Rozwiń sub menu
Z klocków. Jak poukładać miasto || 29.09-2.12.2018

 

 

Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.

 

Od września do grudnia zapraszamy na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie „dobre sąsiedztwo”? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków. O pięciu z nich opowiemy na wystawie w Bramie Poznania.

 

Wystawa „Z klocków” przenosi w świat kreacji, dziecięcej zabawy, układanki z klocków. Proponujemy spojrzenie na miasto z perspektywy jego krajobrazu. A szczególną częścią krajobrazu Poznania jest obszar uznany za Pomnik Historii. To tutaj znajdują się zabytki, które świadczą o tożsamości miasta i jego ważnych cechach architektonicznych, urbanistycznych czy społecznych.

 

Na wystawie skupiamy się na pięciu obiektach z obszaru, który od 10 lat wpisany jest na listę Pomników Historii. Nasza układanka z klocków to opowieść o Kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, średniowiecznym zabytku, który w XIX wieku ocalili od zburzenia mieszkańcy miasta. To także historia Pałacu Mielżyńskich na Starym Rynku, jednego z symboli nowoczesnego mieszczaństwa, który czeka na swoją nową odsłonę. A w końcu to poszukiwanie harmonii w projektach Biblioteki Raczyńskich czy… wieżowcach Alfa.

 

Warsztaty towarzyszące wystawie będą okazją do aktywnego poznania dziedzictwa materialnego i niematerialnego Poznania i spojrzenia na nie między innymi przez pryzmat postaci z nim związanych. Poprzez wspólne budowanie, pracę zespołową i zabawę, wykorzystując różnorodne materiały, rozbudzimy wyobraźnię oraz kreatywność i odkryjemy nowe znaczenie elementów krajobrazu miasta.

 

Zapraszamy do wspólnego układania miasta.

 

 

Z klocków. Jak poukładać miasto

 

 

 

wystawa / 29.09-2.12.2018

warsztaty dla rodzin * / 6.10, 13.10, 27.10, 17.11, 24.11

oprowadzania kuratorskie po wystawie / 17.11, godz. 16.00 oraz 1.12, godz. 16.00, wstęp wolny

          

Scenariusz: Katarzyna Andrzejczyk-Briks

Makiety: Mateusz Wawrowski

Aranżacja: R2D2 Kolektyw

Grafika: Stwory Studio

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Poznańskie Centrum Świadczeń/Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Produkcja: CTK TRAKT

 

 

Wydarzenie jest elementem projektu „Z klocków budowanie – dziedzictwa poznawanie” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

 

* Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Bilety on-line
English Version