Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w ramach swojej działalności programowej prowadzi projekt pod nazwą „Fest Fyrtel”, poświęcony dzielnicom śródmiejskim: Jeżycom, Łazarzowi i Wildzie. Celem działań jest stworzenie, wspólnie z mieszkańcami, propozycji turystyczno-kulturalnych dla tych, znajdujących się poza Traktem Królewsko-Cesarskim, obszarów Poznania. Projekt Fest Fyrtel jest próbą wspólnego zdefiniowania charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich – tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne, a zatem warte zaprezentowania turystom. Uważamy jednocześnie, że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie mają ludzie związani ze swoimi „fyrtlami”, dlatego też najistotniejszym etapem realizacji jest cykl warsztatów z udziałem lokalnej społeczności. Efekty warsztatów wykorzystywane są następnie do przygotowania produktu turystycznego.
Pierwsza edycja Fest Fyrtla odbyła się w 2017 roku na Jeżycach.
„Fest Fyrtel. Manual. Czyli o tym, co w śródmiejskich dzielnicach autentyczne, lokalne i wyjątkowe” – opracowany w ramach projektu „podręcznik kreowania atrakcji turystycznych”.
„Fest Fyrtel. Manual” zawiera m.in.: – przykłady aktywności dzielnicowych z innych miast, – informacje na temat metod realizacji projektu, – zestawienie warsztatów przeprowadzonych podczas pierwszej odsłony Fest Fyrtla, – porównanie warunków Jeżyc, Wildy i Łazarza.
Manual jest dostępny w formie bezpłatnej: http://www.festfyrtel.pl/data/manual.pdf oraz w formie papierowej książki.
Tytuł: Fest Fyrtel. Manual
Koordynacja projektu: Bartosz Małolepszy
Redakcja: Bartosz Małolepszy, Maciej Moszyński, Michał Hirsch, Marcin Słomiński
Redakcja językowa: Aleksandra Deskur
Projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
ISBN: 978-83-62415-23-6
Copyright: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
Poznań 2018
Jak najdalej od komercyjnych wycieczek i zatłoczonych szlaków – to credo wszystkich, którzy lubią podróżować alternatywnie. Dla nich atrakcją jest poszukiwanie świata autentycznego, a nie wykreowanego na potrzeby zwiedzających. Bardziej niż wyremontowana fasada interesuje ich to, co znajduje się za kulisami. Tacy podróżnicy cel swoich poszukiwań znajdą w śródmiejskich dzielnicach. Nikt tu niczego nie udaje i nie robi na pokaz. Życie toczy się lokalnie, niepowtarzalnie i autentycznie. W zabytkowym otoczeniu, przy kawie i ciastku w miejscowej kawiarni, na zakupach na dzielnicowym rynku można odkryć wyjątkowe atrakcje, które dają możliwość zapoznania się z prawdziwym obliczem miasta.
„Odwiedzając zakątki Poznania związane z moim dzieciństwem, uzmysłowiłem sobie, jakim jestem dłużnikiem tego miasta. To tu nauczyłem się cnót obywatelskich (…), tu nabyłem takich cech, jak determinacja i wytrwałość”. W ten sposób urodzony na Jeżycach, w kamienicy u zbiegu ulic Słowackiego i Prusa, Zygmunt Bauman wspominał swoje dzieciństwo. Jest on jedną z wielu arcyciekawych postaci związanych z Jeżycami, by przywołać tu chociażby: Krystynę Feldman, Kazimierę Iłłakowiczówna, czy Rycha Peję. Na Jeżycach działała „Patria” – fabryka papierosów, „Mewa” i „Melodje” – jeżycka wytwórnia płyt, Damski Klub Kulania w Kręgle, powstał tam też pierwszy dworzec kolejowy w Poznaniu.
Przedstawiamy, stworzoną razem z jeżyczankami i jeżyczanami, mapę jeżyckich osobliwości. Wspólnie udało nam się zbudować wieloaspektową, wielowątkową opowieść o fyrtlu i jego mocnym charakterze: po poznańsku „frechownym”, gospodarnym, nowatorskim, kreatywnym, obywatelskim, dążącym do lepszej jakości życia.
Zapraszamy do stania się miejskim wędrowcem – flâneurem Jeżyc.
Mapę znajdziecie Państwo w linku poniżej
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.