Rozwiń sub menu
Wokół Enigmy || konferencja naukowa

 

 

Wokół Enigmy.

Od narodzin kryptologii matematycznej i złamania szyfrów Enigmy do rewolucji informatycznej – konferencja naukowa

 

W ramach prowadzonej przez CTK TRAKT aktywności związanej z powstaniem Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, organizujemy konferencję naukową, której tematyka i problemy badawcze pogłębią wiedzę o początkach kryptografii w II Rzeczpospolitej, narodzinach kryptologii matematycznej, złamaniu kodu Enigmy oraz rewolucji informatycznej. Chcemy popularyzować obszary działalności merytorycznej powstającego Centrum w szerokim naukowym zakresie: historii matematyki, kryptografii i informatyki. Zależy nam na przedstawieniu tych zagadnień badawczych przez naukowców_czynie i specjalistów_tki, będących_e uznanymi autorytetami w powyższych dziedzinach. Podczas konferencji historia Enigmy zostanie przedstawiona z perspektywy polskiej i angielskiej. Będzie to wspólne poszukiwanie prawdy o przeszłości, ponad granicami państw oraz bez ulegania pokusie jej zakłamania.

 

Poznańscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski oraz matematyk i kryptolog angielski Alan Turing, mają niewątpliwie wielkie osiągnięcia w dziedzinie matematyki i kryptologii, a naszym zadaniem jest pielęgnowanie i propagowanie pamięci o ich dokonaniach.

 

Zwycięstwo nad Enigmą to triumf znakomitych uczonych i ich matematycznych odkryć. Były to osoby nie tylko wybitnie uzdolnione matematycznie, ale również o ogromnej odwadze cywilnej, którym przyszło żyć w wyjątkowo trudnych i dramatycznych czasach. Warto tu wspomnieć o postaci inżyniera Jacka Karpińsiego, genialnego wynalazcy innowacyjnego sprzętu informatycznego, w czasie okupacji w Warszawie nastoletniego żołnierza AK, walczącego w brygadach szturmowych i Powstaniu Warszawskim.

 

W mieście poznańskich kryptologów nadal prowadzone są innowacyjne badania naukowe z dziedziny matematyki i informatyki oraz zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz w innych obszarach: medycynie, biologii, humanistyce i nie tylko – między innymi w Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym, Politechnice Poznańskiej oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Referaty przedstawicieli_ek tych ośrodków naukowych i szkół badawczych uświadomią nam, jak wiele osiągnięto w Polsce i na świecie w ciąg ostatnich stu lat prowadzenia tych badań i zastosowania ich wyników w praktyce. Z tych osiągnięć wszyscy korzystamy w codziennym życiu.

 

Podczas konferencji będzie również możliwość spotkania z Dermotem Turingiem, nabycia jego najnowszej książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”  oraz zdobycia autografu autora!

 

Zapraszamy do udziału w konferencji!

 

 

Informacje praktyczne

Termin: poniedziałek, 4 marca 2019, godz. 09.00

Zapisy:  poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres centrum@trakt.poznan.pl. Udział w konferencji zostanie potwierdzony e-mailem.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

 

 

Bilety on-line
English Version