Pod koniec 2019 roku Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT wraz z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych rozpoczęło realizację programu „Witaj w Poznaniu”, którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek uczących języka polskiego jako drugiego. Przygotowaliśmy pierwszy materiał edukacyjny — zestaw kart pracy „Witaj w Poznaniu”, które mają być uzupełnieniem lekcji języka polskiego jako drugiego o kontekst kulturowy. Poniżej znajduje się plik pdf., który można pobrać i wydrukować karty „Witaj w Poznaniu” oraz dyplom dla uczniów i uczennic.
Do naszego miasta przyjeżdża coraz więcej uczennic i uczniów z różnych stron świata. Zapewniając im edukację, nie powinniśmy koncentrować się wyłącznie na nauczaniu języka polskiego, lecz także wspierać uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji w wyzwaniach, jakim są poznawanie najbliższej okolicy i dekodowanie nowej rzeczywistości kulturowej. W zestawie znajduje się 20 dwustronnych kart pracy dostosowanych do potrzeb dwóch grup wiekowych: uczniów i uczennic klas 1-3, uczniów i uczennic klas 4-8. Teksty dla dzieci starszych są obudowane dodatkowymi treściami.
W roku 2020 rozwijamy program „Witaj w Poznaniu”, proponując część szkoleniową dla nauczycielek i nauczycieli, do której prowadzenia zaprosiliśmy autorkę treści kart – Julię Karczewską*. Patronem naszych działań w bieżącym roku został Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, który od lat doradza nauczycielkom i nauczycielom uczącym języka polskiego jako drugiego.
Terminy szkoleń w Bramie Poznania:
25 lutego 2020 r. – brak miejsc
26 marca 2020 r. – zapisy nieaktywne
30 kwietnia 2020 r. – zapisy nieaktywne
*Julia Karczewska - Filolożka języka polskiego (UAM 2003 r.). W poznańskich szkołach uczy języka polskiego i języka polskiego jako drugiego/obcego. W 2015 r., kiedy w poznańskiej oświacie temat uczniów z doświadczeniem migracji pojawiał się incydentalnie, ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe z zakresu glottodydaktyki polonistycznej (IBL PAN). W 2016 r. rozpoczęła współpracę z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych. Jej efektem jest prowadzenie do dziś w Migrant Info Point kursów języka polskiego dla cudzoziemców. Dwa lata później, jako pierwsza w Wielkopolsce, rozpoczęła pełnienie funkcji doradczyni metodycznej nauczycieli języka polskiego jako języka obcego w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Już w pierwszym roku działalności w ODN została opiekunem merytorycznym III Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole. Autorka artykułów metodycznych, koordynatorka sieci współpracy ODN „Uczeń z doświadczeniem migracji” oraz powołanej w tym roku wraz z Urzędem Miasta Poznania Poznańskiej Sieci Szkolnych Liderów Wielokulturowości. Jej działaniom przyświeca cel przygotowania poznańskich szkół do profesjonalnego wsparcia uczniów z doświadczeniem migracji.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.