Rozwiń sub menu
Wielka Majówka 2019 w Bramie Poznania

 

 

Wielka Majówka. V urodziny Bramy Poznania. 1 i 3 maja 2019

 

Z okazji piątych urodzin Bramy Poznania chcemy podziękować Wam za wspólnie spędzony czas i zaprosić na dwa dni wspólnego pikniku inspirowanego wielokulturowym dziedzictwem Poznania! Urodziny to świetna okazja do integracji, zażegnania konfliktów, wspólnej zabawy ponad podziałami – również językowymi – dlatego część wydarzeń będzie dostępna dla gości anglo- i rosyjskojęzycznych. Razem przekonamy się, jakie narodowości zamieszkiwały Poznań i budowały jego historię – pokażemy, że Wy także macie na nią wpływ!

 

 

Harmonogram

 

1 maja (środa)

 

 • 11:00 / Pograjki. Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie – koncert interaktywny dla rodzin z dziećmi.

Sala warsztatowa / obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia / PL. 

Poznamy niespotykanie instrumenty z krajów Bliskiego Wschodu. Zapoznamy się ze sztuką opowiadania i tradycyjnymi opowieściami. A to wszystko w towarzystwie muzyki granej na instrumentach takich jak santur czy daf. Zapraszamy rodziny z dziećmi, również te uczące się języka polskiego.

 

 • 12:00-17:00 / Tysiące winyli – kiermasz płyt/ Amfiteatr pod Bramą Poznania / wstęp wolny / PL/ ENG/ RUS.

Fanów winyli nie trzeba namawiać do zakupów! W tym roku kupicie płyty za 5 złotych (na piąte urodziny!) oraz specjalną selekcję płyt z muzyką z całego świata.

 

 • 12:00-17:00 / Drzewo przyjaźni (ponadnarodowej) – akcja plecionkowa/ Amfiteatr pod Bramą Poznania/ wstęp wolny / PL/ ENG.

Wspólnie z dziewczynami z kolektywu Pikotki Crew spróbujemy różnych technik plecenia, robienia na drutach, szydełkowania. Efektami naszych działań udekorujemy drzewo przyjaźni nad rzeką. Nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczą chęci – również do wspólnej zabawy.

 

 • 12:00-17:00 / Pop up muzeum – Zakorzenienie /  Zygzak przed Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Zapraszamy do zwiedzania pop-up museum, którego celem jest ukazanie piękna i głębokiej symboliki korzeni. Wszystkie obiekty są ukształtowane przez naturę, ale ich interpretacja – to dzieło każdego z odwiedzających.

 

 • 12:00-17:00 / Strefa kulinariów świata /  Amfiteatr pod Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Spragnionych międzynarodowych doznań smakowych zainteresuje strefa kulinariów. W tym roku spróbujemy dań z różnych zakątków świata! Wśród wystawców_czyń znajdziecie osoby zza granicy, które wybrały gotowanie dla Poznaniaków!

 

 • 12:00-17:00 / Biblioteka na rowerze – mobilna czytelnia książek /  Zygzak przed Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL.

Do Bramy Poznania przyjedzie riksza pełna książek dla dzieci i młodzieży, w tym książek o różnorodnych kulturach z całego świata, także tych, których przedstawiciele_lki zamieszkiwali_ły Poznań. Do mobilnej biblioteki można dołączyć w każdej chwili i zatopić się w opowieściach – zapraszamy rodziny z dziećmi!

 

 • 12:00-17:00 / Antykwariat Konstantego Żupańskiego – kiermasz książek / Amfiteatr pod Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Konstanty Jan Żupański był Grekiem, którego rodzina osiadła w Poznaniu. Dzięki jego staraniom ukazało się drukiem wiele ważnych książek (nie tylko) polskich autorów. Teraz patronuje antykwariatowi na ul. Paderewskiego, który zaprasza do swojego stoiska.

 

 • 12:00-17:00 / Migrant Info Point – stoisko informacyjne /  namiot koło Bramy Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Migrant Info Point zaprasza cudzoziemców_czynie szukające informacji i wsparcia. Na stoisku dowiecie się w jakich sprawach MIP udziela wsparcia oraz o aktywnościach prowadzonych dla migrantek i migrantów.

 

 • 12:30 / Warsztaty wielokulturowe: Na czym polega indyjski festiwal Holi? /  Amfiteatr pod Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL / ENG.

Warsztaty poprowadzi Harsh, który poczęstuje nas tradycyjnymi indyjskimi słodyczami jedzonymi podczas festiwalu Holi, opowie o jego historii oraz zaprosi nas do wspólnego hinduskiego tańca i zabawy kolorami!

 

 • 12:30 / Warsztaty pokojowe. Żyć razem – przez opowieści /  Amfiteatr pod Bramą Poznania/ obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@bramapoznania.pl/ PL.

Podczas warsztatu prowadzonego przez Joannę Roszak – poetkę, naukowczynię, nauczycielkę – przysiądziemy się do siebie nawzajem, by poznać się i wsłuchać w nasze opowieści oraz opowieści poprzedników – mieszkańców i mieszkanek Poznania z doświadczeniem wielokulturowym: Bambrów, Żydów, Niemców… Stworzymy i ukryjemy nad Cybiną kapsułę pokoju z przesłaniem dla przyszłych pokoleń naszego miasta.

 

 •  13:00 / WenDo – warsztaty dla kobiet / sala warsztatowa w Bramie Poznania / obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@bramapoznania.pl/ PL/ ENG/ RUS.

Magda Szewciów i Lena Bielska, doświadczone trenerki WenDo zapraszają kobiet na warsztaty, które uczą jak przestać czuć się bezradną i bezbronną, reagować na przemoc i wzmocnić poczucie pewności siebie i własnej wartości.

 

 • 15:00 / Warsztaty wielokulturowe: Turcja zamieszkała w Poznaniu! /  Amfiteatr pod Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL/ RUS.

Warsztaty poprowadzi Ilayda, która przybliży nam tureckie zwyczaje, nauczy się podstawowych zwrotów w języku tureckim oraz tureckiego tańca.

 

 • 17:00 / Cyganka Aza – pokaz filmu z muzyką na żywo / sala warsztatowa w Bramie Poznania/ obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia / PL/ ENG.

Zapraszamy na pokaz filmu, który nakręcono w Poznaniu ponad 90. lat temu! Poza kunsztem przedwojennych aktorów i aktorek kina niemego, będziemy mieli przyjemność słuchać muzyki skomponowanej dla tego filmu przez Waldemara Rychłego.

 

 • Jesteśmy u siebie. 5 lat na plakatach – wystawa czasowa / Kładka w Bramie Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Wystawa prezentuje pięć lat działalności Bramy Poznania poprzez wybrane plakaty, które promowały wydarzenia: wystawy, zajęcia edukacyjne, cykle nadrzeczne, majówki i Weekendy z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

 

 

 

 

Harmonogram może ulec zmianie. W razie niepogody część wydarzeń zostanie przeniesiona do Bramy Poznania.

Oficjalnym partnerem Wielkiej Majówki jest Migrant Info Point.

 

 

Bilety on-line
English Version