
Wraz z Interdyscyplinarną Grupą Teatralną Asocjacja 2006 polski nurt teatru plastycznego oraz Fundacją Artystyczno-Edukacyjną Puenta zapraszamy na Obchody patronów Poznania Św. Piotra i Pawła.
Najlepszym sposobem, by poznać historię naszego miasta, jest wizyta w Bramie Poznania! Opowiadamy historię wyspy katedralnej prostym językiem, pozbawionym naukowego żargonu. Multimedialne rozwiązania pozwalają znaleźć dodatkowe informacje, jeśli któryś z przedstawianych tematów okaże się szczególnie interesujący. Z audioprzewodnika, dostępnego w cenie biletu, można skorzystać aż w 8 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, ukraińskiej, hiszpańskiej, francuskiej i czeskiej.
W Śluzie Katedralnej czeka na Was wystawa czasowa "W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego". Bohater wystawy jest przykładem prawdziwego „człowieka renesansu” – zainteresowanego otaczającym światem, osoby z otwartym umysłem, chłonącej nowe rozwiązania i poglądy, odważnie wdrażającej innowacje. Do dziś zaskakuje wszechstronność podejmowanych przez niego działań. Wstęp na wystawę czasową jest bezpłatny!
W weekend Brama Poznania będzie otwarta w godz. od 10:00 do 19:00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 18:00).
W ten weekend na Śródce i Ostrowie Tumskim odbywć się będą liczne wydarzenia (ulotka z prgramem do pobrania poniżej). Szczególnie zapraszamy do udziału w działaniach performatywnych, które odbywać się będą na terenie Śródki, również w najbliższym sąsiedztwie Bramy Poznania.
Śródka: Działania teatralne czyli Vino w proszku
Podążamy jak zwykle od 25 lat ze świętymi Piotrem i Pawłem przez poznańskie ulice. Docieramy w ostateczności do wybranego Serca Miasta i przypadkowych widzów tym razem na Śródce. W dramaturgii działań owe Serce Miasta staje się w tym momencie miejscem dyskusji nad splotem różnych teorii życia. W rezultacie nasi bohaterowie zmierzają, wbrew pozorom, ku jedności opinii.
Krótkie opowieści nawiązujące do hipotezy, iż to właśnie Piotr i Paweł układali, jeden po drugim, podwaliny pod wiarę Chrześcijan. Każdy z nich będąc przekonanym o wyższości zapamiętanych przez siebie treści, przekazał prawdę na różne sposoby. Pierwszy, Piotr, ujmował chrześcijaństwo jako wiarę równości i miłości, niczym zjednoczenia w kolektywie wolnych ludzi. Paweł, zbierając i formując zasady, wytyczając twardy i bezkompromisowy kierunek chrześcijaństwa, mocno zaznaczał co jest dobre, a co złe. Obydwaj, mając najlepsze intencje, działają w zgodzie z naukami swego Mistrza i Nauczyciela.
Scenariusz i reżyseria działań, wizja plastyczna, kierownictwo artystyczne: Piotr Tetlak
Opieka dramaturgiczna: Janusz Stolarski
Scenografia i obiekty: Martyna Stachowczyk, Krzysztof Urban
Kostiumy: Natalia Rejszel
Muzyka: Trio Targanescu w składzie Katarzyna Klebba, Arnold Dąbrowski, Paweł Paluch
Kierownictwo Techniczne, organizacja pracy twórczej: Paweł Stachowczyk
W rolach głównych: Małgorzata Walas Antoniello, Paweł Stachowczyk, Janusz Stolarski
W pozostałych rolach: Piotr Charytoniuk, Bartłomiej Chudziński, Dobrawa Deczkowska Natalia Rejszel, Martyna Stachowczyk, Szymon Stolarski, Trio Targanescu, Krzysztof Urban, Aleksandra Zembrowska,
Niedziela, 28 czerwca, godz. 15.00 – 19.00
Wstęp wolny!
Działania performatywne:
„Ćmy barowe” – Most Biskupa Jordana
„Glinianek”- Brama Poznania ICHOT (wejście główne)
„Przestroga i Trio Targanescu”– Brama Poznania ICHOT (Amfiteatr na Cybiną)
„Jednośladowi święci” – działania mobilne
Projekt współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Partnerzy: Fundacja Artystyczno Edukacyjna Puenta, Brama Poznania ICHOT, C.K. Zamek w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu