Jesteście może ciekawi, jak wyglądały początki drukowanych ksiąg w Polsce i Poznaniu? Jakie tajemnice mogą skrywać starodruki? Jaką rolę w dawnym drukarstwie pełniły kobiety?
Mikołaj chętnie odpowie Wam na te pytania!
Odcinek zrealizowali: Jan Jaszczak, Mikołaj Wojciechowski
W dzisiejszej rozmowie Kareny z Oliwią, poznamy historię staruszki z Chwaliszewa, dowiemy się jaka byłą różnica między wiedźmą, a czarownicą, a także jak historia średniowiecznych (i nie tylko) wiedźm, odnosi się do współczesnego feminizmu.
Odcinek zrealizowały: Oliwia Kacprzak, Karena Nowak
Czy historia naszego regionu i kraju może być opowiadana, bez podkreślenia roli kobiet? Oczywiście, że nie! W pierwszej części swojej rozmowy, Hania i Iwona przybliżą nam tematykę herstorii i życia naszych średniowiecznych przodkiń. Zapraszamy!
Odcinek przygotowały: Hanna Brzeska, Iwona Pluta
Czy historia naszego regionu i kraju może być opowiadana, bez podkreślenia roli kobiet? Oczywiście, że nie! W drugiej części swojej rozmowy, Hania i Iwona przybliżą nam tematykę herstorii i mieszkanek Wielkopolski od XV do XX stulecia. Zapraszamy!
Odcinek przygotowały: Hanna Brzeska, Iwona Pluta
W dzisiejszym odcinku Asia i Oliwia przyjrzą się bliżej znaczeniu herstorii czy roli zgłębiania dziejów rożnego rodzaju mniejszości, w celu skompletowania prawdziwie powszechnej historii.
Odcinek zrealizowały: Oliwia Kacprzak, Joanna Łopion
Helena Szafran - osoba na pewno niedoceniana i zbyt mało rozpoznawalna. W tym odcinku Ligia i Iwona przybliżą Wam jej postać, pokażą dlaczego warto o niej pamiętać. Dowiecie się ile zawdzięczają jej dęby rogalińskie, Wielkopolski Park Narodowy, polska botanika, a także jak wyglądała jej droga do naukowego sukcesu.
Odcinek zrealizowały: Ligia Nowakowska i Iwona Pluta
W drugiej części podcastu poświęconego Helenie Szafran Ligia Nowakowska przeprowadziła wywiad z kuratorkami wystawy "Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu" – prof. UAM dr hab. Iwoną Chmurą-Rutkowską i prof. UAM dr hab. Edytą Głowacką-Sobiech.
Podczas rozmowy Gościnie opowiedziały o tym, dlaczego spośród wielu kobiecych karier uniwersyteckich wybrały właśnie Helenę Szafran, aby przybliżyć jej sylwetkę podczas wystawy. Podzieliły się również swoimi spostrzeżeniami na temat różnych kwestii biograficznych czy charakterologicznych polskiej botaniczki, opowiedziały, co w niej ceniły oraz jakie pomysły wybitnej naukowczyni chciałyby przenieść do dzisiejszej edukacji.
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska i Jan Jaszczak
Dawid Barbarzak, specjalista ds. wystaw w Poznańskim Centrum Dziedzictwa, przy okazji odbywającej się w Galerii Śluza wystawy Rękodzielni przybliża historię poznańskiego rzemiosła. Swoją opowieść odnosi również do pracy i życia bohaterów oraz bohaterek naszej wystawy.
W pierwszej części naszej rozmowy mogą się Państwo dowiedzieć, jak wyglądała rzemieślnicza codzienność, jaką drogę musiał odbyć młodzieniec, który chciał zostać rzemieślniczym mistrzem, oraz jaką rolę w warsztatach odgrywały kobiety. Zdradzamy też, kim byli partacze i dlaczego poniedziałkowy poranek był kiepską porą na wizytę w warsztacie mistrza.
Dawid korzystał częściowo z prac dra Grzegorza Glabisza (UAM), który do wystawy Rękodzielni przygotował zarys historyczny dziejów poznańskiego rzemiosła.
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
W drugiej części rozmowy o poznańskim rzemiośle, przeprowadzonej przy okazji wystawy "Rękodzielni" w Galerii Śluza, Dawid Barbarzak przybliży nam kolejne szczegóły związane z historią polskiego rzemiosła. Tym razem dowiemy się więcej o tym jak polityczne i wojenne zawirowania wpływały na życie rzemieślników. Dzięki bohaterom i bohaterkom naszej wystawy, dowiemy się również jak zmieniała się działalność poznańskich rzemieślników pod wpływem presji wojen, transformacji lat '90 czy napływu tanich produktów z Chin. Dodatkowo uzyskamy też odpowiedź na pytanie, jakie zamówienia rzemieślnicy lubią najbardziej, zapraszamy!
Odcinek zrealizowali: Dawid Barbarzak, Jan Jaszczak
W odcinku przyjrzymy się tajemniczej postaci Piastówny, która na przełomie X i XI wieku miała przebywać na skandynawskich dworach, jako królowa tamtejszych ludów i matka królów. Jej postać obrosła w liczne mity, trwają spory dotyczące jej historyczności oraz imienia - Sygryda, Świętosława, a może inaczej? Przekonajmy się!
Odcinek zrealizowali: Ligia Nowakowska, Jan Jaszczak
Artykuł na podstawie którego powstał odcinek: prof. Rafał T. Prinke - „Świętosława, Sygryda, Gunhilda. Tożsamość córki Mieszka i i jej skandynawskie związki"
Na pewno każdy z nas zna albo chociaż kojarzy legendarną postać kobiety pracującej z serialu "Czterdziestolatek". W dzisiejszym odcinku, Ewa i Igor przybliżą nam losy naszych średniowiecznych przodkiń, które podobnie jak bohaterka grana przez Irenę Kwiatkowską, żadnej pracy się nie bały. Dowiecie się jakimi zawodami zajmowały się w wiekach średnich - jakie gałęzie gospodarki były przez nie zdominowane, gdzie ich obecność może być dla Was niespodzianką, czy różniło się wiano od posagu, a także czym był przekup?
Odcinek przygotowali: Ewa Gołza, Aneta Piebiak, Igor Senenko
W dzisiejszym odcinku Krystian przybliży nam historię kobiecego sportu i olimpizmu. W głównej mierze, skupi się na poznańskich olimpijkach - zarówno tych pierwszych, jak i współczesnych. Czy wiecie w jakim sporcie po raz pierwszy Poznań był reprezentowany przez kobietę? W jaki sposób matka Łukasza Nowickiego był związana z Poznaniem? Zapraszamy od odsłuchu!
Odcinek przygotowali: Krystian Błoch, Jan Jaszczak
W dzisiejszym odcinku Julianna i Igor przybliżą nam historie średniowiecznych kobiet, które pomimo męskiej dominacji przełamywały konwenanse i oddawały się pracy intelektualnej oraz zdobywały wykształcenie. Jeżeli jesteście ciekawi tego czym był kodeks Gertrudy, kto propagował zalety orkiszu czy jak bardzo działalność żeńskich klasztorów różniła się od tego, jak o tym stereotypowo myślimy, to zapraszamy do odsłuchu!
Odcinek przygotowali: Julianna Król, Aneta Piebiak, Igor Senenko
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.