W Poznaniu jest wiele miejsc o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach akcji Zabytek Otwarty otwieramy podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych i zachęcamy do ich eksplorowania. Tegoroczny Zabytek Otwarty związany jest także z jubileuszem Bramy Poznania.
Tym razem zapraszamy na spotkanie w Katedrze Poznańskiej z okazji 10. urodzin Bramy Poznania!
Kiedy? sobota 11.05.2024, godz. 12.30-16.00
Gdzie? Katedra Poznańska, Ostrów Tumski
Wydarzenia odbywają się w przestrzeni dostępnej.
Wstęp wolny!
Więcej informacji i harmonogram: www.trakt.poznan.pl
W Katedrze Poznańskiej znajduje się miejsce o wyjątkowej symbolice, a zarazem burzliwej historii. Mowa tu o Złotej Kaplicy zwanej niegdyś Kaplicą Królów upamiętniającą pierwszych władców i królów Polski. O jej bogatym pozłacanym wnętrzu, precyzji wykonania i dziejach powstania dowiecie się podczas kolejnej odsłony Zabytku Otwartego na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Zaprosimy Was m.in. na zwiedzanie wnętrza Złotej Kaplicy z przewodnikiem, ale także na inne ciekawe punkty programu.
PROGRAM WYDARZENIA:
12:30-16:00 punkt informacji o wydarzeniu i dystrybucja publikacji Poznańskiego Centrum Dziedzictwa
13:00 - Królewska czyli Złota – zwiedzanie Złotej Kaplicy z przewodnikiem i opowieść o ołtarzu głównym w katedrze
14:00 - prelekcja o organach i koncert organowy
14:45 - Królewska czyli Złota – zwiedzanie Złotej Kaplicy z przewodnikiem i opowieść o ołtarzu głównym w katedrze
15:30 - prelekcja o organach i koncert organowy
Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z bliska z detalami architektonicznymi Złotej Kaplicy, zabytkową posadzką i kamiennym sarkofagiem pierwszych władców Polski. Opowiemy o tym ile złota, jest w jej wnętrzu, a także o tym, dlaczego realizacja koncepcji projektu i jej budowa trwała więcej niż 15 lat.
Wizyta w katedrze podczas Zabytku Otwartego pozwoli także na przyjrzenie się z bliska ołtarzowi głównemu, który został sprowadzony do Poznania z Góry Śląskiej, a krótką historię o tym dziele sztuki przybliży nasz przewodnik.
Imponujący, późnogotycki pentaptyk przedstawia wizerunek Matki Boskiej w otoczeniu aż 14. kobiet. To znakomita okazja, aby przyjrzeć się tym figurom z bliska i posłuchać o precyzji wykonania całego dzieła.
Zaprosimy Was także do obejrzenia z bliska prospektu organowego i imponującego witraża. Będziecie mogli/ły posłuchać brzmienia instrumentu, którego budowa związana była z zachowaniem nadzwyczajnych parametrów, o których opowie organista katedralny.
Serdecznie zapraszamy!