
Po dwóch latach pandemii możemy ponownie spotkać się i zaprosić Was na Majówkę! To dla nas wyjątkowy czas, ponieważ Brama Poznania obchodzi swoje 8 urodziny!
Hasło przewodnie tegorocznego weekendu majowego to #działamywspólnie.
Ostanie dwa lata, ale także bieżące wydarzenia związane z sytuacją w Ukrainie, utwierdziły nas w przekonaniu, że działając razem możemy przetrwać trudne chwile.
Współpraca jest dla nas bardzo ważna. Nie tylko ta wewnątrz zespołowa, ale także współpraca z naszymi sąsiadami na Śródce, Ostrowie Tumskim czy z innymi instytucjami i podmiotami działającymi na terenie miasta.
W weekend majowy wydarzy się dla nas ważna rzecz!
Swoją premierę będą miały dwa komponenty projektu Brama otwarta na rzekę: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna.
Szczegółowy program #DZIEŃ 1
30.04
10:00-19:00
Wystawa czasowa Rękodzielni
Galeria Śluza
wstęp wolny
Chcielibyśmy uchylić dla Was drzwi do małych, lokalnych pracowni poznańskich. Poszukać odpowiedzi na pytanie jak odnaleźć się we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Czy jest dla nas ratunek od etykiety “made in China”? Będziemy snuć opowieści o tradycji, pokoleniowości i szacunku do pracy. W towarzystwie znakomitych gości, wysłuchamy historii prosto z poznańskich fyrtli – o ludziach, ich pracy i ich codzienności.
10:00-19:00
Ekspozycja główna Bramy Poznania
obowiązują bilety
www.bilety.pcd.poznan.pl
Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie znajdziecie tu muzealnych eksponatów. Przedstawiamy naszą historię w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła.
11.00-13:00
Rodzinny spacer z przewodnikiem wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej
Stworzyliśmy ścieżkę przyrodniczą zaczynającą się w pobliżu Bramy Poznania, prowadzącą Wartostradą w północnym kierunku, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka będzie prowadziła przez około 12 oznakowanych punktów-przystanków, z których każdy będzie poruszał inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Tematy poszczególnych punktów dotyczyć będą bioróżnorodności, korytarza ekologicznego, antropopresji czy historii Cybiny. Przyjrzymy się również okolicznym drzewom, terenom podmokłym, zwierzętom czy przylatującym tu ptakom. Trasa będzie miała długość około 2 km. Uczestnicy i uczestniczki ścieżki będą mieli do dyspozycji plecaki wypożyczane w Bramie Poznania, w których znajdą się zeszyty zadań oraz pomoce takie jak lupy, miarki czy lornetki. Dzięki nim poznawanie nadrzecznej fauny i flory będzie jeszcze ciekawsze.
Wiek: rodziny z dziećmi 6-12 lat
Start: Amfiteatr Bramy Poznania
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Ligia Nowakowska- Poznańskie Centrum Dziedzictwa
12.00-14:00 i 14:30-16:30
Dzikhie gary - warsztaty dzikiej kuchni
Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa (wejście od ul. Ostrówek)
Zapraszamy na warsztaty dzikiego gotowania, podczas których wspólnie przygotujemy potrawy na bazie lokalnych roślin.
Dzika kuchnia to jedna z etnobotanicznych tradycji na ziemiach Polski, a rozumiemy przez nią spożywanie dzikich roślin jadalnych. Dzika kuchnia i jej rola oraz recepcja zmieniły się przez lata. Niegdyś była kojarzona z biedą. Dzikie rośliny stanowiły czasami bardzo ważną rolę na przednówku, kiedy kończyły się już zapasy lub w latach wojny. Pozwalała również na odżywienie organizmy po zimie, dzikie rośliny zbierane przez cały sezon używane były w kuchni i ziołolecznictwie. Obecnie dzika kuchnia, coraz częściej traktowana jest jako element dziedzictwa niematerialnego, które warto kultywować.
W ramach spotkania udamy się na spacer doliną Cybiny, podczas którego dowiemy się, które gatunki są jadalne, a których należy się wystrzegać. Po zbiorach roślin przygotujemy dania dzikiej kuchni z wykorzystaniem plonów z Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa na podstawie przedwojennych przepisów z książek kucharskich.
Zapewniamy możliwość udziału osobom niesłyszącym, poprzez obecność tłumacza PJM. Miejsce warsztatów jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Limit osób ograniczony.
Wiek: osoby dorosłe i dzieci (osoby poniżej 12 roku życia zapraszamy z opiekunami).
Zapisy: dziewczynywnaturze@gmail.com
Prowadzenie: Sara Grolewska, Anna Gruszka / Dziewczyny w Naturze.
17.00-19.00
Jak założyć Grządkowo? Historia ogrodniczej wspólnoty w Mikro Domu Kultury
sala wielofunkcyjna Bramy Poznania
Z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na spotkanie z historią Grządkowa, czyli pewnego małego ogrodu społecznościowego na poznańskich Naramowicach. W trakcie warsztatu podzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami na temat zakładania osiedlowych ogrodów:
- w jaki sposób przejść od pomysłu do realizacji?
- na co warto zwrócić uwagę, gdy planuje się utworzenie ogrodu na swoim fyrtlu?
- jak zaangażować lokalną społeczność we współtworzenie ogrodu?
Nie zabraknie również opowieści o początkowych błędach, bo to dzięki nim jesteśmy bogatsi o doświadczenia i wspaniałą załogę grządkową!
#Make Grządki Great Everywhere
Wiek: bez ograniczeń
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Prowadzenie: Mikro Dom Kultury - najmniejszy dom kultury w Poznaniu, a może nawet w Polsce. Od 2019 roku działamy na poznańskich Naramowicach, gdzie prowadzimy działania z zakresu animacji i edukacji kulturowej dla lokalnej społeczności. Lubimy naramowicką historię, grzebać w ziemi i remontować pustostany.
projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
______
Grafika na jasnym tle z kolorowymi elementami takimi jak woda i rośliny. Na środku znajduje się napis MAJÓWKA. Widoczne są logotypy organizatorów oraz #działamywspólnie.