Rozwiń sub menu
Wielka Majówka 2019 w Bramie Poznania

 

 

Wielka Majówka. V urodziny Bramy Poznania. 1 i 3 maja 2019

 

Z okazji piątych urodzin Bramy Poznania chcemy podziękować Wam za wspólnie spędzony czas i zaprosić na dwa dni wspólnego pikniku inspirowanego wielokulturowym dziedzictwem Poznania! Urodziny to świetna okazja do integracji, zażegnania konfliktów, wspólnej zabawy ponad podziałami – również językowymi – dlatego część wydarzeń będzie dostępna dla gości anglo- i rosyjskojęzycznych. Razem przekonamy się, jakie narodowości zamieszkiwały Poznań i budowały jego historię – pokażemy, że Wy także macie na nią wpływ!

 

 

 

3 maja (piątek)

 

 • 12:00-17:00 / Pop up muzeum – Zakorzenienie /  Zygzak przed Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Zapraszamy do zwiedzania pop-up museum, którego celem jest ukazanie piękna i głębokiej symboliki korzeni. Wszystkie obiekty są ukształtowane przez naturę, ale ich interpretacja – to dzieło każdego z odwiedzających.

 

 • 12:00-17:00 / Strefa kulinariów świata /  Amfiteatr pod Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Spragnionych międzynarodowych doznań smakowych zainteresuje strefa kulinariów. W tym roku spróbujemy dań z różnych zakątków świata! Wśród wystawców_czyń znajdziecie osoby zza granicy, które wybrały gotowanie dla Poznaniaków!

 

 • 12:00-17:00 / Biblioteka na rowerze – mobilna czytelnia książek /  Zygzak przed Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL.

Do Bramy Poznania przyjedzie riksza pełna książek dla dzieci i młodzieży, w tym książek o różnorodnych kulturach z całego świata, także tych, których przedstawiciele_lki zamieszkiwali_ły Poznań. Do mobilnej biblioteki można dołączyć w każdej chwili i zatopić się w opowieściach – zapraszamy rodziny z dziećmi!

 

 • 12:00-17:00 / Antykwariat Konstantego Żupańskiego – kiermasz książek / Amfiteatr pod Bramą Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Konstanty Jan Żupański był Grekiem, którego rodzina osiadła w Poznaniu. Dzięki jego staraniom ukazało się drukiem wiele ważnych książek (nie tylko) polskich autorów. Teraz patronuje antykwariatowi na ul. Paderewskiego, który zaprasza do swojego stoiska.

 

 • 12:00-17:00 / Migrant Info Point – stoisko informacyjne /  namiot koło Bramy Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Migrant Info Point zaprasza cudzoziemców_czynie szukające informacji i wsparcia. Na stoisku dowiecie się, w jakich sprawach MIP udziela wsparcia oraz o aktywnościach prowadzonych dla migrantek i migrantów.

 

 • 12:00-17:00 / Obourreek. Polish – French Express. – potańcówka i koncert muzyków_kantek z Francji i Polski/  Amfiteatr pod Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Obourreek to projekt muzyczny powstały na styku dwóch żywych tradycji: francuskiego bourree oraz polskiego oberka, które mają wiele wspólnego mimo odległości dzielącej oba te kraje. Muzycy z Polski i Francji zapraszają do wspólnych tańców pełnych tradycji!

 

 • 12:30 / Warsztaty wielokulturowe i antydyskryminacyjne: Niedaleka podróż do Różnorodności/  sala warsztatowa w Bramie Poznania/ obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@bramapoznania.pl/ PL.

Warsztaty wprowadzą uczestników i uczestniczki w tematykę wielokulturowości oraz różnorodności, również w kontekście wielokulturowości miasta Poznania.

 

 • 13:00/ Gimnastyka słowiańska dla kobiet – warsztaty/  Amfiteatr nad Cybiną/ +16/ obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@bramapoznania.pl/ PL/ ENG/ RUS.

W trakcie zajęć przeniesiemy się na wschód Europy i poznamy podstawowe techniki gimnastyki słowiańskiej, która jest holistycznym systemem pracy z ciałem i oddechem. Została stworzona przez kobiety dla kobiet. Zaprezentujemy część z pozycji, opowiemy skąd się wzięła i jakie może dawać efekty.

 

 • 15:00/ Warsztaty wielokulturowe: Ukraińskie warsztaty rękodzieła/  Amfiteatr od Bramą Poznania/ wstęp wolny/ PL/ UA/ RUS.

Warsztaty zostaną poprowadzone przez Natalię oraz Irynę z Ukrainy, które opowiedzą o niektórych ukraińskich tradycjach, zapraszając nas do wspólnej zabawy z rękodziełem.

 

 • 15:00/ Wielokulturowy Poznań na Trakcie Królewsko-Cesarskim – wycieczka/ start: plac przed katedrą/ wstęp wolny/ PL.

Podążaj z przewodnikiem śladami wielu narodów i kultur począwszy od piastowskiego grodu, przez średniowieczny i staropolski obszar Starego Miasta wraz z przyległościami, aż po XIX – wieczne Śródmieście, by wszędzie tam poznać, jak funkcjonowały i jaką rolę odgrywały różne społeczności i grupy etniczne w życiu dawnego Poznania.

 

 • Jesteśmy u siebie. 5 lat na plakatach – wystawa czasowa / Kładka w Bramie Poznania / wstęp wolny/ PL/ ENG/ RUS.

Wystawa prezentuje pięć lat działalności Bramy Poznania poprzez wybrane plakaty, które promowały wydarzenia: wystawy, zajęcia edukacyjne, cykle nadrzeczne, majówki i Weekendy z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

 

 

Harmonogram może ulec zmianie. W razie niepogody część wydarzeń zostanie przeniesiona do Bramy Poznania.

 

Oficjalnym partnerem Wielkiej Majówki jest Migrant Info Point.

 

 

 

Bilety on-line
English Version