Rozwiń sub menu
Wielka Majówka w Bramie Poznania – dzień 2

 

 

Czwarte urodziny Bramy Poznania – dzień 2.

Brama Poznania obchodzi swoje urodziny! Już od czterech lat działamy i interpretujemy dziedzictwo na Śródce, która stała się naszym domem: ze swoimi mieszkankami i mieszkańcami, zakątkami oraz historią będącą inspiracją i motorem do działania.

Z tej okazji zapraszamy na urodzinową Wielką Majówkę, którą w tym roku dedykujemy Śródce i tym, co w przekonaniu jej mieszkańców zawsze było ważnym aspektem tego miejsca i stanowiło o charakterze dzielnicy – rzemiośle!

Od kilku lat na świecie i w Polsce zauważamy jego odrodzenie i wartości, które się z nim wiążą. Poszukujemy unikatowych rzeczy, wyprodukowanych lokalnie, z troską o środowisko i społeczność, w której żyjemy. Interesuje nas praca autorów i autorek przedmiotu, w którego posiadanie wejdziemy.

Rzemiosło to szacunek do przedmiotów, dbałość o ich wykonanie, a również ich trwałość. Zamiast wielu rzeczy wątpliwej jakości, których nadmiar zalewa nasze domy, wybieramy takie, które posłużą nam latami, a może nawet przyszłym pokoleniom – również w duchu zero waste. Pewnie każdy z Was posiada przedmiot pochodzący od babci, wujka czy może nawet prapradziadka. To także budowanie dziedzictwa! Wytwory rzemieślnicze chętniej poddamy recyklingowi lub upcyclingowi, żeby przydłużyć ich życie. Lepiej naprawiać, niż kupować nowe!

 

 

  • Slöjd – rękodzielnicze animacje rodzinne / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnego majsterkowania. Przeniesiemy się prawie sto lat wstecz, kiedy to na Śródce Towarzystwo „Warta” założyło specjalną salę dla dzieci, w której poznawały one tajemniczy slöjd – szwedzki system wyrabiania zręczności przez rzemieślnicze prace ręczne. Zgodnie z ideą zza morza zrobimy własnoręcznie zabawki i uśmiechające dodatki do roweru. Bądźcie koniecznie!

 

  • Kulinaria – strefa dobrego jedzenia / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Strefa Kulinariów, a w niej: Bike Cafe, Kombinat, Składak, Wytwórnia Lodów TradycyjnychCake Today

 

  • „Zero waste” zbliża ludzi – wykład Katarzyny Wągrowskiej, autorki bloga ograniczamsie.com  / wstęp wolny / godz. 12:00 / Sala wielofunkcyjna

Czym jest „zero waste” i dlaczego warto je praktykować? Jak zacząć żeby od początku się nie poddać? Jak zarażać innych życiem ze zredukowaną ilością odpadów i dlaczego nie warto próbować żyć zero waste samotnie? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Katarzyna Wągrowska – poznanianka, autorka bloga ograniczamsie.com oraz książki „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (Wydawnictwo Znak 2017), entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste.

 

  • Bez szkody dla przyrody – warsztaty tworzenia domowej eko-chemii / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr / wiek: 12+

Skrobanie, szorowanie, domywanie i pranie – podczas warsztatów skupimy się na porządkach. Przygotujemy środki czystości, które – poza tym, że świetnie działają – przede wszystkim nie szkodzą przyrodzie! Warsztaty poprowadzi Sara Grolewska, znana jako Dobre Ziele.

 

  • Givebox dla Śródki – warsztaty stolarskie / zapisy: wydarzenia@bramapoznani.pl / 13:00-17:00 / Amfiteatr / wiek: 12+*

Givebox to miejsce, w którym możesz dzielić się z innymi tym, czego już nie potrzebujesz, a jednocześnie wziąć dla siebie to, czego Ci brak – idea przyświecająca twórczyniom i twórcom dotychczasowych poznańskich szaf dociera na Śródkę! Podczas warsztatu wspólnie ze stolarzem, Tomkiem z Lasu, zrobimy szafę z materiałów z odzysku. Gotowy Givebox będzie miejscem wymiany przedmiotów dla mieszkańców Śródki i gości Bramy Poznania.

 

*Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osób dorosłych ze względu na narzędzia używane podczas warsztatów (wkrętarki, szlifierki itd.)

 

  • Recycling krawiecki – warsztaty szycia z odzysku z KRAWCOWniĄ / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr / wiek: 12+

Nasze magazyny kryją wiele skarbów. Niewykorzystane materiały i kolorowe banery czekały na swoją drugą szansę, która właśnie nadeszła! Wystarczą tylko wprawne oko i zdolne ręce pani Moniki z KRAWCOWniA Poznań, a powstaną piękne plecaki. I oczywiście nie może zabraknąć dzielnych kursantów, gotowych kroić, wycinać i szyć! Zapraszamy na warsztaty z krawieckiego recyclingu.

 

  • PODpiwek – warsztaty z Fermentownią / wstęp wolny / 12:00 – 17:00 / Amfiteatr 

Odwołując się do historycznych rzemiosł obecnych na dawniej Śródce nie mogliśmy pominąć sztuki piwowarskiej, dlatego zapraszamy na warsztaty z robienia podpiwku! Fermentowania zaprezentuje mieszanie składników podpiwku z opowieścią o sposobie jego przygotowania i traktowania, tak by każdy z uczestników mógł przygotować swój własny podpiwek w domu. Odbędzie się też degustacja gotowego podpiwku, który został wytworzony sposobem domowym i przygotowany wcześniej specjalnie na to wydarzenie. Ale to nie wszystko – będziemy warzyli też brzeczkę piwną! Uczestnicy warsztatów będą mogli sami wsypać słód, pilnować temperatur warzenia, dodać chmiel, schłodzić brzeczkę, zaszczepić ją drożdżami i na koniec degustować gotowaną brzeczkę, która stanowi bardzo wartościowy napój o dużej zawartości mikro i makroelementów.

 

 

Informacje praktyczne:

  

Harmonogram imprezy może ulec zmianie.

W przypadku niepogody część wydarzeń zostanie przeniesiona do budynku Bramy Poznania, a część wydarzeń może zostać odwołana.

Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy, wejściówki lub bilety.

Bilety on-line
English Version