Rozwiń sub menu
Z rodzinnego albumu… Pokaż swoje zdjęcia dawnej Śródki

Śródka i Brama Poznania

 

Śródka jest dzielnicą, która na przestrzeni XX i początku XXI wieku przeszła duże zmiany. Również dziś wizerunek tej części Poznania dynamicznie się zmienia. Prowadzone są działania rewitalizacyjne, pojawiają się nowe inicjatywy społeczne i nowe inwestycje budowlane: restauracje, renowacje kamienic, napływają nowi mieszkańcy. Jednym z impulsów, a zarazem kolejnym krokiem w rewitalizacji społecznej tego miejsca, było otwarcie Bramy Poznania, pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.

Jako Brama Poznania chcemy działać dla oraz wspólnie z naszym najbliższym otoczeniem. Chcemy poznawać przeszłość Śródki, popularyzować wiedzę o niej oraz zachowywać ją dla przyszłych pokoleń. Szczególnie interesują nas lokalne historie, życie codzienne, prywatne wspomnienia dotyczące tego miejsca. Istotne jest poszukiwanie indywidualnego rozumienia przeszłości i oddawanie głosu jej bohaterom.

Zdjęcia zamieszczone w rodzinnych albumach są pamiątkami minionych wydarzeń, okazją do wspomnień. Często ich właścicielom wydaje się, że są one ciekawe tylko dla nich. Tymczasem zdjęcia te mogą być także świadectwem swoich czasów, dokumentacją przeszłości. Mogą opowiedzieć wiele ciekawych historii, a dla młodszych pokoleń być fascynującą podróżą w przeszłość.

 

 

Pokaż swoje zdjęcia

Zapraszamy Śródczan oraz mieszkańców innych dzielnic Poznania do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi Śródki, utrwalonymi na fotografiach. Szczególnie interesujące będą zdjęcia pokazujące miejsca i obiekty, których już dziś nie ma: na przykład zabudowania, które zniknęły pod trasą szybkiego ruchu, czy zakłady rzemieślnicze niegdyś tu działające. Jednak także kadry pokazujące codzienność, czy ważne rodzinne wydarzenia ze Śródką w tle będą mile widziane. Zachęcamy do przejrzenia starych, rodzinnych albumów fotograficznych i wyszukania zdjęć zrobionych na Śródce. Nawet jeśli w Państwa ocenie zdjęcia nie są idealne technicznie (np. nieostre, czy gdy w kadr weszła przypadkowa osoba), nic nie szkodzi. Nie ma znaczenia jakość zdjęcia, ale uchwycona na nim historia. Chętnie jej wysłuchamy.

 

 

 

 

Jak przekazać zdjęcia?

Osoby, które chcą przekazać zdjęcia prosimy o kontakt. Umówimy się w dogodnym dla Państwa terminie.

  • Przyniesione zdjęcia zostaną na miejscu zeskanowane, a następnie oddane właścicielowi.
  • Można także samodzielnie zeskanować zdjęcia i przesłać je mailowo na adres srodka@trakt.poznan.pl .
  • Każda osoba, która zdecyduje się przekazać nam swoje zdjęcia zostanie uhonorowana specjalnym certyfikatem. Ponadto, w ramach podziękowania za udział w akcji, otrzyma zestaw upominków.

 

 

Społeczne archiwum

Przekazane zdjęcia zostaną zebrane i stworzą bazę fotograficzną Śródki – część społecznego archiwum w Bramie Poznania. Każde zostanie dokładnie opisane – kogo i co na nim widzimy, kto je przekazał, kiedy zostało zrobione itp. Pozwoli to na zobrazowanie przeszłości i teraźniejszości dzielnicy.

Na bazie zdjęć Brama Poznania planuje przygotować wystawę o Śródce, możliwe, że powstanie także internetowy przewodnik po dzielnicy, do którego zdjęcia będą ilustracją. Archiwum zdjęć będzie też udostępniane badaczom, historykom i innym osobom zainteresowanym przeszłością Śródki. Może zostaną użyte w pracy naukowej lub książce? Może będą inspiracją do zajęć edukacyjnych dla dzieci?

Oczywiście osoba przekazująca zdjęcia będzie mogła zadecydować, na jakie cele pozwala ich użyć. Jeśli będą Państwo chcieli, aby przekazane przez Państwa zdjęcia mogły być zastosowane przykładowo tylko do celów naukowych – uszanujemy taką decyzję. Jeśli pozwolą nam Państwo na szerokie ich wykorzystanie – będziemy mogli ich użyć w działaniach edukacyjnych i kulturalnych promujących dziedzictwo Śródki. Na pewno nie będziemy ich wykorzystywać do celów komercyjnych – czyli nie będziemy sprzedawać ich innym osobom i zarabiać na nich.

Zdjęcia z rodzinnych albumów mają dużą wartość. Przypominają o minionych czasach i bliskich osobach ale także są świadectwem czasów, w których powstały. Dajmy im szansę opowiedzieć te historie.

 

 

Kontakt:

Anna Pikuła, Michał Kępski

tel.: 61 647 76 00

mailsrodka@trakt.poznan.pl

Bilety on-line
English Version