Publikacja „Elektrownia Garbary – dokument potencjalny” to podsumowanie wystawy czasowej prezentowanej w 2017 roku w Bramie Poznania. Książka pokazuje współczesny i historyczny obraz zabytkowej elektrowni na Ostrowie Tumskim. Oryginalność tej przestrzeni tworzą cenne zabytki sztuki inżynieryjnej, fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, natura, ludzie, oraz… nuta tajemnicy. W obliczu planowanej zmiany, prezentujemy historię zabytku i wynikający z dziedzictwa potencjał do rozwoju.
Tytułowy „dokument potencjalny” to metaforyczna rama dla całości rozważań. Refleksje autorów wyrażone są w formie tekstów, poprzez język fotografii oraz w samym projekcie książki. Praca łączy w sobie charakter albumu, monografii historycznej oraz publikacji artystycznej.
Postindustrialna przestrzeń, której przykładem jest Elektrownia Garbary, coraz częściej odkrywana jest w centrach polskich i europejskich miast. Stawia nas przed pytaniami o miejską tożsamość (miejskie tożsamości?), o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność.
Publikacja dostępna on-line.
Tytuł: Elektrownia Garbary – dokument potencjalny
Redakcja: Michał Kępski
Teksty: Michał Kępski, Emilia Kiecko, Szymon Piotr Kubiak, Ewa Rewers, Miron Urbaniak
Fotografie: Michał Sita (s.45-98), Łukasz Gdak (s.7, 13,21-22)
Projekt: Marcin Markowski
Korekta: Wioletta Sytek
Wydawca: CTK TRAKT
Współpraca: Veolia
ISBN: 978-83-62415-20-5
Copyright CTK TRAKT
Poznań 2017
Nagrody:
– Nagroda im. Józefa Łukaszewicza Posnaniana 2017 (nominacja)
– Polish Graphic Design Awards 2017 (nominacja)
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.