W maju i czerwcu czekają na Was animacje, warsztaty, rodzinne oprowadzania po ekspozycji, spacery tematyczne po mieście i dużo dobrej zabawy z okazji Poznańskich Dni Rodziny!
Dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat przygotowaliśmy podróż Magicznym dywanem, który przeniesie nas do barwnego świata pszczół. Rodziny ze starszymi dziećmi zapraszamy na Poznański Szlak Legend dla Dzieci, trzy trasy Traktu Królewsko-Cesarskiego z przewodnikiem „Chodź, zobacz!” oraz na tegoroczną nowość – Ekościeżkę nad Cybiną. Każdy spacer jest pełen wyzwań i rodzinnych aktywności! Z okazji Dnia Dziecka wcielcie się w rękodzielników i rękodzielniczki, zaplączcie z nami trochę sznurków i stwórzcie własne mini makramy.
W świecie pszczół
Wraz z pszczółką Grażką udamy się w podróż po łące, gdzie czekają na nas liczne przygody.
Policzymy, ile kolorów ma łąka, zajrzymy do domku dla pszczół i sprawdzimy, kto mieszka wśród traw i kwiatów.
Spotykamy się w holu głównym Bramy Poznania.
Czas na prawdziwą przygodę! Poszukiwacze skarbów, przybywajcie na Ostrów Tumski! Podczas wspólnej wyprawy poznamy dzieje niezwykłej wyspy pełnej skarbów, leżącej w samym sercu Poznania. Dzięki naszym odkryciom dowiemy się, jak na przestrzeni wieków żyli tu ludzie.
В пошуках скарбів
Прийшов час справжніх пригод! Шукачі скарбів, завітайте на Тумський Острів! Під час спільної подорожі дізнаємось про те, що відбувалось на цьому незвичайному острові, повному скрабів, який дотого ж лежить в самому серці Познані. Дякуючи нашим відкриттям, ми дізнаємось як на протязі століть людям тут жилось.
Co można wyczarować z pętelek, supełków i węzełków? Czas poruszyć wyobraźnię i wyćwiczyć dłonie! Zapraszamy na rodzinne animacje rzemieślnicze! Inspirując się poznańskimi rękodzielnikami i rękodzielniczkami, stworzymy własne mini makramowe ozdoby ze sznurków.
Przed lub po udziale w animacjach, zapraszamy do zwiedzenia wystawy czasowej „Rękodzielni” w Galerii Śluza (wstęp wolny; wejście od strony Bramy Poznania lub ul. Dziekańskiej).
Ekościeżka w środku miasta? Teraz to możliwe! Zapraszamy do bliższego poznania Cybiny i jej ekosystemu, zwiedzając Ekościeżkę. Przed Wami 12 przystanków, z których każdy porusza inny rzeczny temat. Dowiecie się, czym jest ogród permakulturowy, dlaczego mokradła są ważne oraz poznacie całe mnóstwo roślin i zwierząt, które tutaj żyją. Do Ekościeżki dołączony jest zeszyt zadań i plecak z pomocami, takimi jak lupy i lornetki, który możecie odebrać w punkcie informacji Bramy Poznania. Jeśli macie trochę czasu, a żadna pogoda Wam niestraszna, ruszajcie w drogę!
Ekościeżka powstała w ramach projektu Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu.
Tajemniczy szlak prowadzi do miejsc-symboli związanych z poznańskimi legendami, gdzie czekają na Was zadania. Wskazówki do ich rozwiązania znajdują się w folderze, który można pobrać z zakładki SKARBIEC na stronie www.szlaklegend.pl, Centrum Informacji Rodzinnej lub w Bramie Poznania. Każde dziecko, które przyjdzie do Centrum Inicjatyw Rodzinnych lub Bramy Poznania z folderem z poprawnie rozwiązanym folderem otrzyma bezpłatną publikację „Koziołki, rury i czarcie ogony” autorstwa Małgorzaty Swędrowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik z dziesięcioma legendami o Poznaniu. Na szlak można wybrać się w dowolnym momencie – wystarczy wziąć ze sobą folder.
Odbiór książek po przejściu Szlaku i wykonaniu zadań możliwy jest w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka (poniedziałek-piątek, godz. 10:00-18:00) i w Brama Poznania (wtorek-piątek, godz. 9:00-18:00, weekendy 10:00-19:00).
Liczba publikacji przeznaczonych do dystrybucji w ramach akcji jest ograniczona.
Więcej informacji o Szlaku: www.szlaklegend.pl
Przewodnik wyznacza trzy wyprawy: Ostrów Tumski i Stare Koryto Warty, Stare Miasto, Plac Wolności i Dzielnica Cesarska. Każda trasa prowadzi do najciekawszych dla dzieci miejsc na Trakcie Królewsko-Cesarskim i zawiera zadania do wykonania – na wyprawach przyda się ołówek, lornetka, miarka i kompas, ale bez nich zwiedzanie będzie równie ciekawe.
Przewodnik w wersji online można pobrać ze strony www.trakt.poznan.pl/chodz-zobacz lub odebrać w punkcie informacji Bramy Poznania (ul. Gdańska 2).
Więcej informacji o Przewodniku: www.trakt.poznan.pl/chodz-zobacz
W maju i czerwcu czekają na Was animacje, warsztaty, rodzinne oprowadzania po ekspozycji, spacery tematyczne po mieście i dużo dobrej zabawy z okazji Poznańskich Dni Rodziny!
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.