Śródka to miejsce niezwykłe. W przeszłości często bywała bohaterką drugiego planu, lecz w okolicznościach, w jakich przyszło jej funkcjonować, odgrywała swoją rolę znakomicie. Początkowo rozwijała się w cieniu grodu książęcego na Ostrowie Tumskim, później na uboczu Poznania. Za każdym razem zachowywała jednak specyficzny klimat i charakter. Z zafascynowania tym miejscem, jego historią i tożsamością, zrodził się projekt Archiwum Społecznego Śródki. Gromadzimy w nim we współpracy z mieszkańcami ślady przeszłości dzielnicy: zdjęcia, wspomnienia, pamiątki. Wierzymy w wartość historii codzienności, z pozoru zwykłych zdarzeń i ludzi. To w końcu z nich w większości składa się nasza przeszłość. Trzeba tylko umieć dostrzec jej wyjątkowość.
Wykorzystując potencjał społecznej archiwistyki chcemy poszerzać zasób wiedzy o ludziach, wydarzeniach, profesjach i miejscach, którym grozi zapomnienie. Działamy w całej okolicy: na Śródce, Ostrowie Tumskim, Zagórzu, a nawet dalej – tam, gdzie sięgają wspomnienia mieszkańców. Pragniemy wspólnie odkrywać i zachowywać te elementy przeszłości, które ukształtowały fenomen miejsca. Z lokalnych małych historii powstaje historia miasta i regionu.
Archiwum Społeczne Śródki ma charakter zasobu cyfrowego, gdzie wszystkie zdigitalizowane elementy są wykorzystywane w celu popularyzacji dziedzictwa tych prawobrzeżnych obszarów miasta.
Archiwum tworzą trzy zasadnicze elementy:
Istotą archiwów społecznych jest zaangażowanie społeczności lokalnej. Mieszkańcy są głównymi bohaterami zbieranych materiałów – przekazują swoje zdjęcia, opowiadają historie. Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie przestrzeni współpracy i wymiany informacji, w której działalność będą mogli się włączać wszyscy wielbiciele dzielnicy, stowarzyszenia i instytucje, aby wspólnie poszerzać zasób wiedzy o przeszłości i dziedzictwie Śródki.
Jeśli chcesz z nami porozmawiać o Śródce, przekazać fotografie albo podzielić się swoją opowieścią, napisz lub zadzwoń!
Michał Kępski, Anna Pikuła, Maksym Kempiński
tel. +48 61 647 76 00
Patrząc wstecz, w przeciągu jednego pokolenia, na Śródce, Ostrowie Tumskim i Zagórzu nastąpiły ogromne zmiany. Chcemy odkrywać to miejsce, dlatego szukamy wspomnień i opowieści utrwalonych na fotografiach. Ciekawią nas zwłaszcza ujęcia pokazujące miejsca, których już dziś nie ma (nieistniejące budynki, sklepy, zakłady). Nie jest istotna jakość zdjęcia, ale uchwycona na nim historia. Chętnie ją zobaczymy i wysłuchamy.
Przyjdź do Bramy Poznania, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Przynieś ze sobą fotografie. Zdjęcia zostaną na miejscu zeskanowane i zwrócone. Opowiedz swoją historię i swoje wspomnienia związane z każdym zdjęciem. Odbierz specjalny certyfikat oraz drobny upominek.
Zebrane zdjęcia stworzą fotograficzną bazę Śródki – część Archiwum Społecznego tworzonego w Bramie Poznania. Archiwum będzie gromadzić i udostępniać wiedzę o przeszłości Śródki. Przekazane zdjęcia staną się ważnym elementem w budowaniu historii miejsca. Może zostaną użyte w pracy naukowej lub książce? Może będą inspiracją do zajęć edukacyjnych czy dla artystów? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami powstałymi na bazie zbiorów Archiwum Społecznego Śródki.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.