Grupy z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną lub ruchową mogą zamówić zwiedzanie ekspozycji głównej z przewodnikiem/czką. Szczegóły dostosowujemy każdorazowo do potrzeb zamawiającej grupy. Podczas zwiedzania zatrzymujemy się przy wybranych, najciekawszych miejscach na ekspozycji. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja z minimum 7-dniowym wyprzedzeniem pod numerem tel. 61 647 7629, od wtorku do piątku w godzinach 9:00–14:00.
Informacje praktyczne:
Oprowadzania odbywają się od wtorku do piątku, o pełnych godzinach.
Grupa może liczyć do 10 osób plus opiekunowie (łącznie maksymalnie 15 osób).
Czas zwiedzania tematycznego: 60 - 90 min.
Cena: bilet grupowy na ekspozycję – 20 zł/os. lub Wspólny Bilet grupowy na Ostrów Tumski – 28 zł/os.
Rezerwacje telefonicznie pod nr tel.: 61 647 7629
Ostrów Tumski: dotknij, zobacz, usłysz
Temat: Podczas zwiedzania poznajemy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z Ostrowem Tumskim. Możemy zobaczyć, usłyszeć i poczuć, co działo się na poznańskiej wyspie. Wspólnie z przewodnikiem(czką) poznajemy historię tego miejsca od najstarszych czasów, czyli osady grodowej sprzed tysiąca lat.
Przebieg: zwiedzanie jest dostosowane do potrzeb i możliwości grupy, upraszamy język narracji, zachęcamy do wykonywania prostych zadań na ekspozycji, staramy się bazować na różnych zmysłach: wzroku (oglądamy filmy, rekwizyty, modele), słuchu (uruchamiamy dźwięki z audioprzewodnika) i dotyku (korzystamy z wielu pomocy dotykowych).
Zwiedzanie tematyczne z przewodnikiem lub przewodniczką 1050. Podróż w czasie opowiada w sposób obrazowy o najważniejszych zmianach, jakie zaszły na wyspie katedralnej podczas tytułowych 1050 lat. Najważniejszym przystankiem naszej podróży w czasie będzie rok 966, kiedy Mieszko i zrealizował swój śmiały plan przyłączenia Polski do kręgu kultury zachodnioeuropejskiej. Poznamy przyczyny książęcej decyzji oraz jej konsekwencje dla dalszych losów Ostrowa Tumskiego. Jaki wpływ na kolejne pokolenia mieszkańców wyspy miał Chrzest Polski? Zastanowimy się nad tym wspólnie przy wybranych nośnikach na ekspozycji, które pobudzą naszą wyobraźnię i pomogą nam odbyć podróż w czasie.
Podczas zwiedzania posługujemy się różnego rodzaju rekwizytami, aby uczniowie/ennice mogli jak najlepiej zrozumieć poruszane zagadnienia. Pobudzamy zmysły, wykorzystując filmy, tłumaczone na polski język migowy oraz makiety przedstawiające zmieniający się Ostrów Tumski. Zwiedzanie realizowane jest przez przeszkolonych, empatycznych przewodników/czki w sposób odpowiadający potrzebom i możliwościom młodzieży z dysfunkcją słuchu. Funkcję tłumacza/ki języka migowego pełni nauczyciel/ka.
Tematem zwiedzania Ostrów Tumski w zasięgu ręki jest niewidzialne dziedzictwo poznańskiej wyspy. Narracja obejmuje różnorodne zagadnienia związane z wyspą katedralną począwszy od czasów Mieszka i aż po czasy współczesne. Korzystamy z makiet dotykowych, które zobrazują nam zmieniający się Ostrów Tumski. Dzięki audioprzewodnikowi wsłuchamy się w dźwięki ilustrujące dawne życie na wyspie oraz w nagrania tekstów historycznych mówiące o ważnych wydarzeniach, które miały tu miejsce.
Podczas zwiedzania pobudzane są zmysły słuchu i dotyku. Wykorzystujemy rekwizyty, tyflografiki oraz skupiamy się na najciekawszych elementach ekspozycji. Zwiedzanie realizowane jest przez przeszkolonych, empatycznych przewodników/czki w sposób odpowiadający potrzebom i możliwościom młodzieży z dysfunkcją wzroku.
Opis przystosowania Bramy Poznania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się w zakładce Osoby z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościamiDzieci i młodzież z niepełnosprawnościami mogą również skorzystać z oferty zajęć edukacyjnych. Więcej informacji w zakładce Edukacja.
EDUKACJAProjekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.