W trzecim sezonie odkrywamy fascynujące historie, które kształtowały Poznań na przestrzeni wieków. Od burzliwych zdarzeń natury po bogate dziedzictwo rzemieślnicze, od różnic kulturowych po siłę spotkania ludzi różnych narodowości - każdy odcinek rzuca światło na inny aspekt historii powstawania Poznania.
Skąd w Poznaniu wzięli się Szkoci? Co trzeba mieć, oprócz pomysłu, żeby stworzyć miasto? Przez narrację opartą na faktach, anegdotach i wielu ciekawostkach, zapraszamy do poznawania naszego niezwykłego miasta!
W dzisiejszym odcinku Ligia przybliży nam dzieje walki Poznania z dwoma żywiołami - wodą i ogniem. Dowiecie się kiedy była największa powódź w Poznaniu, czym są znaki wielkiej wody, kto miał obowiązek gasić pożary w renesansowym Poznaniu, a także jaki obowiązek spoczywał na osobach, które zobaczyły ogień - i co groziło za niewykonanie tego obowiązku. Zapraszamy!
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Ligia Nowakowska, Aneta Piebiak
Dawid Barbarzak, specjalista ds. wystaw w Poznańskim Centrum Dziedzictwa, przy okazji odbywającej się w Galerii Śluza wystawy Rękodzielni przybliża historię poznańskiego rzemiosła. Swoją opowieść odnosi również do pracy i życia bohaterów oraz bohaterek naszej wystawy.
W pierwszej części naszej rozmowy mogą się Państwo dowiedzieć, jak wyglądała rzemieślnicza codzienność, jaką drogę musiał odbyć młodzieniec, który chciał zostać rzemieślniczym mistrzem, oraz jaką rolę w warsztatach odgrywały kobiety. Zdradzamy też, kim byli partacze i dlaczego poniedziałkowy poranek był kiepską porą na wizytę w warsztacie mistrza.
Dawid korzystał częściowo z prac dra Grzegorza Glabisza (UAM), który do wystawy Rękodzielni przygotował zarys historyczny dziejów poznańskiego rzemiosła.
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
W drugiej części rozmowy o poznańskim rzemiośle, przeprowadzonej przy okazji wystawy "Rękodzielni" w Galerii Śluza, Dawid Barbarzak przybliży nam kolejne szczegóły związane z historią polskiego rzemiosła. Tym razem dowiemy się więcej o tym jak polityczne i wojenne zawirowania wpływały na życie rzemieślników. Dzięki bohaterom i bohaterkom naszej wystawy, dowiemy się również jak zmieniała się działalność poznańskich rzemieślników pod wpływem presji wojen, transformacji lat '90 czy napływu tanich produktów z Chin. Dodatkowo uzyskamy też odpowiedź na pytanie, jakie zamówienia rzemieślnicy lubią najbardziej, zapraszamy!
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
Zbliża się 770-ta rocznica lokacji Poznania, z tej okazji powstał wyjątkowy podcast "miasto czy Miasto". W pierwszej części Igor Senenko razem z Moniką Olinowicz zastanowią się czym jest miasto, po co je tworzymy, jakie role musza pełnić, a także czym są miasta-feniksy. Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: Monika Olinowicz, Igor Senenko
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części naszego podcastu, przygotowanego z okazji 770-tej rocznicy lokacji Poznania. Tym razem, Monika razem z Jurandem zaprezentują nam średniowieczne know-how powstawania miast. Przybliżą nam zasady tworzenia nowych ośrodków miejskich, jakie prawa i przywileje były do tego potrzebne, jak rozwijały się nowo utworzone miasta oraz na czym polegało lokowanie na prawie magdeburskim. Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: Monika Olinowicz, Jurand Czajko
W odcinku nagranym przy okazji wystawy "Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań", Dawid Barbarzak przybliża nam dzieje wielokulturowości w Poznaniu. Opowiada o tym, jaki wpływ na dziedzictwo miasta miały spotkania przybyszów i ludności lokalnej. W części pierwszej między innymi: Co ma wspólnego Śląsk z założeniem Poznania? Czym handlowali Szkoci, a czym Ormianie? Skąd pochodzili twórcy barokowych kościołów i secesyjnych kamienic? Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: dr Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
W drugim odcinku poświęconym dziejom wielokulturowości w Poznaniu, Dawid Barbarzak skupia się na temacie nauki i kultury codziennej. Mowa m. in. o tym, jakie współczesne słowa pochodzą z języka jidysz? Jakie zapożyczenia kulinarne można znaleźć w wielkopolskiej kuchni? Co wspólnego z poznańskim teatrem ma protestantyzm, a prawosławie – z literaturą? A także – z jakich krajów pochodzą zagraniczni studenci w Poznaniu.
Podcast towarzyszy wystawie czasowej „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”.
Odcinek przygotowali: dr Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
W dzisiejszym odcinku zabierzemy Państwa na Ostrów Tumski w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Opowiemy Wam o sprawie morderstwa księdza Masłowskiego. Sprawiła ona, że cały Poznań zapomniał o noworocznej gorączce w 1933 i żył tylko kwestią ujęcia i postawienia przed sądem morderców. Przy okazji, dowiecie się jak wykonywano karę śmierci w II RP, skąd pochodził najbardziej znany polski kat, a także co poróżniło Dziennik Poznański z Kurierem Poznańskim przy okazji sprawy morderstwa. Zapraszamy!
Odcinek przygotowali: Ligia Nowakowska, Jurand Czajko, Jan Jaszczak
A Horrid Discovery by Aila Scott | https://ailascott.comMusic promoted by https://www.free-stock-music.comCreative Commons / Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Additional sound effects from https://www.zapsplat.com
Additional sound effects from https://www.freesound.org
Odcinek 42: Jak połączyć stare z nowym, czyli o budynku Bramy Poznania słów kilka
Budynek Bramy Poznania budzi różne emocje i jestem tematem rozmów wielu odwiedzających nasza instytucję. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ma właśnie taki kształt? W jaki sposób udało się sprawić, że duża część budynku wisi w powietrzu? Jakie wzywania mieli przed sobą architekci, którzy brali udział w konkursie na projekt nowo powstającej instytucji kultury? Chętnie odpowiemy Wam an te pytania, zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek przygotowała: Kamila Głąbiak
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.