Rozwiń sub menu
IV Weekend na Szlaku Piastowskim

 

 

Po raz kolejny Brama Poznania włącza się w obchody Święta Szlaku Piastowskiego – Weekendu Na Szlaku Piastowskim.  Czwarta edycja imprezy pod hasłem „Gry i zabawy małych Słowian”. Tegoroczna edycja zbiega się czasowo nie tylko z długim weekendem i zakończeniem roku szkolnego, ale i z Nocą Kupały.

 

Zapraszamy do Bramy Poznania 22.06 i 23.06.2019.

 

 

Tryktrak dla każdego –  animacje wielopokoleniowe.

 

Tryktrak to bardzo stara gra planszowa, znana od starożytności. Grali w nią Grecy, Rzymianie i inni mieszkańcy Basenu Morza Śródziemnego. Chodzą słuchy, że grano w Tryktraka także na Ostrowie Tumskim.

Zapraszamy wszystkich chętnych i chętne do nauki podstawowych zasad tryktrakowej planszówki.

W godzinach 11:00-15:00 co 20 minut będziemy prowadzić krótkie instruktaże jak grać. Czekamy w klimatyzowanej sali wielofunkcyjnej Bramy Poznania :)

 

Informacje praktyczne:

Sobota, 22.06,  godz. 11:00 – 15:00,

Miejsce: Brama Poznania, sala wielofunkcyjna.

Wstęp wolny, brak zapisów.

 

 

 

Inspirowanysportem.pl – sporty i gry tradycyjne w Bramie Poznania

 

Wspólnie z dr. Bartoszem Prabuckim – specjalistą od dawnych gier i zabaw ruchowych, autorem bloga inspirowanysportem.pl, zapraszamy do aktywnego zapoznania się z tradycyjnymi sportami:

 

Pierścieniówka – to polska gra, polegająca na przerzucaniu przez dwie drużyny piłki przez trzy otwory w siatce. Jest podobna do siatkówki, ale tu piłkę rzucamy, a nie odbijamy, i musimy trafić w jeden z otworów w siatce. To dynamiczna, zespołowa gra dla każdego.

 

Kapela – dawna zabawa pasterzy na Kociewiu. Drewnianą kulą strącamy wieżyczkę z kamieni, biegniemy po tę kulę i wracamy z nią na swoje miejsce. Na środku stoi z kolei „Kapelmistrz”, który odbudowuje wieżyczkę i rzuca w biegnącego czapką! Wesoła zabawa ruchowa, w której biorą udział całe rodziny.

 

Krokiet – dawna gra dworska. Polega na przebijaniu drewnianych kuli przez małe bramki za pomocą drewnianych,  młotkowych  kijów. Świetna zabawa dla całej rodziny. Potrafi naprawdę wciągnąć!

 

Kubb – szwedzka gra rzutna. Strącamy drewniane klocki, rzucając w nie woreczkiem lub drewnianą pałeczką. Najpierw trzeba zbić klocki przeciwnika, a na koniec największą figurę na środku – „Króla”. Wciągająca, ucząca precyzji, gra zręcznościowa dla wszystkich chętnych. 

 

Wstęp wolny!

 

 

pierścieniówka
pierścieniówka
kubb
kubb
kapela
kapela
krokiet
krokiet

 

 

Zwiedzanie tematyczne ekspozycji Bramy Poznania

 

22.06.2019, godz. 17:00 – Pieśń świętojańska – bezpłatne oprowadzanie tematyczne po Ekspozycji Bramy Poznania

 

 

23.06.2019  godz. 11:00 – Strachy na Lachy – bezpłatne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat

 

 

 

 

Bilety on-line
English Version