Rozwiń sub menu
Dla osób z niepełnosprawnościami

BRAMA POZNANIA. NOWY KIERUNEK ZWIEDZANIA.

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji historycznego dziedzictwa. Nasze hasło brzmi: „Nowy kierunek zwiedzania” i opisuje ono nie tylko nowoczesną ekspozycję, ale także podejście do naszych gości. Pragniemy, aby każdy czuł się u nas dobrze, dlatego staramy się sprostać różnorodnym potrzebom i oczekiwaniom. Brama Poznania nie jest miejscem, które się zwiedza – tego miejsca się doświadcza, angażując wszystkie zmysły. Wizyta tu to prawdziwa kształcąca przygoda.

 

 

Fot. CTK Trakt

Fot. CTK Trakt

 

 

JAK ZWIEDZAĆ – KROK PO KROKU

DOJAZD

Dojazd komunikacją miejską: Osobom, które poruszają się na wózku inwalidzkim i korzystają z komunikacji miejskiej, proponujemy dojazd do przystanku Rondo Śródka. Odległość od przystanku do Bramy Poznania w linii prostej to około 450 m, natomiast odległość drogowa wynosi około 700m. Z dworca PKP/ PKS można dojechać bezpośrednio tramwajem nr 8, ze Starego Rynku tramwajami nr 3, 8, 4  i 17. Przy przystanku Katedra znajduje się przejście podziemne, które może stanowić  barierę kłopotliwą do pokonania. Sprawne dotarcie do Bramy Poznania zapewnią również oznaczenia Traktu Królewsko-Cesarskiego rozmieszczone w przestrzeni miejskiej.

UWAGA! W związku z remontami torowisk przeprowadzanych przez ZTM od 20 czerwca 2019 roku, trasy tramwajów nr 6 i 8 zostały zmienione, a kursowanie tramwajów nr 3 i 4 zostało zawieszone. Więcej informacji – TUTAJ

 

Dojazd własnym samochodem: Gościom, którzy przyjadą do nas własnym samochodem, proponujemy ogólnodostępny parking ze specjalnie wyznaczonymi miejscami parkingowymi przy ulicy Gdańskiej. Odległość od parkingu do wejścia głównego to ok. 200 m. Nieznaczne utrudnienie przy przebyciu tego dystansu może stanowić nawierzchnia wokół budynku wykonana z granitowej kostki.

Dojazd autokarem/busem: Zwiedzający, którzy przyjadą autokarem lub busem, mają możliwość zaparkowania na parkingu z wjazdem od ulicy Bydgoskiej. Odległość od parkingu do wejścia głównego to ok. 300 m. Przebycie tego dystansu może być nieznacznie utrudnione przez nawierzchnię wykonaną z granitowej kostki. Na parkingu znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.  Prosimy, aby wcześniej zgłosić przyjazd autokaru pod numerem telefonu 61 647 76 34.   UWAGA: interaktywna mapa z lokalizacją Bramy Poznania i opcją planowania dojazdu – w zakładce Dojazd – KLIKNIJ

 

 

Miejsca parkingowe. Fot. Ł. Gdak

Miejsca parkingowe. Fot. Ł. Gdak

 

 

BUDYNEK

Budynek główny Bramy Poznania jest modernistyczną budowlą, podzieloną na dwie części, połączone szklanymi kładkami. W każdej części budynku są po dwa piętra i dwie sale ekspozycyjne. Można tam wjechać windą. Z budynku głównego do zabytkowej Śluzy Katedralnej można dostać się przez kładkę przerzuconą nad rzeką Cybiną. Kładka znajduje się na parterze i jest zadaszona.

 

  • WEJŚCIE/ WYJŚCIE

Do budynku Bramy Poznania można wejść od  dwóch stron: od ulicy Gdańskiej i od ulicy Dziekańskiej.  W obu przypadkach są to szerokie drzwi, które otwierają się automatycznie. Bez problemu zmieści się w nich osoba poruszająca się na wózku.

 

  • HOL GŁÓWNY

W holu głównym znajduje się Punkt Informacji. Pracownik na tym stanowisku udzieli wszelkich niezbędnych informacji i odpowie na pytania. Tutaj znajduje się punkt obsługi osób z dysfunkcją słuchu. Dzięki wideopołączeniu informacje są tłumaczone na język migowy (SJM i PJM). Usługa tłumacza on-line jest bezpłatna, a połączenia można realizować we wtorek i w piątek od godz. 9:00 do godz. 17:00 oraz w środę i w czwartek od godz. 9:00 do godz. 18:00. Punkt powstał dzięki współpracy z mazowieckim oddziałem Polskiego Związku Głuchych. W Punkcie Informacji osoby niewidome i słabowidzące mogą  wypożyczyć tyflografiki prezentujące przestrzeń Bramy Poznania (parter, sale ekspozycyjne, Śluzę Katedralną), przestrzeń Ostrowa Tumskiego z wyznaczoną sensoryczną ścieżką zwiedzania oraz fasadę katedry poznańskiej. Pracownik BOK wskaże miejsce, w którym można zapoznać się z tyflografikami i przeprowadzi krótki opis audiodeskrypcyjny planów. Materiały powstały w ramach projektu „Niewidzialne Dziedzictwo. Warsztaty sensoryczne dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej”, o którym więcej informacji znajduje się TUTAJ , dzięki środkom z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2016. Kasy znajdują się naprzeciwko Punktu Informacji. Można w nich odebrać bilety uprzednio zakupione w Internecie lub kupić je bezpośrednio przed wejściem. Rekomendujemy, aby goście, którzy wybierają się do Bramy w weekend, zakupili bilety on-line pod adresem www.bilety.bramapoznania.pl Zaraz obok kas znajduje się bezpłatna szatnia i Punkt Odbioru Audioprzewodników. Nasz audioprzewodnik wydawany jest dla każdego, kto zakupił bilet na ekspozycję. Do wyboru są dwie ścieżki: indywidualna (dla osób dorosłych) oraz rodzinna. Dysponujemy audioprzewodnikiem w kilku wersjach językowych: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, ukraińskim i hiszpańskim. Dla osób z dysfunkcją słuchu istnieje możliwość podpięcia pętli indukcyjnych, które wzmocnią dźwięk aparatu słuchowego. W holu głównym można wypożyczyć wózek dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na parterze znajduje się również toaleta przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu.

 

  • EKSPOZYCJA

Ekspozycja Bramy Poznania znajduje się na dwóch piętrach (po dwie sale na każdym piętrze). Do sal można dostać się,wchodząc schodami lub wjeżdżając windą. Ważne: aby skorzystać z windy, należy poprosić o to pracownika Biura Obsługi Klienta jeszcze przed przejściem przez kołowrotki-bramki biletowe. Pierwsze schody prowadzą z holu głównego do sali o nazwie GRÓD (13 schodów –półpiętro -13 schodów). Kolejna sala – WODA znajduje się na tym samym poziomie i można przejść do niej szklaną kładką. Trzecia sala ZŁOTO i czwarta sala WITRAŻ znajdują się już na drugim piętrze. Na drugie piętro ekspozycyjne prowadzą schody (11 schodów –półpiętro –11 schodów). Można dostać się tam windą, która znajduje się w sali GRÓD. Między salą ZŁOTO i salą WITRAŻ jest taras widokowy. Prowadzą do niego schody (14 schodów –półpiętro -13 schodów –półpiętro -13 schodów).

Ważne: nie ma możliwości wjazdu windą na taras widokowy. Nasza ekspozycja została skonstruowana tak, aby ułatwić dostęp do większości nośników: są one ruchome i można dostosować ich wysokość do wzrostu zwiedzającego. Na każdej sali znajdują się pufy, które pozwolą na chwilę odpoczynku. Dodatkowo każda sala wyposażona jest w przenośne krzesełka, które można zabrać ze sobą na czas zwiedzania. Filmy wyświetlane na naszej ekspozycji tłumaczone są na język migowy (tłumacz migający wgrany w tło filmu). Biorąc pod uwagę trudne do wykrycia za pomocą laski miejsca na ekspozycji, zachęcamy, aby osoby z dysfunkcją wzroku odwiedzały Bramę z osobą towarzyszącą. W trzeciej sali ekspozycyjnej ZŁOTO prezentowana jest instalacja artystyczna „Złota Kaplica”. Z uwagi na świecącą podłogę oraz kopułę o szczególną ostrożność prosimy osoby z epilepsją.

 

  • WYJŚCIE Z EKSPOZYCJI

Wyjście z ekspozycji znajduje się w ostatniej sali WITRAŻ. Prowadzi ono przez charakterystyczny Zygzak. Ważne: w Zygzaku wyświetlany jest film zrealizowany w formie kalejdoskopu. Pojawiają się w nim szybko zmieniające się i migające obrazy – o szczególną ostrożność prosimy osoby z epilepsją. Za Zygzakiem znajdują się  schody, które prowadzą do holu głównego (16 schodów –półpiętro –16 schodów -półpiętro -16 schodów). Można ominąć Zygzak i schody, cofając się do sali ZŁOTO, gdzie znajduje się winda. Audioprzewodniki należy odłożyć do specjalnej szafy, która znajduje się na końcu schodów lub oddać je bezpośrednio pracownikowi Biura Obsługi Klienta w holu głównym.

Więcej informacji na temat  ekspozycji: KLIKNIJ

Zdjęcia: KLIKNIJ

 

  • ŚLUZA KATEDRALNA

Śluza Katedralna to odnowiona część dawnych fortyfikacji pruskich. Prezentujemy tu bezpłatne wystawy czasowe. Śluza połączona została z budynkiem głównym zabudowaną, szklaną kładką nad rzeką Cybiną. Do Śluzy można wejść bezpośrednio od strony ulicy Dziekańskiej, bądź też przechodząc od strony holu Bramy Poznania. Do dolnej części Śluzy Katedralnej prowadzą schody (11 schodów –półpiętro –9 schodów). Ta część budynku nie jest wyposażona w windę. W Śluzie można rozpocząć zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z audioprzewodnikiem. Więcej informacji na temat audiowycieczki: KLIKNIJ

Ważne: Podczas audiowycieczki goście o różnych potrzebach mogą natrafić na kilka utrudnień. Nawierzchnia na Ostrowie Tumskim jest brukowana. Podczas zwiedzania katedry należy pamiętać, że przy wejściu bocznym są stopnie, a płaski próg jest tylko w wejściu głównym od strony placu katedralnego. Nie ma windy do podziemi katedry. Do udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku zalicza się makieta Ostrowa Tumskiego znajdująca się przy ulicy Ostrów Tumski. Przy ulicy Ostrów Tumski znajduje się także toaleta dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu.

 

  • SALA WIELOFUNKCYJNA

W warsztatach, konferencjach oraz wykładach odbywających się w sali wielofunkcyjnej mogą brać udział również osoby o różnych potrzebach. Architektura tej sali pozwala komfortowo poruszać się osobom na wózkach.

 

 

Krzesełka, które można zabrać ze sobą podczas zwiedzania ekspozycji.

Krzesełka, które można zabrać ze sobą podczas zwiedzania ekspozycji.

 

 

AMFITEATR

Na zewnątrz budynku Bramy Poznania znajduje się amfiteatr nad brzegiem rzeki Cybiny. W tym miejscu odbywają się różne imprezy, tutaj też można wypocząć, podziwiając piękne widoki, a także zjeść kanapkę w przerwie przed kolejną wyprawą. Do amfiteatru prowadzą schody (10 schodów –półpiętro –10 schodów -półpiętro –14 schodów) po południowej stronie budynku. Stopnie schodów są oznaczone kontrastowo. Dodatkowo dysponujemy platformą dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Aby uruchomić platformę, prosimy o kontakt z pracownikami Biura Obsługi Klienta pod numerem telefonu 61 647 76 34 (Informacja Bramy Poznania).

fot. Łukasz Gdak

fot. Łukasz Gdak

 

 

PRZEWODNIKI

Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z przewodnikami przed wizytą w Bramie Poznania.  

 

 

PRACOWNICY I PRACOWNICZKI

Brama Poznania to nie tylko nowoczesna ekspozycja, ale także wykwalifikowany i pomocny personel. Pracownicy i pracowniczki Biura Obsługi Klienta (BOK) w charakterystycznych niebieskich koszulach chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Wysokie kwalifikacje uzyskali podczas cyklu szkoleń według międzynarodowego standardu ECHOCAST, a doświadczenie – poprzez obsługiwanie i oprowadzanie grup o różnych potrzebach.

 

 

Autor Ł. Gdak

Autor Ł. Gdak

 

 

REZERWACJA GRUPOWA

W trosce o komfort naszych zwiedzających prosimy, aby dokonać wcześniejszej rezerwacji dla grup minimum z siedmiodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu 61 647 76 29 od wtorku do piątku w godzinach 9:00-14:00.

Dla grup o różnorodnych potrzebach przygotowaliśmy zwiedzanie z przewodnikiem.

W razie potrzeby możemy wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za przywitanie grupy, pomoże kupić bilety i poinformuje, jak poruszać się po budynku.

W przypadku pytań oraz w celu ułatwienia dostępu do Bramy Poznania osobom z niepełnosprawnościami prosimy o kontakt:

  • Informacja Bramy Poznania: 61 647 76 34
  • Rezerwacja: 61 647 76 29 

 

 

BILETY

Osobom z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami przysługuje prawo zakupu biletów ulgowych na zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania oraz na audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim. Staramy się zapewnić poznawanie historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego również osobom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej i/lub społecznej. Ustaliliśmy miesięczną pulę bezpłatnych biletów na atrakcje będące w naszej ofercie. Z cennikiem i dostępnością bezpłatnych biletów można zapoznać się TUTAJ.

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

Brama Poznania jest nowoczesną, dynamiczną instytucją kultury, otwartą na potrzeby różnorodnych grup zwiedzających. Właśnie dlatego już w pierwszych miesiącach naszej działalności nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu.

Wynikiem tej współpracy jest m.in. film pt. „Wyspa pełna historii”:  KLIKNIJ oraz materiały z seminarium „Kultura bez barier. Dostępność instytucji dla osób niesłyszących”: KLIKNIJ.

 

 

W ofercie Bramy Poznania znajdują się zajęcia dla grup dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych (z klas integracyjnych, z niepełnosprawnością słuchu, wzroku oraz z niepełnosprawnością intelektualną). Z naszymi propozycjami można zapoznać się TUTAJ. Grupy te mogą korzystać również z tematycznego zwiedzania naszej ekspozycji w towarzystwie przewodnika (WIĘCEJ INFORMACJI).

W grudniu 2016 roku otrzymaliśmy tytuł Dostęp­nej Miej­skiej Insty­tu­cji Kul­tu­ry w Pozna­niu „za sta­łe pod­no­sze­nie stan­dar­dów dostęp­no­ści Bra­my Pozna­nia w Pozna­niu dla osób z róż­ny­mi rodza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści, otwar­to­ść, wraż­li­wo­ść oraz współ­pra­cę z orga­ni­za­cja­mi dzia­ła­ją­cy­mi na rze­cz osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi w Pozna­niu”. Przyznanie tego tytułu było efektem kampanii Dostępna Kultura zrealizowanej przez Fundację Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie, której celem było zwięk­sze­nie licz­by osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi uczestniczących w wyda­rze­nia­ch z zakre­su sze­ro­ko rozu­mia­nej kul­tu­ry. Kampania była kierowana do poznań­skich insty­tu­cji kul­tu­ry, takich jak kina, teatry, muzea, domy kul­tu­ry czy galerie.   

 

Obecnie współpracujemy z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji oraz z Fundacją Nordoff Robbins Polska (więcej informacji http://bramapoznania.pl/rzeka-zywa-wszyscy-jestesmy-zwierzetami/).

 

 

 

Bilety on-line
English Version