Zapraszamy wszystkie chętne i wszystkich chętnych do wspólnego szycia Spódnic wolności /Skirt of Life!
Podczas warsztatów stworzymy patchworkowe spódnice, z pozszywanych ze sobą skrawków różnych materiałów. W efekcie powstaną indywidualne opowieści, zapisane w spódnicach życia. Każda ze spódnic będzie miała nadane imię i zostanie zarejestrowana w katalogu Skirt of Life.
Informacje organizacyjne:
Przynieś na warsztaty spódnicę, która stanie się bazą do stworzenia nowej opowieści. Może to być spódnica z twojej przeszłości, czy też z przeszłości ważnej dla Ciebie kobiety. Możesz zabrać również skrawki materiałów, tkanin, które są dla Ciebie ważne i chciałabyś/ chciałbyś je wszyć w swoją Spódnicę Wolności/ Skirt of Life. Szyć będziemy ręcznie.
Inspiracją do warsztatów jest działalność Mies Boissevain-van Lennep holenderskiej feministki, inicjatorki projektu Skirt of life. Spódnice szyto w geście solidarności kobiecej i odbudowy społecznej kraju po zniszczeniach drugiej wojny światowej. Szyto je według ściśle określonych zasad. Na starą spódnicę naszywano kolorowe skrawki materiałów, a na końcu wszywano trójkąty z wyszytymi na nich ważnymi datami, począwszy od daty 5 maja 1945 roku (czyli daty wyzwolenia - zakończenia drugiej wojny światowej w Holandii), po kolejne daty jej noszenia przy okazji narodowych świąt. Każde ze spódnic otrzymywała swój numer w rejestrze.
Prowadzące warsztaty:
- Katarzyna Wala – animatorka kultury, propagatorka herstorii, tropicielka zapomnianych tradycji, założycielka Bloomerki- grupy rekonstrukcji herstorycznej.
- Julia Kromolnicka - projektanta mody zrównoważonej i propagatorka technik naturalnego barwienia. Założycielka pracowni Tkanki Twórcze.
- Krystyna Lipka - Czajkowska- artystka, eksperymentuje z tkaniną. Autorka projektów Baby, Podomki. Wyróżniona na III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2021 roku.
Informacje praktyczne:
Uczestnicy(czki): max. 10 osób dla każdej z grup, dla uczestników(czek) w wieku pow. 15 lat
Terminy: Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: 4 i 5 grudnia 2021 r. godz. 11.00-13.00
Miejsce: przestrzeń w Galerii Śluza, ul. Dziekańska 2, Poznań
Koszt: bezpłatnie
Obowiązuje reżim sanitarny zgodny z aktualną sytuacją epidemiczną. Zasady obowiązujące w Bramie Poznania znajdują się tutaj.
*Ikonografia ze zbiorów Europeany (CC BY) / https://www.europeana.eu/en/blog/liberation-skirts-how-post-war-upcycling-became-a-symbol-of-female-solidarity
Zapisz się
Aby zapisać się na to wydarzenie, wyślij maila na adres: ekspozycja@pcd.poznan.pl