo i zdrowo żyć.Zapraszamy serdecznie!
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Aneta Piebiak, Dominik Robakowski
W dzisiejszej rozmowie Kareny z Oliwią, poznamy historię staruszki z Chwaliszewa, dowiemy się jaka byłą różnica między wiedźmą, a czarownicą, a także jak historia średniowiecznych (i nie tylko) wiedźm, odnosi się do współczesnego feminizmu.
Odcinek zrealizowały: Oliwia Kacprzak, Karena Nowak
Jak wyglądały obrządki pogrzebowe kiedy na ziemiach Polan pojawiło się chrześcijaństwo? Co się zmieniło? Co odkryto w Bodzi i jakie mroczne tajemnice skrywały się pod ziemią na Śródce? Na te i inne pytania, odpowie Janek i Ligia w kolejnym odcinku naszego podcastu!
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Ligia Nowakowska, Aneta Piebiak
W dzisiejszym odcinku Krystian przybliży nam tajniki średniowieczne sportu. Co i dlaczego uprawiano, jakie sporty dominowały w różnych kręgach kulturowych. Czy turnieje rycerskie były popularne w państwie Piastów? Na czym polega średniowieczne dziedzictwo współczesnego tenisa ziemnego? Zapraszamy!
Odcinek zrealizowali: Krystian Błoch, Jan Jaszczak
W odcinku przyjrzymy się tajemniczej postaci Piastówny, która na przełomie X i XI wieku miała przebywać na skandynawskich dworach, jako królowa tamtejszych ludów i matka królów. Jej postać obrosła w liczne mity, trwają spory dotyczące jej historyczności oraz imienia - Sygryda, Świętosława, a może inaczej? Przekonajmy się!
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Jan Jaszczak
Artykuł na podstawie którego powstał odcinek: prof. Rafał T. Prinke - „Świętosława, Sygryda, Gunhilda. Tożsamość córki Mieszka i i jej skandynawskie związki"
Zbliża się 770-ta rocznica lokacji Poznania, z tej okazji powstał wyjątkowy podcast "miasto czy Miasto". W pierwszej części Igor Senenko razem z Moniką Olinowicz zastanowią się czym jest miasto, po co je tworzymy, jakie role musza pełnić, a także czym są miasta-feniksy. Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: Monika Olinowicz, Igor Senenko
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części naszego podcastu, przygotowanego z okazji 770-tej rocznicy lokacji Poznania. Tym razem, Monika razem z Jurandem zaprezentują nam średniowieczne know-how powstawania miast. Przybliżą nam zasady tworzenia nowych ośrodków miejskich, jakie prawa i przywileje były do tego potrzebne, jak rozwijały się nowo utworzone miasta oraz na czym polegało lokowanie na prawie magdeburskim. Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: Monika Olinowicz, Jurand Czajko
W dzisiejszym odcinku Igor i Jurand skupią się na związkach ludzkości, a w szczególności rozwijających się cywilizacji i miast, z wodą. Najwięcej czasu, poświęconego będzie rzekom ale nie zabraknie i innych ciekawych przykładów. Jeśli są Państwo ciekawi, co łączy Biskupin i Dżakartę albo co było źródłem rozwoju ale i upadku Rzymu, to zapraszamy od odsłuchu!
Odcinek przygotowali: Jurand Czajko i Igor Senenko
W dzisiejszym odcinku Julianna i Igor przybliżą nam historie średniowiecznych kobiet, które pomimo męskiej dominacji przełamywały konwenanse i oddawały się pracy intelektualnej oraz zdobywały wykształcenie. Jeżeli jesteście ciekawi tego czym był kodeks Gertrudy, kto propagował zalety orkiszu czy jak bardzo działalność żeńskich klasztorów różniła się od tego, jak o tym stereotypowo myślimy, to zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek przygotowali: Julianna Król, Aneta Piebiak, Igor Senenko
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.