
Po dwóch latach pandemii możemy ponownie spotkać się i zaprosić Was na Majówkę! To dla nas wyjątkowy czas, ponieważ Brama Poznania obchodzi swoje 8 urodziny!
Hasło przewodnie tegorocznego weekendu majowego to #działamywspólnie.
Ostanie dwa lata, ale także bieżące wydarzenia związane z sytuacją w Ukrainie, utwierdziły nas w przekonaniu, że działając razem możemy przetrwać trudne chwile.
Współpraca jest dla nas bardzo ważna. Nie tylko ta wewnątrz zespołowa, ale także współpraca z naszymi sąsiadami na Śródce, Ostrowie Tumskim czy z innymi instytucjami i podmiotami działającymi na terenie miasta.
W weekend majowy wydarzy się dla nas ważna rzecz!
Swoją premierę będą miały dwa komponenty projektu Brama otwarta na rzekę: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna.
Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne warsztaty dzikiej kuchni, garncarskie i farbiarskie.
Szczegółowy program #DZIEŃ 4
03.05
10.00-19.00
Wystawa czasowa Rękodzielni
Galeria Śluza
Chcielibyśmy uchylić dla Was drzwi do małych, lokalnych pracowni poznańskich. Poszukać odpowiedzi na pytanie jak odnaleźć się we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Czy jest dla nas ratunek od etykiety “made in China”? Będziemy snuć opowieści o tradycji, pokoleniowości i szacunku do pracy. W towarzystwie znakomitych gości, wysłuchamy historii prosto z poznańskich fyrtli – o ludziach, ich pracy i ich codzienności. Wstęp wolny!
10.00-19.00
Ekspozycja główna Bramy Poznania
obowiązują bilety
www.bilety.pcd.poznan.pl
Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie znajdziecie tu muzealnych eksponatów. Przedstawiamy naszą historię w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła.
10:00-11:00
Sekretne życie łąki - rodzinny spacer nad Cybiną
start: amfiteatr Bramy Poznania
zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
wiek: 6+
Zapraszamy na rodzinny spacer, podczas którego będziemy mieć możliwość uważnej obserwacji przyrody i doświadczaniem jej wszystkimi zmysłami. Czeka nas tropienie, zagadki, dużo ruchu na świeżym powietrzu, a z naszej wędrówki powstanie zielnik w formie lapbooka.
Prowadzenie: Natalia Adamczyk - animatorka kultury, edukatorka i certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych. Od ponad lat prowadzi warsztaty edukacyjne, arteterapeutyczne, bazujące na elementach pracy z książką, hortiterapii i sztuk plastycznych dla dzieci w różnym wieku oraz dla ich rodzin.
11.00-12:30
Warsztaty farbiarskie - farbowanie naturalnych tkanin z pomocą lokalnych, nadwarciańskich roślin
start: amfiteatr Bramy Poznania
zapisy: warsztaty.mamyrzeke@gmail.com
Zapraszamy na warsztaty rzemieślnicze, na których poznamy tajniki naturalnego farbowania tkanin. Podczas warsztatów surowce (lokalne rośliny barwiarskie: kwiaty, zioła, liście) będziemy pozyskiwali w najbliższym otoczeniu Wartostrady i Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej. Na warsztatach będziemy farbować tkaniny lniane i bawełniane, a także próbki tkanin z konopii, pochodzące z drugiego obiegu. Prosimy o przyniesienie starych koszulek z naturalnych włókien.
Zapewniamy możliwość udziału osobom niesłyszącym, poprzez obecność tłumacza PJM. Miejsce warsztatów jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
11.00-12:30
Warsztaty wyrobów ceramicznych inspirowane lokalną florą
start: amfiteatr Bramy Poznania
zapisy: warsztaty.mamyrzeke@gmail.com
wiek: osoby dorosłe i dzieci (osoby poniżej 12 roku życia zapraszamy z opiekunami)
Zapraszamy na warsztaty rzemieślnicze, na których poznamy tajniki nadwarciańskiej kultury ceramicznej. W nawiązaniu do związanej z ceramiką tradycji kulturowej nadwarciańskich terenów Poznania, uczestnicy Bedą przygotowywać́ własne przedmioty z gliny, które następnie zostaną̨ wypalone w specjalnym piecu. Pracować́ będziemy wśród drzew i nadwarciańskiej flory, a środowisko i miejsce będzie dla nas inspiracją do tworzenia. Wykorzystamy rośliny do wykonania stempli, które ozdabiać będą gliniane naczynia. Podczas warsztatu poznamy podstawowe techniki ręcznego modelowania gliny i zdobienia prac ceramicznych.
Podczas warsztatu każdy uczestnik, niezależnie od umiejętności, będzie mógł wykonać́ autorską ceramikę̨ według własnego pomysłu.
Zapewniamy możliwość udziału osobom niesłyszącym, poprzez obecność tłumacza PJM.
13.00-15:00
Warsztaty z podstaw permakultury
Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa
zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
wiek: 16+
Żywisz głębokie przekonanie, że wytwarzanie żywności to ciężka praca w pocie czoła? Przekopywanie, pielenie bez końca, niekończąca się walka z chorobami i szkodnikami, a na dodatek ciągłe podlewanie? Pozwól, że opowiem Ci o Permakulturze, która sprawia, że to Wszystko będzie tylko złym wspomnieniem, a uprawa ogrodu stanie się czystą przyjemnością. Na wykładzie porozmawiamy między innymi o zasadach jakimi kieruje się Projektowanie Permakulturowe oraz o tym jak w praktyczny sposób stosować wspomniane zasady w codziennym życiu. Wyjaśnimy sobie także czym różni się podejście Permakulturowe od konwencjonalnego i ekologicznego. Przyjdź i przekonaj się jak proste okazuje się życie gdy natura zostaje Twoim współpracownikiem, a nie wrogiem.
16.00-17:00
koncert zespołu Projekt Kobieta
amfiteatr Bramy Poznania
wstęp wolny
Zespół Projekt Kobieta zaprasza na koncert, podczas którego wspólnie odkryjemy piękno natury wokół nas, moc przyrody i związanych z nią ludzkich emocji. Spróbujemy odnaleźć zwolnione tempo, wolne od ciągłej gonitwy dnia codziennego, poczuć energię Matki Ziemi i docenić życie w zgodzie z jej prawami, ale też z własnymi odczuciami i przekonaniami.
W swoich utworach Projekt Kobieta sięga po elementy folku i muzyki dawnej, wraca do korzeni naszych przodków. Bliskie naturze bębny i flety łączy z dźwiękami pianina cyfrowego, brzmieniem skrzypiec, głębią gitary basowej i dżwięcznością trąbki, nadając muzyce wymiar uniwersalnej opowieści o człowieku i jego miejscu na tym świecie.
Muzyka odgrywa tu tak samo ważną rolę jak tekst. Obie te kwestie nie mogłyby bez siebie istnieć i razem mają być inspiracją, impulsem do chwilowego zatrzymania się i oddania rozważań nad istotą życia i naszego istnienia w otoczeniu natury i innych ludzi.
Projekt Kobieta tworzą: Iwona Grenda (śpiew, flety), Monika Mumot (klawisze), Magdalena Andrys (bęben obręczowy, trąbka), Anna Dawid (skrzypce), Jacek Chlebowski (gitara basowa), Judyta Skibniewska (cajon, djembe).
Wszystkie teksty i muzyka są autorstwa Iwony Grendy
W ciągu 4 lat istnienia zespół zagrał ponad 70 koncertów. Jest laureatem kilku festiwali, jego utwory były nagradzane m.in. za wątki baśniowe oraz za uskrzydlające elementy w muzyce, a także za nalepsze wykonanie piosenki o wędrówkach migrujących ptaków. Wielokrotnie brał udział w wydarzeniach proekologicznych, m.in. w 2019 roku za zaporszenie Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu wystąpił podczas uroczystości posadzenia sklonowanego około 800-letniego dębu Rus w Rogalinie, na którą to okoliczność powstała piosenka Dąb.
W 2019 roku zespół wydał płytę krótkogrającą „Uciekając z miasta”. Obecnie pracuje nad drugą płytą.
17.00-18:00
Siła współpracy. Oprowadzanie po ekspozycji Bramy Poznania
start: hol główny Bramy Poznania
zapisy telefoniczne: 61 647 76 34
wiek: 16+
Historia – niezależnie, czy mówimy o dziejach państwa, wynalazku czy idei - jawi się często, jako wynik działania nieprzeciętnego geniuszu. Podręczniki opowiadają o władcach, myślicielach, wynalazcach i odkrywcach. Zapominamy nieraz, że za każdą gwiazdą rocka stoi cały zespół, a największe dzieła możliwe są tylko dzięki współdziałaniu. Przyjrzyjmy się więc, co do tej pory wspólnie osiągnęliśmy!
20:30-22:00
WIZUALNIE dla Ukrainy vol. IV / "Za wolność"
pokaz multimedialny na fasadzie Bramy Poznania
Zapraszamy na projekcję prac artystów, grafików i motion designerów solidaryzujących się z narodem ukraińskim w czasie agresji ze strony Rosji.
Dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się dodatkowy pokaz audiowizualny "Za wolność" ", który odbył się w Wilnie, na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Pokaz został przygotowany z okazji 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Złożono również hołd Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi Polaków, Litwinów i Białorusinów To wydarzenie audiowizualne zostało stworzone na zlecenie Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje - Ambasada RP w Wilnie.
projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
______
Grafika na jasnym tle z kolorowymi elementami takimi jak woda i rośliny. Na środku znajduje się napis MAJÓWKA. Widoczne są logotypy organizatorów oraz #działamywspólnie.