Brama Poznania Liderem Dostępności 2020!
Z wielką radością i dumą mamy przyjemność poinformować o tym, iż Brama Poznania otrzymała tytuł Lidera Dostępności 2020 roku w ramach konkursu architektoniczno-urbanistycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. To konkurs dla osób wrażliwych i uważnych na potrzeby innych.
Nagrodę otrzymaliśmy w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej, równorzędnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Jury zwróciło uwagę m.in. na fakt, iż oferta Bramy Poznania oraz sam obiekt współtworzony jest wspólnie z podmiotami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Brama Poznania jest miejscem dostępnym i otwartym. Zależy nam, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się u nas jak najlepiej! Przez cały rok organizujemy mnóstwo wydarzeń. Staramy się, by jak najwięcej z nich było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do samodzielnego zwiedzania Bramy Poznania, skorzystania z zajęć edukacyjnych, oprowadzań i spacerów sensorycznych. Co roku w Bramie Poznania pojawiają się nowe udogodnienia – staramy się możliwie na bieżąco odpowiadać na potrzeby wszystkich naszych odbiorców.
Cieszymy się, że nasze działania zostały docenione po raz kolejny w tak krótkim czasie! W czerwcu 2020 roku Brama Poznania została zwyciężczynią w konkursie "Poznań dostępny - 2019" w kategorii INNOWACJE oraz otrzymała nagrodę - Złotą Ryczkę. Kapituła konkursowa doceniła m.in. opublikowane na stronie internetowej mapy dostępności przestrzeni Bramy Poznania, tablicę dostępności, która znajduje się w holu głównym informującą o wszystkich udogodnieniach, opracowane przewodniki "krok po kroku" dla opiekunów dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną.
Informacje o konkursie architektoniczno-urbanistycznym organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w ośmiu kategoriach:
1. Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce;
2. Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak szpitale, muzea, obiekty sportowe, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety;
3. Obiekt usług lokalnych – za nowo zrealizowany obiekt o jednolitej funkcji usługowej i stosunkowo niedużej powierzchni, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej;
4. Obiekt biurowo-handlowy – za nowo zrealizowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe);
5. Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności;
6. Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością;
7. Architekt/urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością;
8. GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).
W poprzednich latach nagrodzone zostały takie realizacje jak np.:
Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Dom Studencki „Hanka” UAM, Muzeum Warszawy, Muzeum Podgórza, Oddział Muzeum Krakowa, przebudowa ulicy św. Marcin w Poznaniu, Centrum Handlowe Posnania czy Gdański Teatr Szekspirowski.
Szczegóły na: http://www.integracja.org/lider-dostepnosci/