Temat rzeki jest nam bardzo bliski, dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad projektem „Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”. Dzięki niemu w okolicy Bramy Poznania powstanie Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna, Rzeczny Ogród Ekoedukacji, Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa oraz dedykowana tym projektom strona internetowa. Każdy z nich w różny sposób przybliża temat nadrzecznego ekosystemu w kontekście zmian klimatycznych. Naszym celem jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie. Projekt ma charakter partnerski i realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta Poznania (Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta) oraz Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.
Chcemy stworzyć ścieżkę przyrodniczą zaczynającą się w pobliżu Bramy Poznania, prowadzącą Wartostradą w północnym kierunku, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka będzie prowadziła przez około 12 oznakowanych punktów-przystanków, z których każdy będzie poruszał inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Trasa będzie miała długość około 2 km. Uczestnicy i uczestniczki ścieżki będą mieli do dyspozycji plecaki dystrybuowane w Bramie Poznania, w których znajdą się zeszyty zadań oraz pomoce dydaktyczne. Dzięki nim poznawanie nadrzecznej fauny i flory będzie jeszcze ciekawsze. Zeszyt zadań będzie adresowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Mogą to być zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy szkolne lub przedszkolne. Ścieżka będzie powiązana ze stroną internetową, gdzie umieszczone zostaną dodatkowe informacje o charakterze edukacyjnym.
Ogród to miejsce, w którym można spędzić czas doświadczając różnych zależności i zjawisk w ekosystemie poprzez korzystanie ze stanowisk edukacyjnych. Znajdą się tu ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna, tor wodny, równoważnia czy labirynt. Z Ogrodu Ekoedukacji mogą skorzystać zarówno małe dzieci, które będą go poznawać wielozmysłowo, jak i starsze, dla których będzie pretekstem do edukacji ekologicznej. W tej przestrzeni znajdą się również do stanowiska do przeprowadzania warsztatów oraz miejsca odpoczynku, z których będzie można korzystać niezależnie od wieku. Ogród zostanie zlokalizowany w dwóch miejscach: wzdłuż promenady przy ul. Ostrówek oraz na dolnej terasie Cybiny, przy Bramie Poznania.
Punktem wyjścia do powstania Ogrodu były warsztaty z rodzinami, które odbyły się w 2018 r. Poprosiliśmy wówczas małych ekspertów i ekspertki, żeby powiedzieli nam, jakie aktywności chcieliby wykonywać spędzając czasu w pobliżu rzeki. Na bazie zgłoszonych pomysłów, zostały opracowane stanowiska do ekoedukacji.
W ogrodzie posadzimy rośliny jadalne, barwierskie, lecznicze, miododajne czy używane do wytwarzania włókien. Poznamy czym jest założenie permakulturowe oraz jakie są zasady wykonywania w nim prac zgodnie z ideą less waste. Na bazie roślin będziemy prowadzić warsztaty ziołowe, barwierskie czy z dzikiej kuchni. W ogród będą mogli się zaangażować wszyscy chętni, zwłaszcza lokalni mieszkańcy i mieszkanki. Chcemy, żeby był oddolną platformą wymiany doświadczeń i wiedzy oraz miejscem spotkań. Ogród będzie też miernikiem zmian klimatycznych, które obserwujemy od dłuższego czasu. Ogród zostanie zlokalizowany wzdłuż promenady przy ul. Ostrówek.
Projektowi towarzyszy strona internetowa, na której znajdą się artykuły i multimedia związane z tematyką ekosystemu Cybiny.
Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu
Partner Wiodący: Miasto Poznań, Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań
Partner: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT/Brama Poznania ICHOT
Lata realizacji projektu: 2020-2022
Całkowita wartość projektu: 1 267 394,00 PLN
Kwota dofinansowania: 836 105,59 PLN
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa 4. Środowisko, Działanie 4.5 Ochrona przyrody, Poddziałanie 4.5.4 Edukacja Ekologiczna
Autor zdjęć: Łukasz Gdak
Autorzy projektów: pracownia k.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.