Do współpracy zaprosiliśmy artystów, przyrodników, twórców i animatorów kultury. Spędźmy wspólnie twórczo czas nad Cybiną!
Podczas wszystkich weekendów Rzeki Żywej można odwiedzić trzy wystawy tematyczne:
Wartkie rzeki, pachnące kwiaty, zielone drzewa, ćwierkające ptaki i bzyczące pszczoły. Tak wygląda przyroda na Ostrowie Tumskim. Czas przyjrzeć się jej z bliska. Towarzyszyć nam będzie przyjaciel nadrzecznej łąki.
Bilety w sprzedaży od 25.06.2024 r.
Odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 3-5 lat; w zajęciach aktywnie uczestniczą również dorośli opiekunowie
Miejsce: Zajęcia odbywają się na łące nad Cybiną. Spotykamy się w holu głównym Bramy Poznania.
Czas trwania: ok. 60 minut
Bilety: 20 zł za dziecko; opiekunowie uczestniczą bezpłatnie; bilety dostępne na stronie internetowej www.bilety.pcd.poznan.pl oraz w kasie Bramy Poznania
Dostępność: wydarzenie odbywa się na trawie przy budynku Bramy Poznania. Przed budynkiem znajduje się kostka brukowa.
Zapraszamy na opowieść o poznańskich Wiankach i żywych obrazach wystawianych na Warcie. Podczas prelekcji udamy się w podróż śladami prastarego obrzędu. Pokłonimy się żywiołowi wody i ognia. Naszym wehikułem czasu uczynimy Wianki. Wyruszymy w symboliczny rejs po historycznym Poznaniu. Zmierzymy się z realiami i wizjami świata Poznaniaków na przestrzeni 150. lat. Dowiemy się co łączy Wandę z Janem. Kto skakał z płonącego statku i dlaczego w Poznaniu świętowano Dni Morza. A na zakończenie sprawdzimy pod jakimi banderami pływają poznański Fyrtle?
Prowadzenie: Katarzyna Wala, antropolożka kultury
Miejsce: Brama Poznania (sala wielofunkcyjna)
Wstęp wolny
Jak dawniej wyglądała sieć rzeczna w Poznaniu? Gdzie teraz podziewają się te wszystkie rzeki? Jaka przyszłość czeka nas w obliczu coraz to wyższych temperatur na Ziemi? Na te i inne pytania odpowie przewodniczka, która zabierze nas na spacer wzdłuż Cybiny. Zejdziemy z utartego szlaku, poznamy bardziej dziką odsłonę naszego miasta. Odkryjemy walory przyrodnicze Cybiny, a także jej rolę w powstaniu grodu na Ostrowie Tumskim. Zabierzmy więc wygodne buty, krem z filtrem, wodę oraz kapelusz i ruszajmy w drogę! Spacer kończy się w strefie biwakowania na Wartostradzie.
Odbiorcy: młodzież i dorośli
Start: Most Biskupa Jordanba
Czas trwania: 90 minut
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Karena Nowak- Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Dostępność: Spacer odbywa się asfaltową Wartostradą oraz po łąkach nad Cybiną (ok 2km)
Koncert jest zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu sztuk społecznych OFF Opera, który podobnie jak Brama Poznania w 2024 roku kończy 10 lat. To eklektyczne wydarzenie, łączące w sobie elementy muzyki na żywo, performansu oraz wykładu. Koncert przybierze nietypową formę miejskiego spaceru, któremu towarzyszyć będzie narracja Michała Kępskiego — historyk, obecnie realizujący projekt badawczo-społeczny „Dziedzictwo wody”, w którym przygląda się relacjom Poznaniaków z Wartą szukając praktyk odpowiedzialności za rzekę. Miejsce wydarzenia jest nieprzypadkowe — to wysychające, choć niesamowicie bioróżnorodne koryto rzeki Cybiny, która okala historyczne centrum Poznania.
Prowadzeni przez pieśni ludowe w wykonaniu chóru Pogłosy wyruszymy w podróż z nurtem Cybiny i zgłębimy meandry jej historii. Na trasie spacerowej zatrzymamy się w pięciu punktach, w których natura przecina się z kulturą i cywilizacją. Muzyka wybrzmi kolejno: pod Mostem Mieszka I, Mostem Biskupa Jordana, Mostem Św. Wincentego, na odcinku Wartostady, a także na łące tuż obok ujścia Cybiny do Warty.
Tradycyjne pieśni ludowe, które zaprezentuje chór, stanowią integralny element tradycji, która przenika do naszej codzienności, mają zdolność do łączenia przeszłości z teraźniejszością, przypominając nam o naszych źródłach oraz naturalnym i kulturowym dziedzictwie.
Chór Pogłosy jest niezwykłym zjawiskiem na muzycznej mapie Poznania. Zespół pod dyrekcją Joanny Sykulskiej w 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa tradycja". W swojej twórczości łączy tradycyjną muzykę chóralną, folk, muzykę elektroniczną oraz improwizację. Eklektyczna formuła, otwartość na nowe gatunki oraz zamiłowanie do eksperymentów sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych formacji poznańskiej sceny muzycznej.
Pierwszy OFF koncert z udziałem Chóru Pogłosy inspirowany historią rzeki Cybiny, odbył się w 2022 roku podczas festiwalu OFF Opera „Romantyczny nurt”. W tym roku w ramach OFF Opery, która odbędzie się w drugiej połowie września, sięgniemy do minionych wydarzeń i poddamy je twórczemu recyklingowi w myśl tegorocznego hasła festiwalu – ODZYSKIWANIE.
Wydarzenie jest współorganizowane przez poznański festiwal OFF Opera.
Wiek: bez ograniczeń
Start: Wartostrada pod mostem Mieszka I
Czas trwania: 120 minut
Wstęp wolny
Prowadzenie: Michał Kępski- Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Chór Pogłosy
Dostępność: Spacer odbywa się asfaltową Wartostradą.
Kontynuując tematykę ekosystemu wodnego z projektu Wiara! Cho nad rzekę! tym razem skupiamy się na przestrzeni dookoła rzeki. Cieki wodne to nie tylko przestrzenie koryt ale również rozległe ekosystemy dookoła nich. Bagna, rozlewiska, łąki i tereny zielone to niesamowite przestrzenie bogate w faunę i florę.
Projekt Zapraszamy w chęchy (zarośla)! to instalacja artystyczna dla której inspiracją stały się wielkopolskie wzory ludowe. Kolorowe i geometryczne twory wywodzące się z gatunków kwiatów, ziół i roślin. Koncepcja opiera się na chabrach, kwiatach dzikich i łąkowych występujących w rejonach około rzecznych. Ich symbolika to szczęście i pomyślność, mają również działanie lecznicze, a same płatki są bardzo delikatne i obchodzenie się z nimi wymaga uwagi. Ograniczenie palety kolorystycznej to odniesienie do prostoty architektury w jakiej została zaprojektowana Brama Poznania.
Instalacja zostanie wykonana wraz z uczestnikami warsztatów w formie wielkoformatowych obrazów osadzonych w przestrzeni Bramy Poznania. Uczestnicy zapoznają się z koncepcja projektu, ekosystemem wodnym i do około rzecznym. Następnie przejdziemy do malowania wcześniej przygotowanych podkładów. Będą one w formie dużych kolorowanek, gdzie każdy będzie mógł wybrać fragment nad którym chce pracować i wypełnić go odpowiednim kolorem.
Odbiorcy: 10+ (do 16+ potrzeba wsparcia osoby dorosłej)
Miejsce: przed Bramą Poznania
Czas trwania: 120 minut
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Michał Kościuk
Dostępność: Wydarzenie odbywa się przed budynkiem Bramy Poznania, przed którym znajduje się kostka brukowa i trawa.
Popłyń z nami z nurtem rowerowej rzeki! 14 lipca po raz kolejny organizujemy rowerową paradę, która zakończy się nad brzegiem Cybiny pod Bramą Poznania. Letnie popołudnie spędzimy na rodzinnym pikniku z mnóstwem atrakcji.
Wkrótce ogłaszać będziemy szczegóły kolejnych punktów programu.
Rzekę Rowerów organizujemy wspólnie jako Stowarzyszenie Rowerowy Poznań i Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Udział jest bezpłatny!
Dołącz, zaproś znajomych! Spotkajmy się!
Wiek: bez ograniczeń
Miejsce: amfiteatr Bramy Poznania
Wstęp wolny
Dostępność: Na amfiteatr prowadzą schody, przy których jest platforma obsługiwana przez Zespół Obsługi Klienta. Na amfiteatr można również zjechać Wartostradą.
Co miała wspólnego koronacja Bolesława Chrobrego z jednym z największych wylewów Warty? Czy malownicze zakole rzeki może być zabójcze? Czy most może być winny powodzi? W historii Poznania rzeka nie raz udowadniała, że woda jest żywiołem, którego nie wolno lekceważyć – dowiedzmy się, jak wpływała na kształt miasta!
Odbiorcy: Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Start: hol Bramy Poznania
Zapisy telefoniczne: 61-647-7634
Czas trwania: 90-120 minut
Prowadzenie: Monika Olinowicz- Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Dostępność: Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach. Do sal można dostać się schodami lub windą, która znajduje się w holu głównym. Aby skorzystać z windy, należy poprosić o wsparcie pracowniczkę lub pracownika Zespołu Obsługi Klienta. Na ekspozycji winda znajduje się w salach Gród i Złoto. Przejście do kolejnej sali poprzedza szklana kładka zawieszona na wysokości drugiego i trzeciego piętra. W każdej sali znajdują się pufy oraz przenośne krzesełka. Ekspozycja kończy się korytarzem w kształcie zygzaka, którego ściany są lustrami lub szybko zmieniającą się animacją. Spacer odbywa się także w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych, mogą tu być nierówności terenu takie jak bruk i krawężniki.
Zapraszamy wszystkich na spacer z elementami kąpieli leśnej wzdłuż Cybiny, zakończony hamakowaniem w zieleni.
Taka forma aktywności jest naszą odpowiedzią na pośpiech, zgiełk i ciągły brak czasu dla siebie, który często odbija się na naszym samopoczuciu, a nawet zdrowiu. Dbanie o relaks, regulację układu nerwowego i "nicnierobienie" jest bardzo ważnym elementem zachowania dobrostanu na co dzień, jednak często - z braku czasu - stanowi też poważne wyzwanie.
Dlatego podczas wydarzenia będziemy mieć możliwość skorzystać z uzdrawiającej mocy otaczającej nas przyrody pod okiem przewodniczki kąpieli leśnej, która podpowie, jak w prosty sposób, w zabieganej codzienności złapać chwilę wytchnienia dla siebie.
Na koniec spotkania, po hamakach, wspólne wykonamy herbatki ziołowe.
Czym są kąpiele leśne?
Kąpiel leśna (shinrin-yoku) to praktyka uważnego kontaktu ze środowiskiem leśnym, korzystnie i holistycznie oddziałująca na nasze zdrowie na poziomie profilaktyki, wspomagania leczenia i rekonwalescencji, na co są już dowody naukowe.
Wiek: 13+
Start: miejsce zbiórki pod wiaduktem Świętego Wincentego
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl, liczba osób ograniczona
Czas trwania: 150 minut
Prowadzenie: Natalia Adamczyk - certyfikowana przez Forest Therapy Hub przewodniczka kąpieli leśnych, od 3 lat prowadząca swoje działania warsztatowe, szkoleniowe i spacerowe pod szyldem Leśna Ścieżka. W swojej pracy przewodniczki wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła jako animatorka sztuki, pedagożka i arteterapeutka. Jest też członkinią Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.
Dostępność: Spacer odbywa się asfaltową Wartostradą. Z asfaltowej autostrady schodzimy na ścieżki, które są nierówne i porośnięte roślinnością..
Spacer tłumaczony na Polski Język Migowy
Spacer z przewodnikiem, podczas którego prześledzone zostaną relacje między Wartą a mieszkańcami Poznania na przestrzeni 1000 lat. W szczególny sposób zaprezentowany zostanie związek pomiędzy rzeką a powstaniem grodu pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim oraz lokacją miasta w 1253 r. na lewym brzegu Warty.
Odbiorcy: młodzież i dorośli
Start: Most Biskupa Jordana
Wstęp wolny
Czas trwania: 120 minut
Prowadzenie: Karena Nowak- Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Dostępność: Spacer odbywa się w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych. Utrudnieniem mogą być nierówności terenu takie jak bruk, zwłaszcza na Starym Mieście, lub trawnik w parkach i terenach nadrzecznych.
Świadomość tego co rośnie dookoła nas jespodtrzymywaniem kulturowej spuścizny naszych przodkiń i przodków, u których rośliny często decydowały o przetrwaniu, a wiedza o nich przenikała także do świata kultury i duchowości. Rośliny i ich losy dokumentowane są od wieków za pomocą zielników. Zielniki i historia ich powstawania jest szalenie ciekawa, a jednocześnie mało wspomniana. Jednocześnie to właśnie zielniki są często jedynym dowodem na to, że dane gatunki roślin występują na danym terenie w określonym czasie co nabiera szczególnego znaczenia w czasach wymierania coraz większej liczby gatunków roślin.
Warsztaty będą polegały na stworzeniu zielnika, którego celem będzie zarówno uwiecznienie aktualnego charakteru gatunkowego Ostrowa Tumskiego oraz doliny Cybiny jak i edukacja na temat lokalnych ziół leczniczych i wykorzystywanych w kulturze ludowej roślin magicznych.
Wiek: bez ograniczeń
Miejsce: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Anna Gruszka- zielarka, animatorka kultury, pasjonatka etnobotaniki
Czas trwania: około 60-90 minut
Kontynuując tematykę ekosystemu wodnego z projektu Wiara! Cho nad rzekę! tym razem skupiamy się na przestrzeni dookoła rzeki. Cieki wodne to nie tylko przestrzenie koryt ale również rozległe ekosystemy dookoła nich. Bagna, rozlewiska, łąki i tereny zielone to niesamowite przestrzenie bogate w faunę i florę.
Projekt Zapraszamy w chęchy (zarośla)! to instalacja artystyczna dla której inspiracją stały się wielkopolskie wzory ludowe. Kolorowe i geometryczne twory wywodzące się z gatunków kwiatów, ziół i roślin. Koncepcja opiera się na chabrach, kwiatach dzikich i łąkowych występujących w rejonach około rzecznych. Ich symbolika to szczęście i pomyślność, mają również działanie lecznicze, a same płatki są bardzo delikatne i obchodzenie się z nimi wymaga uwagi. Ograniczenie palety kolorystycznej to odniesienie do prostoty architektury w jakiej została zaprojektowana Brama Poznania.
Instalacja zostanie wykonana wraz z uczestnikami warsztatów w formie wielkoformatowych obrazów osadzonych w przestrzeni Bramy Poznania. Uczestnicy zapoznają się z koncepcja projektu, ekosystemem wodnym i do około rzecznym. Następnie przejdziemy do malowania wcześniej przygotowanych podkładów. Będą one w formie dużych kolorowanek, gdzie każdy będzie mógł wybrać fragment nad którym chce pracować i wypełnić go odpowiednim kolorem.
Odbiorcy: 10+ (do 16+ potrzeba wsparcia osoby dorosłej)
Miejsce: przed Bramą Poznania
Czas trwania: 120 minut
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Michał Kościuk
Dostępność: Wydarzenie odbywa się przed budynkiem Bramy Poznania, przed którym znajduje się kostka brukowa i trawa.
Jeśli macie ochotę spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu i w dodatku pięknym otoczeniu, zapraszamy rodziny z dziećmi do bliższego poznania Cybiny oraz jej ekosystemu!
Przyjrzymy się okolicznym gatunkom roślinności, które powoli budzą się do życia, mieszkającym tu ptakom, a także temu jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wygląd rzeki. Do Ścieżki EkoEdukacji powstał specjalny zeszyt z zadaniami oraz plecak, który otrzymacie na początku wycieczki. Trasa ma długość około 2 km wzdłuż Wartostrady, na której znajdziecie 12 oznakowanych przystanków. Do połowy z nich poprowadzi Was przewodniczka, a dalej uzbrojeni w wiedzę oraz gadżety małego przyrodnika możecie ruszyć w drogę dalej lub dokończyć spacer innego dnia.
Wiek: rodziny z dziećmi 6-12 lat
Start: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Ligia Nowakowska- Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Czas trwania: 90 minut
Dostępność: Spacer odbywa się asfaltową Wartostradą.
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Sven to bohater naszej wystawy czasowej Co potrafi lądolód? Możecie go spotkać w Galerii Śluza. Jeśli chcielibyście mieć własnego Svena i to nie lodowato zimnego, ale mięciutkiego i przytulaśnego, zapraszamy na warsztaty. Pod okiem wspaniałych prowadzących zmierzycie się z krawiecką materią i uszyjecie swojego własnego Svena. Umiejętności krawieckie nie są wymagane, wszystkiego dowiecie się na miejscu. Zapraszamy!
Wiek: 5+
Miejsce: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania
Wstęp wolny
Prowadzenie: Agnieszka Gierach
Dostępność: Sala wielofunkcyjna znajduje się na poziomie 0, w sali wyznaczamy miejsce dla osób poruszających się na wózkach. W całej przestrzeni nie ma progów.
Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Będzie to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – film odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.
Wiek: 16+
Start: zygzak przed Bramą Poznania
Wstęp wolny
Czas trwania: 90 minut
Dostępność: Wydarzenie odbywa się przed budynkiem Bramy Poznania, przed którym znajduje się kostka brukowa i trawa.
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Zapraszamy na warsztat spowity w dymie - opowieść o tradycji używania dymu ze spalanych roślin i wspólne okadzanie lokalnymi surowcami zielarskimi. Dowiemy się na co, po co i dlaczego stosuje się dym, czy może być leczniczy i czy da się nim odpędzić uroki? Skupimy się na lokalnie rosnących roślinach, z których można stworzyć swoją mieszankę do okadzania.
Wiek: młodzież i dorośli
Miejsce: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Anna Gruszka- zielarka, animatorka kultury, pasjonatka etnobotaniki
Czas trwania: około 60-90 minut
Dostępność: Warsztat odbywa się w ogrodzie na terenie bez przeszkód architektonicznych. Na ścieżkach w ogrodzie wysypane są drewniane zrębki.
Zapraszamy na opowieść o poznańskich Wiankach i żywych obrazach wystawianych na Warcie. Podczas prelekcji udamy się w podróż śladami prastarego obrzędu. Pokłonimy się żywiołowi wody i ognia. Naszym wehikułem czasu uczynimy Wianki. Wyruszymy w symboliczny rejs po historycznym Poznaniu. Zmierzymy się z realiami i wizjami świata Poznaniaków na przestrzeni 150. lat. Dowiemy się co łączy Wandę z Janem. Kto skakał z płonącego statku i dlaczego w Poznaniu świętowano Dni Morza. A na zakończenie sprawdzimy pod jakimi banderami pływają poznański Fyrtle?
Prowadzenie: Katarzyna Wala, antropolożka kultury
Miejsce: Brama Poznania (sala wielofunkcyjna)
Wstęp bezpłatny.
Co miała wspólnego koronacja Bolesława Chrobrego z jednym z największych wylewów Warty? Czy malownicze zakole rzeki może być zabójcze? Czy most może być winny powodzi? W historii Poznania rzeka nie raz udowadniała, że woda jest żywiołem, którego nie wolno lekceważyć – dowiedzmy się, jak wpływała na kształt miasta!
Odbiorcy: Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Start: hol Bramy Poznania
Zapisy telefoniczne: 61-647-7634
Czas trwania: 90-120 minut
Dostępność: Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach. Do sal można dostać się schodami lub windą, która znajduje się w holu głównym. Aby skorzystać z windy, należy poprosić o wsparcie pracowniczkę lub pracownika Zespołu Obsługi Klienta. Na ekspozycji winda znajduje się w salach Gród i Złoto. Przejście do kolejnej sali poprzedza szklana kładka zawieszona na wysokości drugiego i trzeciego piętra. W każdej sali znajdują się pufy oraz przenośne krzesełka. Ekspozycja kończy się korytarzem w kształcie zygzaka, którego ściany są lustrami lub szybko zmieniającą się animacją. Spacer odbywa się także w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych, mogą tu być nierówności terenu takie jak bruk i krawężniki.
Lunaria to żywiołowy skład muzykancki, który swoimi melodiami porwie każdego w transowy wir! Wykonujemy muzykę nawiązującą do tradycji naszych przodków. Repertuar czerpiemy z zapisków naszych babć, zasłyszany na polskich wsiach od weselnych muzykantów oraz z archiwów. Muzyka jest dla nas przede wszystkim spotkaniem we wspólnym tańcu, śpiewie, tak jak to bywało dawniej.
Opowiadamy o kobietach, ich codziennych troskach i radościach. A czasem piszemy historię na nowo i odkrywamy kobiecą perspektywę.
Gramy i śpiewamy muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski i Ziemi Sieradzkiej, z Radomszczyzny i Kujaw.
Maria Stępień - skrzypce, śpiew, bęben obręczowy
Dominika Oczepa - skrzypce, śpiew, bęben obręczowy
Joanna Szaflik - basy, śpiew, bęben obręczowy
Wiek: bez ograniczeń
Miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania
Wstęp wolny
Czas trwania: 60 minut
Dostępność: Spektakl muzyczny odbywa się w amfiteatrze Bramy Poznania. Na amfiteatr prowadzą schody, przy których jest platforma obsługiwana przez Zespół Obsługi Klienta. Na amfiteatr można również zjechać Wartostradą.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.