Temat rzeki jest nam bardzo bliski, dlatego podjęliśmy się realizacji projektu „Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”. Dzięki niemu w okolicy Bramy Poznania powstały Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. W planach powstanie Rzeczny Ogród Ekoedukacji oraz dedykowana tym projektom strona internetowa.
Naszym celem jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie i przebywanie blisko rzeki. Projekt ma charakter partnerski i realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta Poznania (Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta) oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Seria nagrań o rzece Cybinie przybliża jej bieg, poczynając od samego źródła. W kolejnych odcinkach rozpoznajemy rośliny, które rosną nad jej brzegami, oraz podążamy za zwierzętami, które można spotkać blisko niej. Jednocześnie obserwujemy zachodzące w rzece zmiany spowodowane wpływem człowieka.
Filmy dostępne są w dwóch wersjach: z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz z audiodeskrypcją.
Cykl „Brama otwarta na rzekę” dostępny bezpłatnie w serwisie YouTube
Ekościeżka w środku miasta? Teraz to możliwe! Zapraszamy do bliższego poznania Cybiny i jej ekosystemu, zwiedzając Ekościeżkę. Przed Wami 12 przystanków, z których każdy porusza inny rzeczny temat. Poznacie, czym jest ogród permakulturowy, dlaczego mokradła są ważne, oraz całe mnóstwo roślin i zwierząt, które tutaj żyją. Do Ekościeżki zeszyt zadań i plecak z pomocami takimi jak lupy i lornetki, który możecie odebrać w punkcie informacji Bramy Poznania. Jeśli macie trochę czasu, a żadna pogoda Wam niestraszna, ruszajcie w drogę!
Odbiorcy: dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami(kami), grupy szkolne i przedszkolne
Przebieg trasy: start w Bramie Poznania, wzdłuż Wartostrady w kierunku północnym do miejsca na ognisko w pobliżu Mostu Lecha
Długość trasy: ok. 1,5 km
Wypożyczania pakietów: przed wyruszeniem w drogę w punkcie informacji można pobrać plecak z zeszytem zadań oraz pomocami dydaktycznymi.
Po odbyciu zwiedzania plecak i pomoce należy oddać do Bramy Poznania. Zeszyt zabieracie ze sobą.
Osoby indywidualne mogą wypożyczyć pakiet w godzinach otwarcia Bramy Poznania najpóźniej 3 godziny przed zamknięciem instytucji.
Grupy szkolne i przedszkolne mogą wypożyczać pakiet od wtorku do piątku o godz. 10.30. Grupy mogą zrobić rezerwację pakietu telefonicznie pod nr tel. 61 647 7629, korzystając z e-maila rezerwacja@pcd.poznan.pl , lub poprzez stronę www.bilety.pcd.poznan.pl/ . Rezerwacja musi być dokonana na min. 1 dzień przed terminem wypożyczenia.
Wypożyczanie plecaka jest bezpłatne.
ZOBACZ WIĘCEJ
Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa stanowić ma z założenia miejsce spotkań i wymiany doświadczeń. W uprawę ogrodu mogą zaangażować się wszyscy chętni, zwłaszcza lokalni mieszkańcy i mieszkanki. Na terenie przy ul. Ostrówek posadziliśmy i planujemy zasadzić rośliny jadalne, barwierskie, lecznicze i miododajne. Ogród z założenia jest ogrodem permakulturowym uprawianym w zgodzie z naturą oraz ideą less waste. Rośliny zasadzone w ogrodzie służą nam do prowadzenia warsztatów i spotkań edukacyjnych dotyczących ziołolecznictwa czy dzikiej kuchni. Ogród będzie też miernikiem zmian klimatycznych, które obserwujemy od dłuższego czasu.
Inauguracja Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej oraz Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa odbyła się podczas Majówki (30 kwietnia – 3 maja). Z tej okazji odbyły się warsztaty dzikiej kuchni, farbiarskie i ceramiczne. Będziemy kontynuować i rozwijać aktywności związane z funkcjonowaniem Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa. Do września br. zaplanowane są warsztaty o charakterze edukacyjnym. Program warsztatów obejmuje zagadnienia związane z archeobotaniką, biodynamiką, permakulturą czy bioróżnorodnością.
Wszystkich zainteresowanych ogrodem zapraszamy do kontaktu: ogrod@bramapoznania.pl.
Ogród to miejsce, w którym można spędzić czas doświadczając różnych zależności i zjawisk w ekosystemie poprzez korzystanie ze stanowisk edukacyjnych. Znajduje się tu ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna, tor wodny, równoważnia czy labirynt. Z Ogrodu Ekoedukacji mogą skorzystać zarówno małe dzieci, które poznają go wielozmysłowo, jak i starsze, dla których może być pretekstem do edukacji ekologicznej. W tej przestrzeni znajdują się również do stanowiska do przeprowadzania warsztatów oraz miejsca odpoczynku, z których można korzystać niezależnie od wieku. Ogród zlokalizowany jest w dwóch miejscach: wzdłuż promenady przy ul. Ostrówek oraz na dolnej terasie Cybiny, przy Bramie Poznania.
Punktem wyjścia do powstania Ogrodu były warsztaty z rodzinami, które odbyły się w 2018 r. Poprosiliśmy wówczas małych ekspertów i ekspertki, żeby powiedzieli nam, jakie aktywności chcieliby wykonywać spędzając czasu w pobliżu rzeki. Na bazie zgłoszonych pomysłów, zostały opracowane stanowiska do ekoedukacji.
Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu
Partner Wiodący: Miasto Poznań, Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań
Partner: Poznańskie Centrum Dziedzictwa/Brama Poznania ICHOT
Lata realizacji projektu: 2020-2023
Całkowita wartość projektu: 1 267 394,00 PLN
Kwota dofinansowania: 836 105,59 PLN
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa 4. Środowisko, Działanie 4.5 Ochrona przyrody, Poddziałanie 4.5.4 Edukacja Ekologiczna
Autor zdjęć: Łukasz Gdak
Autorzy projektów: pracownia k.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.