1050 lat biskupstwa
W 2018 roku obchodziliśmy 1050. rocznicę powstania biskupstwa poznańskiego – najstarszego w Polsce. Przyjrzeliśmy się jego bogatej historii przez pryzmat zabytków z kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego. Za ich pomocą pokazany został wkład biskupstwa w rozwój artystyczny, kulturalny i społeczny na przestrzeni wieków.

1050 lat to znacznie więcej niż sięga ludzka pamięć. Trudno nam sobie wyobrazić warunki w jakich przyszło żyć naszym przodkom, którzy przyjęli chrześcijaństwo pod dziesięć wieków temu. Jak zmieniało się życie mieszkańców diecezji poznańskiej przez ten czas? Jak radzili sobie z podejmowaniem wyzwań dnia codziennego? To pytania, które budzą refleksję nad dziejami chrześcijaństwa w Polsce, Wielkopolsce i Poznaniu. Z perspektywy czasu możemy odpowiedzieć na te pytania jedynie przyglądając się przedmiotom, które w sposób symboliczny charakteryzują nasze dziedzictwo od czasów biskupa misyjnego Jordana do dziś.

Wystawa 1050 lat biskupstwa poznańskiego była owocem współpracy Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz Bramy Poznania, dwóch instytucji, które w pełni się uzupełniają – pierwszej przechowywane są obiekty – ślady czasu, zadaniem drugiej jest o nich opowiedzieć ukazując fascynujący i niezwykły kontekst dziedzictwa

Scenariusz: 
dr Mikołaj Pukianiec

Projekt graficzny: 
Luiza Kempińska

Produkcja: 
CTK TRAKT, dyrektor: Robert Mirzyński; Muzeum Archidiecezjalne