Jako instytucja kultury czujemy się zobowiązani do opieki i troski związanej z szeroko pojętym dziedzictwem naszego miasta – w tym dziedzictwem przyrodniczym. Do tej roli w szczególny sposób predestynowana jest właśnie Brama Poznania, co wynika z jej nadrzecznej lokalizacji.
W tym roku podczas Majówki, która była jednocześnie VII urodzinami Bramy Poznania, skupiliśmy się na temacie niezwykle dla nas ważnym, odwołującym się do wdrażanego od ubiegłego roku hasła #dziedzictwodlaklimatu.
Wspólnie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury, przygotowaliśmy działania oparte na ekspozycji trzech instalacji artystycznych w okolicy Bramy Poznania, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszamy temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie. Zwracamy również uwagę na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii.
Instalacje będą prezentowane przez cały okres letni.
Habitat
Habitat wspomaga bioróżnorodność w mieście, której utrata jest zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania lokalnych ekosystemów. Instalacja zbudowana jest z drewna. W obiekcie znajdują się otwory pozwalające na zamieszkanie w nich zwierząt, uwzględniające potrzebę tworzenia siedlisk m. in dla ptaków i owadów. Podejmujemy istotne społecznie tematy koegzystencji międzygatunkowej w mieście. Przyrodnicy zajmujący się lokalnym ekosystemem wskazali odpowiednie właściwości i cechy, jakie obiekt powinien zawierać, aby zachęcić zwierzęta do osiedlania się w jego wnękach. Instalacja powstała z naturalnych materiałów (drewna pochodzącego z rekultywacji) z poszanowaniem otoczenia i w dostosowaniu do otoczenia.
Wiatrak
Instalacja łączy w sobie ideę wykorzystania odnawialnych źródeł energii wraz z tworzeniem obiektów przyjaznych otoczeniu i związanych z lokalnym ekosystemem.
Wiatrak składa się z napędzanej wiatrem prądnicy oraz drewnianego siedziska, które posiada otwory dostosowane dla różnego typu owadów i małych zwierząt.
Umieszczenie rzeźby w miejscu, w którym często wieje silny wiatr, pozwoli generować energię pozwalająca m. in. na naładowanie telefonu komórkowego, tym samym wykorzystując lokalny mikroklimat. Instalacja ma również zwrócić uwagę na potencjał wykorzystania odnawialnych źródeł energii w kontekście postępujących zmian klimatycznych.
Fałszywy Kulisty Model Ziemi
To obiekt rzeźbiarski o walorach użytkowych, którego idea nawiązuje do zapełniania się wód ziemi plastikiem. Instalacja pełni również rolę kolektora nakrętek, które – wypełniając formę globusa – obrazują zapełniające się nimi oceany. Nazwa instalacji nawiązuje do teorii spiskowych, które stają się coraz bardziej popularne i absurdalne w czasach pandemii. Umiejscowienie globusa przy brzegu Cybiny jest istotne w kontekście lokalnym - zachowań osób piknikujących nad rzeką, jak i zwrócenia uwagi na fakt, że małe lokalne działania mają znaczenie dla sytuacji globalnej.
Instalacja powstała przy dofinansowaniu Rady Osiedla Św. Łazarz oraz w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i miała swoją płonącą premierę w ramach Sąsiedzkiego Sylwestra na Skwerze Eki z Małeki 2020.
Organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Wykonanie instalacji artystycznych: Fundacja Otwarta Strefa Kultury
Koncepcja artystyczna: Łukasz Trusewicz