Rozwiń sub menu
Wielka Majówka. Rocznica Otwarcia

Wielka Majówka. Rocznica Otwarcia

Choć wygląda dużo bardziej dorośle, przenosi w czasie, a w swych progach gościła tysiące zwiedzających i setki wydarzeń, Brama Poznania kończy dopiero dwa lata! Rzeka Cybina wciąż wartko płynie obok, Katedra wciąż zachwyca, a Śródka przeżywa drugą młodość. I wszystko tuż obok niepozornej, betonowej kostki.

Z okazji drugich urodzin postanowiliśmy… łączyć! Przeszłość z przyszłością, dziedzictwo z współczesnością, kulturę z naturą, dzień z nocą, starych z młodymi, dzieci z dorosłymi, wreszcie – osoby zdrowe z osobami z niepełnosprawnościami!

Wydarzenia przygotowywane są z myślą o osobach, które, z różnych względów, na co dzień mogą mieć nieco trudniejszy dostęp do korzystania z uroków życia. Odbędą się warsztaty integrujące osoby zdrowe i osoby z niepełnosprawnościami, tradycyjne majenie drzew, pokaz filmowy, spływy kajakowe, zwiedzanie niecodziennych zabytków i wiele innych!

Serdecznie zapraszamy do Bramy Poznania oraz Amfiteatru nad Cybiną.

 

 

Sobota 30.04.

12:00 Oprowadzanie tematyczne dla dzieci
i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną,
15 osób (wraz z opiekunami), obowiązują zapisy
12:00 – 17:00 Życie nad Cybiną. Warsztaty dla dzieci i dorosłych autystycznych
i z zespołem Aspergera/ miejsce: sala warsztatowa i tereny zielone
wokół Bramy PoznaniaRejsy ekologiczne – Fundacja Ratuj Ryby/ miejsce zbiórki: amfiteatr nad Cybiną

Majenie – pradawne obrzędy

/ miejsce: nabrzeże Cybiny

Kreska opowiada – animacje związane z wystawą
MOSTY – prace Filipa T.A.K.

/ miejsce: przedpole Śluzy Katedralnej

Bukiniści nad Cybiną. Targ książek (nowych i używanych)

/ miejsce: amfiteatr nad Cybiną

Kulinarnie: Kawiarnia Dobra i śródeckie przysmaki

/ miejsce: amfiteatr nad Cybiną

21:30 i 22:00 Widowisko 966

/ multimedialny plenerowy pokaz: ściany Bramy Poznania
i okoliczne budynki

 

 

Niedziela 01.05.

 

12:00
Oprowadzanie tematyczne dla młodzieży z dysfunkcją słuchu,
15 osób (wraz z opiekunami), dla młodzieży od 13 r.ż., obowiązują zapisy
12:00 – 17:00 Akcje edukacyjne – Fundacja Ratuj Ryby

/ miejsce: amfiteatr nad Cybiną

Majenie – pradawne obrzędy

/ miejsce: nabrzeże Cybiny

Bukiniści nad Cybiną. Targ książek (nowych i używanych)

/ miejsce: amfiteatr nad Cybiną

Kulinarnie: Kawiarnia Dobra i śródeckie przysmaki

/ miejsce: amfiteatr nad Cybiną

14:00 Jesteśmy w kontakcie. Wycieczka pod wysokim napięciem.

/bezpłatna wejściówka do odbioru w Śluzie Katedralnej.
Wstęp do Katedry płatny
(2,50 zł bilet ulgowy i 3,50 zł bilet normalny).

16:00 Oprowadzanie tematyczne dla osób z dysfunkcją wzroku,
15 osób, oprowadzanie dla osób od 13 r.ż., obowiązują zapisy.
16:00 Przepis na sukces. Wycieczka słodko-gorzka.

/bezpłatna wejściówka do odbioru w Śluzie Katedralnej.
Wstęp do Katedry płatny
(2,50 zł bilet ulgowy i 3,50 zł bilet normalny).

21:30 i 22:00 Widowisko 966

/ multimedialny plenerowy pokaz: ściany Bramy Poznania
i okoliczne budynki

 

 

Poniedziałek 2.05.

 

11:00, 13:00 i 15:00 Spływy kajakowe

/ miejsce zbiórki: amfiteatr nad Cybiną (obowiązują zapisy)

 

 

Wtorek 3.05.

 

11:00, 13:00
i 15:00
Spływy kajakowe

/miejsce zbiórki: amfiteatr nad Cybiną (obowiązują zapisy)

14:00 Jesteśmy w kontakcie. Wycieczka pod wysokim napięciem.

/bezpłatna wejściówka do odbioru w Śluzie Katedralnej.
Wstęp do Katedry płatny
(2,50 zł bilet ulgowy i 3,50 zł bilet normalny).

16:00 Przepis na sukces. Wycieczka słodko-gorzka.

/bezpłatna wejściówka do odbioru w Śluzie Katedralnej.
Wstęp do Katedry płatny
(2,50 zł bilet ulgowy i 3,50 zł bilet normalny).

 

 

 • Życie nad Cybiną. Warsztaty dla dzieci i dorosłych autystycznych i z zespołem Aspergera

Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera. Podczas Wielkiej Majówki tereny zielone wokół Bramy Poznania zmienią się w prawdziwy plan filmowy. Wykorzystując metodę animacji poklatkowej warsztatowicze – osoby autystyczne i z zespołem Aspergera – sprawdzą dla nas się kto zasiedla tereny zielone, jakie rośliny wchodzą je tworzą oraz co dzieję się na powierzchni rzeki, a może nawet co może się dziać na jej dnie – tworząc film, którego główną bohaterką będzie przyroda. Do współpracy zapraszamy osoby z Fundacji Fiona, zajmującej się na co dzień integracją osób niepełnosprawnych i autystycznych. Efekt warsztatów – zmontowany samodzielnie przez uczestników film – będzie można zobaczyć podczas Wielkiej Majówki w przestrzeni Bramy Poznania.

 • Rejsy ekologiczne / Akcje Edukacyjne

Wspólnie z Fundacją Ratuj Ryby zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych o ekologii. Będzie można dowiedzieć się więcej o życiu i ekologii tych, których na co dzień nie widzimy: ryb i innych mieszkańców świata podwodnego. Zaplanowaliśmy rejsy małą łajbą dookoła Ostrowa Tumskiego – na łajbie znajduje się sonda, dzięki której będzie można podejrzeć, co dzieje się pod taflą rzek Cybiny i Warty. Profesjonalny przewodnik odpowie na pytania wszystkich ciekawskich. Rejsy będą się odbywać w trakcie trwania Wielkiej Majówki o każdej pełnej godzinie.

Drugiego dnia – akcje edukacyjne dla dzieci i dorosłych, przybliżą podwodny świat i także mało znane, ciekawe zjawiska z dziedziny ekologii i wiedzę o rybach mieszkających nie tylko w poznańskich akwenach wodnych.

 • Majenie

Początek maja, najpiękniejszego miesiąca w roku, ma również swoją ludową, doroczną obrzędowość. W tym czasie bowiem istniał, sporadycznie kultywowany do dziś, zwyczaj stawiania majów (mojów, moiczków, majek), tj. drzewek sosnowych przybranych różnokolorowymi wstążkami z bibuły i osadzonych na długich żerdziach lub choinkach ociosanych z kory i gałązek. Tradycja stawiania majów przyjęła się w Polsce tylko w niektórych regionach, w tym głównie w Wielkopolsce, na Śląsku i  w Małopolsce. Zwyczaj ma prawdopodobnie słowiańską genezę i wiąże się go z pradawnym obrzędem witania wiosny i obrzędami wegetacyjnymi. Warsztaty będą nawiązywały do tych dawnych tradycji majenia.

 • Kreska opowiada

Czy można stworzyć obraz tylko z punktów lub łącząc kolorowe kształty czy rysując widelcem? Praca plastyczna, którą stworzymy podczas warsztatu będzie mostem między dziełem artysty, a naszą wyobraźnią. Inspiracją dla warsztatów jest wystawa czasowa „Mosty” Filipa T.A.K., którą można oglądać do końca maja w Bramie Poznania w Śluzie Katedralnej. Zapraszamy dzieci i dorosłych wspólnie.

 • Bukiniści nad Cybiną. Targ książek (nowych i używanych)

Przeszłość z przyszłością, dziedzictwo z współczesnością i kulturą – wszystko łączy książka. Spotkanie z dobrą lekturą zapewniają bukiniści. Nad brzegi Cybiny zaprosiliśmy bowiem poznańskie księgarnie i wydawnictwa, aby zaprezentowały przegląd najnowszych i najciekawszych publikacji dotyczących naszego miasta, jego historii i współczesnej twórczości.

 • Kulinarnie: Kawiarnia Dobra i śródeckie przysmaki

Przez żołądek do serca? Majowy weekend w Bramie Poznania to dobry moment, aby poznać kulinarne uroki okolicy. W Amfiteatrze nad Cybiną spotkać będzie można wielu śródeckich restauratorów oraz ich nietypowe przysmaki: regionalne, europejskie, egzotyczne. Łącząc ludzi i  smaki, do współpracy zaprosiliśmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień pracują w poznańskich kawiarniach.

 • Widowisko 966

Jak wyglądał Chrzest Polski? Wydaje się, że na to pytanie próbowano odpowiedzieć już na wszystkie możliwe sposoby. Tym razem o tym wydarzeniu opowiadać będą nowoczesne technologie – mapping, animacje 3D, laserowe światła. Wszystko to w konwencji filmu animowanego, wyświetlanego w kilku miejscach – tak aby widz mógł zanurzyć się w tej fascynującej opowieści. Widowisko plenerowe wyświetlane będzie w przestrzeni wokół Bramy Poznania, z wykorzystaniem południowej ściany budynku głównego, zabytkowych fortyfikacji z XIX wieku oraz kamienicy na Ostrówku. Multimedialny pokaz  –  „Widowisko 966” będzie jednym z głównych przedsięwzięć realizowanych przez Bramę Poznania w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą obchodzimy w tym roku.

 • Oprowadzanie tematyczne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

Oprowadzanie tematyczne „Na roli czy w kuźni, czyli o zajęciach mieszkańców Ostrowa Tumskiego”, to propozycja zwiedzania ekspozycji Bramy Poznania dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ta wycieczka jest ukierunkowana na zaspokajanie specyficznych potrzeb edukacyjnych i odpowiednia do możliwości psychofizycznych naszych Gości.

Ostrów Tumski to niewielka wyspa na Warcie, ale posiadająca wspaniałe dziedzictwo.  Wycieczka „Na roli czy w kuźni, czyli o zajęciach mieszkańców Ostrowa Tumskiego” pozwoli Młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na  jego poznanie, zrozumienie i docenienie w kontekście pracy poszczególnych osób. Oprowadzanie będzie poświęcone zawodom i zajęciom, jakimi trudnili się mieszkający na Ostrowie Tumskim ludzie. Ta wycieczka tematyczna pozwoli również odpowiedzieć na pytania, które z poznanych zawodów są wykonywane do dziś a które zmieniły się pod wpływem upływającego czasu. Oprowadzanie jest realizowane według scenariusza i obejmuje wybrane wątki tematyczne, które są prezentowane na ekspozycji.

Zbiórka w holu głównym od godz. 11:50.

Zwiedzanie jest bezpłatne.

Liczba miejsc jest ograniczona: 15 osób (wraz z opiekunami). Obowiązują zapisy.

Zwiedzający mogą zapisywać się na oprowadzanie osobiście w Punkcie Informacji Bramy Poznania w godzinach jej otwarcia (wt.-pt. 9:00-18:00, sob.-nd 10:00-19:00) lub telefonicznie pod nr tel. Info (61 647 7634). Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel. 61 647 7634.

 • Oprowadzanie tematyczna dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu

Oprowadzanie tematyczne 1050. Podróż w czasie, to propozycja zwiedzania ekspozycji Bramy Poznania dla Młodzieży z niepełnosprawnością słuchu. Oprowadzanie opowiada w sposób obrazowy o najważniejszych zmianach jakie zaszły na Wyspie Katedralnej podczas 1050 lat. W czasie zwiedzania pobudzane są sprawne zmysły – dotyk, wzrok. Dzięki wykorzystaniu filmów czy makiet przedstawiane są zmiany zachodzące na Ostrowie Tumskim.

Podczas wycieczki posługujemy się różnego rodzaju rekwizytami, tak aby Młodzież mogła jak najlepiej zrozumieć poruszane zagadnienia. Zrozumienie zjawiska upływu czasu ułatwia specjalna oś czasu. Najważniejszym przystankiem naszej podróży w czasie będzie rok 966, kiedy Mieszko I zrealizował swój śmiały plan przyłączenia Polski do kręgu europejskiej kultury zachodniej. Poznamy przyczyny książęcej decyzji oraz jej konsekwencje dla dalszych losów Ostrowa Tumskiego. Jaki wpływ na kolejne pokolenia mieszkańców Wyspy miał Chrzest Polski? Jak zmieniały się losy wyspy? Zastanowimy się nad tym wspólnie podczas tematycznego zwiedzania ekspozycji.

Oprowadzanie realizowane jest według scenariusza przez przeszkolonych przewodników w sposób odpowiadający na potrzeby i oczekiwania Młodzieży z niepełnosprawnością słuchu.

 

Zbiórka w holu głównym będzie od godz. 11:50.

Zwiedzanie jest bezpłatne.

Grupie będzie towarzyszył tłumacz języka migowego.

Liczba miejsc jest ograniczona: 15 osób (wraz z opiekunami). Obowiązują zapisy.

Oprowadzanie przeznaczone jest dla młodzieży od 13 roku życia.

Zwiedzający mogą zapisywać się na oprowadzanie osobiście w Punkcie Informacji Bramy Poznania w godzinach jej otwarcia (wt.-pt. 9:00-18:00, sob.-nd 10:00-19:00) lub telefonicznie pod nr tel. Info (61 647 7634). Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel. 61 647 7634.

 • Oprowadzanie tematyczne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Gości z dysfunkcją wzroku zapraszamy na zwiedzanie podczas, którego będą mogli poznawać historię i dziedzictwo Ostrowa Tumskiego za pomocą zmysłów dotyku i słychu.

Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika, który przybliża historię rozwoju grodu na wyspie katedralnej oraz życie jej mieszkańców na przestrzeni wieków.

Opowieść przewodnika wzbogacają dźwięki, które przenoszą w czasie i pomagają rozbudzić wyobraźnię. Ekspozycja jest dostępna nie tylko poprzez słuchanie, ale także poprzez inne zmysły. Goście mają możliwość poznania poprzez dotyk chaty z poznańskiego grodu, zausznicy, czy gęsiego pióra – atrybutów mieszkańców wyspy katedralnej. Dotykowe makiety pomagają wyobrazić sobie przestrzenny rozwój zabudowy Ostrowa Tumskiego od X wieku do współczesności.

Oprowadzanie adresowane jest do osób dorosłych i młodzieży od 13 roku życia.

Zbiórka w holu głównym od godz. 15:50.

Zwiedzanie jest bezpłatne.

Liczba miejsc jest ograniczona: 15 osób (wraz z opiekunami). Obowiązują zapisy.

Zwiedzający mogą zapisywać się na oprowadzanie osobiście w Punkcie Informacji Bramy Poznania w godzinach jej otwarcia (wt.-pt. 9:00-18:00, sob.-nd 10:00-19:00) lub telefonicznie pod nr tel. 61 647 7634.

 • Spływy kajakowe

Spływy proponujemy od maja, odbywają się w samym sercu Poznania, wokół Ostrowa Tumskiego. Są doskonałą okazją by zobaczyć cenne zabytki z nietypowej perspektywy, także szansą żeby zacząć przygodę z kajakiem. Dla osób ceniących aktywne spędzanie czasu spływ to relaks nad wodą oraz na łonie przyrody, mimo że odbywa się w centrum miasta! Dedykowany jest także Można płynąć samemu, z przyjaciółmi oraz z rodziną (dzieci od siódmego roku życia). Każdy spływ trwa około półtorej godziny.

 

 

Fotorelacja z Wielkiej Majówki. Rocznicy otwarcia.

Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Fot.: CTK TRAKT
Bilety on-line
English Version