Centrum Inicjatyw Senioralnych w tym roku łączy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zaprasza do Amfiteatru Bramy Poznania (ul. Gdańska 2), gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody rozpoczną się „Senioralni”.
To właśnie tu, w sobotę 23.09 o g. 11:00, Prezydent Poznania przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Przyznana zostanie również nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”.
Po inauguracji Seniorki i Seniorzy będą mogli wziąc udział w poniższych wydarzeniach.
Podczas oprowadzania prześledzimy najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania kolejnych sal ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie między innymi o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku.
Miejsce: Brama Poznania
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34 (limit 30 osób)
Spotkajmy się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek - z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.
Miejsce zbiórki: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: brak, wstęp wolny
Zapraszamy na spacer z przewodnikiem, podczas którego odkryjemy mniej znane oblicza Śródki – miasta starszego od samego Poznania. Dowiemy się gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek, co pozostało z dawnego Rynku Śródeckiego i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznamy również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta.
Miejsce zbiórki: przed Kościołem Św. Małgorzaty na Śródce
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: brak, wstęp wolny
Tworzenie zielnika to wspaniała okazja do nauki i zabawy w jednym. Z nami zrobisz to w ciekawy i kreatywny sposób. Z odpowiednich składników zrobimy masę plastyczną, odciśniemy w niej wybrane rośliny i kwiaty, a następnie pomalujemy. Do zrobienia zielnika wykorzystamy m.in. rośliny rosnące w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.
Miejsce zbiórki: Eksperymentlany Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania
Czas trwania: 90 min
Prowadzenie: Ula Ziober
Zapisy: telefoniczne pod numerem 61 647 76 34.
Limit uczestników_czek wynosi 20 osób
W ramach tegorocznej edycji „Senioralnych” Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowało szereg wydarzeń, w których Seniorzy i Seniorki będa mogli wziąć udział w wybrane dni października. Harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie Poznańskiego Centrum Dziedzictwa
Współorganizatorzy inauguracji: Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Patronat Medialny: „Senioralny Poznań”, „Gazeta Senior”, „My60+”, Radio Emaus, TVK Winogrady.
Pełen program wydarzeń „Senioralnych” znajduje się na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.