Rozwiń sub menu
Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny

Historia Elektrowni Garbary to historia niedokończona, potencjalna. Przedwojenny symbol nowoczesności Poznania dziś kojarzyć się może jedynie z biało-czerwonym kominem zamkniętej fabryki. Jaka będzie jej przyszłość?

 

Publikacja „Elektrownia Garbary – dokument potencjalny” to podsumowanie wystawy czasowej prezentowanej w 2017 roku w Bramie Poznania. Książka pokazuje współczesny i historyczny obraz zabytkowej elektrowni na Ostrowie Tumskim. Oryginalność tej przestrzeni tworzą cenne zabytki sztuki inżynieryjnej, fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, natura, ludzie, oraz… nuta tajemnicy. W obliczu planowanej zmiany, prezentujemy historię zabytku i wynikający z dziedzictwa potencjał do rozwoju.

Tytułowy „dokument potencjalny” to metaforyczna rama dla całości rozważań. Refleksje autorów wyrażone są w formie tekstów, poprzez język fotografii oraz w samym projekcie książki. Praca łączy w sobie charakter albumu, monografii historycznej oraz publikacji artystycznej.

Postindustrialna przestrzeń, której przykładem jest Elektrownia Garbary, coraz częściej odkrywana jest w centrach polskich i europejskich miast. Stawia nas przed pytaniami o miejską tożsamość (miejskie tożsamości?), o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność.

Publikacja dostępna on-line.

 

 

 

 

„Elektrownia Garbary – dokument potencjalny”

Redakcja: Michał Kępski

Teksty: Michał Kępski, Emilia Kiecko, Szymon Piotr Kubiak, Ewa Rewers, Miron Urbaniak

Fotografie: Michał Sita

Projekt: Marcin Markowski

Wydawca: CTK TRAKT

Poznań 2017

 

 

fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak
fot. Ł.Gdak

 

 

Nagrody:

– Nagroda im. Józefa Łukaszewicza Posnaniana 2017 (nominacja)

Polish Graphic Design Awards 2017 (nominacja)

Bilety on-line
English Version