Letnia pogoda zachęca do wypraw na łono natury – na przykład nad rzekę, otoczoną wspaniałą zielenią. Czy jest to zbita, bezimienna masa roślin, czy konglomerat osobistości, bohaterek i bohaterów o indywidualnych cechach, zwyczajach i siedliskach, w których lubią (lub nie lubią) przebywać? Poznajmy się bliżej!

Na wystawie „Rośliny Cybiny” oddaliśmy głos florze i wplątujemy się w wici jej opowieści. Rośliny zdradzą nam swoje sekrety: która najlepiej czuje się w rwącym nurcie, a która na skoszonej łące, która spokojnie przycupnęła przy samej ziemi, a która lubi… latać! Życie roślin jest pasjonujące. Bohaterów i bohaterki spotkamy zaraz obok – w dolinie rzeki Cybiny, w samym sercu miasta. Zapraszaliśmy na wystawę w Śluzie Katedralnej, ale nadal możecie wybrać się na spacer nad rzeką w poszukiwaniu roślin, których zwyczaje czekają na odkrycie. Wystawa dała nam narzędzia (także dosłownie!) do wytropienia ich wśród – już nie tak anonimowego – tłumu zieleni.

Atrakcje dla dzieci

Na wystawę Rośliny Cybiny szczególnie zapraszaliśmy najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy rzeczną salę przygód – artystyczną przestrzeń inspirowaną doliną rzeki. Aranżacja wykonana z naturalnych materiałów, jakie możemy znaleźć nad Cybiną, zapraszała dzieci do eksperymentowania, buszowania i poznawania tajemnic przyrody. Małe dzieci mogły tu rozwijać wyobraźnię bawiąc się w specjalnie z myślą o nich zaaranżowanej przestrzeni odwołującej się do przyrody, roślin nadrzecznych czy aktywności związanych z rzeką.

Autorką aranżacji była Jolanta Brejdak, artystka, która w swej twórczości wykorzystuje naturalne materiały. Nad dostosowaniem aranżacji do potrzeb najmłodszych dzieci czuwały ekspertki z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren.

Kuratorzy:
Natalia Jędrzejczak, Maciej Jędrzejczak (Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”)

Ilustracje:
Olga Kawacińska

Aranżacja i oprawa graficzna:
Pillcrow (Maciej Kodzis, Grzegorz Owczarek)

Aranżacja przestrzeni dla dzieci:
Jolanta Brejdak

Konsultacje eksperckie:
Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Aranżacja dźwiękowa:
Hubert Wińczyk

Koncepcja i koordynacja:
Anna Pikuła

Produkcja:
CTK Trakt, dyrektor: Robert Mirzyński