Barwierstwo naturalne to ekologiczna i zapomniana technika barwienia tkanin przy pomocy roślin, która dziś może stać się alternatywą dla szkodliwego przemysłu modowego.
W ramach warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznają najprostsze techniki barwienia naturalnego przy pomocy dzikich roślin. Wspólnie pofarbują tkaninę, a następnie namalują swoje artystyczne dzieła, korzystając z farb przygotowanych z roślin bytujących na terenie ogrodu EOD. Każda osoba wykona także niezbędne do malowania narzędzia – roślinne pędzelki.
Podczas warsztatów zwrócimy uwagę na to, że sama przyroda daje ogromne możliwości do zabawy i jest pierwszym źródłem wszelkich wynalazków, a działania warsztatowe są całkowicie ekologiczne i nie generują odpadów. Uczestnicy i uczestniczki poznają kilka podstawowych roślin lokalnych, które używano od wieków w przemyśle barwierskim oraz sztuce.
Spotkanie odbywa się dwa razy, o 12:00 oraz 14:30 w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa
(wejście od ul. Ostrówek).
Prowadzenie: Sara Grolewska, Anna Gruszka / Dziewczyny w Naturze
Uwaga: BRAK WOLNYCH MIEJSC!
Zapewniamy możliwość udziału osobom niesłyszącym, poprzez obecność tłumacza PJM. Miejsce warsztatów jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
Więcej o projekcie „Brama otwarta na rzekę”
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Brama otwarta na Rzekę”, realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta Poznania (Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta) oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Dofinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa 4. Środowisko, Działanie 4.5 Ochrona przyrody, Poddziałanie 4.5.4 Edukacja Ekologiczna.”