Corocznie w okolicach 2 kwietnia, czyli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizujemy Niebieski Poranek. Otwieramy wtedy instytucję wcześniej niż o standardowej godzinie i przygotowujemy jej przestrzeń tak, aby była bardziej przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Jest to czas przeznaczony tylko dla tych osób, dlatego ruch turystyczny jest wtedy znacznie mniejszy. Staramy się ograniczyć bodźce sensoryczne. Zarówno hol główny jak i ekspozycja są wyciszone i rozjaśnione, a duże ekrany wyłączone. Aranżujemy miejsca wyciszenia, dla dzieci organizujemy stanowiska animacyjne, przy których mogą spędzić czas. Podczas wizyty w Bramie Poznania można skorzystać ze słuchawek wyciszających dla dorosłych lub dla dzieci. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu.
Informacje praktyczne:
Odbiorcy: rodziny z dziećmi w spektrum autyzmu i osoby dorosłe w spektrum autyzmu
Termin: sobota 25 marca 2023 r.
Czas trwania: w godz. 9.00 – 11.00
Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2 i Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Koszt: bezpłatne
Zapisy: Zgłoszenia poprzez e-mail lucyna.kaczmarkiewicz@pcd.poznan.pl Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu wydarzenia. Udział w wydarzeniu jest możliwy po otrzymaniu potwierdzenia od organizatora.
Dostępność: w przestrzeni nie ma progów, drzwi otwierają się automatycznie. Na ekspozycję Bramy Poznania można wejść schodami lub wjechać windą. Do kolejnej sali prowadzą przeszklone kładki, które możemy przykryć matami. Na poziom -1 w Galerii Śluza prowadzą tylko schody.
REGULAMIN
Zachęcamy do zapoznania się z Przewodnik dla opiekunów(ek) dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach w Bramie Poznania, w którym są informacje o zwiedzaniu ekspozycji Bramy Poznania.
Pracownik(czka) w punkcie informacji w holu głównym odpowie na wasze pytania związane ze zwiedzaniem Bramy Poznania.
Ekspozycja składa się z czterech sal na i i II piętrze. Jeśli chcesz wjechać windą, poproś pracownika(czkę) o otwarcie windy. W salach panuje półmrok, nie ma tutaj okien, a światło jest tylko sztuczne. W niektórych salach rozbrzmiewają monotonne dźwięki muzyki. Z każdej sali do kolejnej prowadzi krótka, przeszklona również pod stopami, kładka. Pracownik(czka) Zespołu Obsługi Klienta może rozwinąć matę, która zmniejszy obawę przy przechodzeniu.
Przed zejściem z ekspozycji jest korytarz w kształcie zygzaka, na którego ścianach są lustra lub wyświetlają się szybko zmieniające wizualizacje. Można to przejście pominąć i skorzystać z windy, która znajduje się w sali Złoto.
Z ekspozycji można wejść na taras widokowy (otwarty, gdy jest dobra pogoda). Prowadzą do niego schody (nie ma tutaj windy; w przejściu znajduje się monitor wyświetlający aktualny widok z tarasu).
Ekspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem. To urządzenie ze słuchawkami, w których głos lektor oprowadza po kolejnych salach. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna. Pracownik(czka) przeprowadzi krótką instrukcję używania audioprzewodnika. Osoby z obsługi będą również wsparciem w czasie zwiedzania ekspozycji.
Z holu głównego szklaną kładką przechodzi się do Galerii Śluza. W Galerii są wystawy czasowe na tematy związane z miastem. Zwiedza się je bezpłatnie w godzinach otwarcia Bramy Poznania. W punkcie informacji w Galerii można wypożyczyć audioprzewodnik, który oprowadza po poznańskiej wyspie. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna - wydawana z torbą odkrywcy. Znajdują się w niej zeszyt zadań oraz kompas, lornetka i kredki, dzięki którym można rozwiązywać zadania związane z Ostrowem Tumskim.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.