Rozwiń sub menu
Wielka Majówka 2018
Wielka Majówka 2018

Wielka Majówka 2018

 

 

Wielka Majówka w Bramie Poznania

Brama Poznania obchodzi swoje urodziny! To już czwarta Wielka Majówka! Od czterech lat działamy i interpretujemy dziedzictwo na Śródce, która stała się naszym domem: ze swoimi mieszkankami i mieszkańcami, zakątkami oraz historią będącą inspiracją i motorem do działania.

 

Z tej okazji zapraszamy na urodzinową Wielką Majówkę, którą w tym roku dedykujemy Śródce i tym, co w przekonaniu jej mieszkańców zawsze było ważnym aspektem tego miejsca i stanowiło o charakterze dzielnicy – rzemiośle!

 

Od kilku lat na świecie i w Polsce zauważamy jego odrodzenie i wartości, które się z nim wiążą. Poszukujemy unikatowych rzeczy, wyprodukowanych lokalnie, z troską o środowisko i społeczność, w której żyjemy. Interesuje nas praca autorów i autorek przedmiotu, w którego posiadanie wejdziemy.

 

Rzemiosło to szacunek do przedmiotów, dbałość o ich wykonanie, a również ich trwałość. Zamiast wielu rzeczy wątpliwej jakości, których nadmiar zalewa nasze domy, wybieramy takie, które posłużą nam latami, a może nawet przyszłym pokoleniom – również w duchu zero waste. Pewnie każdy z Was posiada przedmiot pochodzący od babci, wujka czy może nawet prapradziadka. To także budowanie dziedzictwa! Wytwory rzemieślnicze chętniej poddamy recyklingowi lub upcyclingowi, żeby przydłużyć ich życie. Lepiej naprawiać, niż kupować nowe!

 

Podczas tegorocznej Majówki zachęcamy do odwiedzenia nas na rowerach – specjalnie dla nich oferujemy rowerowe spa i Trakt na kole – wycieczkę śladami historii na rowerach! W tematach rowerowych pozostaniemy za sprawą pianistki Barbary Drążkowskiej (Green Pianist) i jej performansu Present from the Artist. Będziemy również działać kulinarnie z Pozytywnie Zakiszonymi i Czekoladą DIY – w wersji wegańskiej. Dzieci będą miały okazję wykazać się zręcznościowo tworząc zabawki rzemieślnicze, które spakować będą mogły do toreb i plecaków zrobionych przez rodziców w trakcie warsztatów krawieckich. Dorosłych zainteresowanych chemią (domową), ale w wersji eko ucieszą warsztaty tworzenia domowych środków czystości, które dbają również o czystość środowiska. Amatorów muzyki i czarnych płyt zapraszamy na giełdę z Tysiącem Winyli, a fanki i fanów recyclingu i zero waste na spotkanie z Katarzyną Wągrowską, autorką książki „Zero Waste” i wspólne budowanie GiveBoxa dla Śródki. Koniecznie weźcie swoje naczynia, wykorzystacie je w strefie kulinarnej i zabierzecie w nich owoce warsztatów kulinarnych!

 

 

Harmonogram

28.04.2018

 

 • Slöjd – rękodzielnicze animacje rodzinne / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnego majsterkowania. Przeniesiemy się prawie sto lat wstecz, kiedy to na Śródce Towarzystwo „Warta” założyło specjalną salę dla dzieci, w której poznawały one tajemniczy slöjd – szwedzki system wyrabiania zręczności przez rzemieślnicze prace ręczne. Zgodnie z ideą zza morza zrobimy własnoręcznie zabawki i uśmiechające dodatki do roweru. Bądźcie koniecznie!

 

 • Kulinaria – strefa dobrego jedzenia / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Strefa Kulinariów, a w niej: Bike CafeKombinatSkładakWytwórnia Lodów Tradycyjnych,Cake Today

 

 • Rowerowa OdNowa – spa dla rowerów / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Zygzak

Jeżeli Wasze rowery w dalszym ciągu schowane są w piwnicach, garażach, lub cierpią przywiązane do stojaków – spieszymy im z pomocą! Majówka to czas beztroskich wycieczek i swobodnego poruszania się po mieście. Nie zrobicie tego jednak z zardzewiałym łańcuchem i niedokręconymi śrubami. Rozwiązaniem będzie Rowerowa OdNowa! Mobilny Mechanik Rowerowy z One More Bikena miejscu zdiagnozuje problemy i dokona drobnych napraw. A potem już nic, tylko ruszać w trasę (na Trakt).

 

 • Trakt na Kole – wycieczka rowerowa / bezpłatne wejściówki do odbioru godzinę przed wydarzeniem w punkcie informacyjnym / start: 12:30 i 15:30 / start: Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy do wzięcia udziału w rowerowej wyprawie w przeszłość. Nawiązując do ponadstuletnich tradycji poznańskich „kołowników”, śmiało wprowadzamy rower w przestrzeń Traktu Królewsko-Cesarskiego. Wystarczy dysponować sprawnym jednośladem – własnym lub wypożyczonym. Zaczynamy od Ostrowa Tumskiego, by poprzez tereny nadwarciańskie i Stare Miasto dotrzeć do XIX-wiecznego centrum miasta. Uczestnicy przejazdu poznają świadków burzliwych dziejów Poznania. Podczas wycieczki będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznego, zgodnego z przepisami poruszania się rowerem w ruchu ulicznym.

 

 • Present from the Artist – performans Barbary Drazkov Drążkowskiej / wstęp wolny / 13:00-15:00 / Amfiteatr

„Present from the Artist” to performans Barbary Drazkov Drążkowskiej, bezgłośny manifest przeciwko zanieczyszczaniu miejsc publicznych muzyką, który poprzez tytuł kojarzyć się może z kultowym performansem „The Artist Is Present” Mariny Abramović. Tym razem mamy do czynienia z elektronicznym pianinem, dwoma zestawami słuchawek, dwoma krzesłami i pianistką – Barbarą Drazkov Drążkowska – która zaprasza do udziału w intymnym koncercie dla jednego słuchacza. Premiera performansu odbyła się w Białowieży, latem 2017 roku podczas realizacji projektu „Green Pianist” na Szlaku Rowerowym Green Velo.

 

 • Tysiące Winyli – kiermasz płyt / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Do winyli nie trzeba już nikogo przekonywać. Nośniki, które radośnie porzucaliśmy dla płyt CD i formatu MP3 wracają do łask. Kiermasz będzie okazją do poszerzenia lub rozpoczęcia kolekcji. Specjaliści odpowiedzą na Wasze skryte pytania i pomogą w wyborze muzyki, którą pokochacie. Na spotkanie zapraszają Tysiące Winyli! Okazyjne ceny zapewnione!

 

 • Biblioteka na rowerze – mobilna czytelnia książek / wstęp wolny / start: 12:30, 14:00, 15.30 / Przedpole Śluzy Katedralnej

Podczas rowerowej Wielkiej Majówki w Bramie Poznania nie mogło zabraknąć jednej z ciekawszych inicjatyw rowerowych w Poznaniu, czyli „Biblioteki na rowerze”. Działanie realizowane przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest częścią całorocznego programu „Zamek z książek”, skupionego wokół wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Biblioteczny rower, przypominający rikszę, od dwóch lat dociera do parków i na place zabaw w mieście. Z mobilnej biblioteki, która ustawi się w sobotę przed Bramą Poznania będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarki pokażą dzieciom książki, przeczytają ich fragmenty, zaproponują zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji (oczywiście głównie z tematem jazdy na rowerze w tle!), a także zachęcą rodziców do czytania dzieciom i podpowiedzą wartościowe tytuły.

 

 • Pozytywnie Zakiszeni – warsztaty kiszonkowe / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać do kiszonek? Kisimy na potęgę, tym razem zrobimy kiszonki
w duchu zero waste – z wszystkich części roślin! Na podróż w świat kulinarnego fermentu zabiorą nas Pozytywnie Zakiszeni – co jak co, ale o kiszeniu wiedzą najwięcej! Podczas warsztatów będzie można samodzielnie wykonać kiszonki, o jakich nie śniliście (lub baliście się spróbować je zrobić).

 

 • Czekoladowe DIY – wegańskie warsztaty kulinarne z Karoliną z Savory or Sweet/ zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 13:00 i 15:00 / Amfiteatr / wiek: 12+

Lubicie kakao i czekoladę? Wiecie, że jej zasoby się kończą? O NIE! Okazuje się jednak, że natura ma do zaoferowania zdrowszy zamiennik: KAROB! Podczas warsztatów pokażemy jak przygotować karobowe wyroby czekoladowe – zaledwie w kilkanaście minut. Używając tylko blendera można wyczarować przepyszne i zdrowe przekąski, które naładują Was energią na cały dzień.

EDIT: Miejsca na warsztaty rozeszły się jak ciepłe bułeczki! Lista na obie godziny jest już pełna! Jednak „podglądacze” są mile widziani ;)

 

29.04.2018

 

 • Slöjd – rękodzielnicze animacje rodzinne / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnego majsterkowania. Przeniesiemy się prawie sto lat wstecz, kiedy to na Śródce Towarzystwo „Warta” założyło specjalną salę dla dzieci, w której poznawały one tajemniczy slöjd – szwedzki system wyrabiania zręczności przez rzemieślnicze prace ręczne. Zgodnie z ideą zza morza zrobimy własnoręcznie zabawki i uśmiechające dodatki do roweru. Bądźcie koniecznie!

 

 • Kulinaria – strefa dobrego jedzenia / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Strefa Kulinariów, a w niej: Bike CafeKombinatSkładakWytwórnia Lodów TradycyjnychCake Today

 

 • „Zero waste” zbliża ludzi – wykład Katarzyny Wągrowskiej, autorki bloga ograniczamsie.com  / wstęp wolny / godz. 12:00 / Sala wielofunkcyjna

Czym jest „zero waste” i dlaczego warto je praktykować? Jak zacząć żeby od początku się nie poddać? Jak zarażać innych życiem ze zredukowaną ilością odpadów i dlaczego nie warto próbować żyć zero waste samotnie? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Katarzyna Wągrowska – poznanianka, autorka bloga ograniczamsie.com oraz książki „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (Wydawnictwo Znak 2017), entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste.

 

 • Bez szkody dla przyrody – warsztaty tworzenia domowej eko-chemii / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr / wiek: 12+

Skrobanie, szorowanie, domywanie i pranie – podczas warsztatów skupimy się na porządkach. Przygotujemy środki czystości, które – poza tym, że świetnie działają – przede wszystkim nie szkodzą przyrodzie! Warsztaty poprowadzi Sara Grolewska, znana jako Dobre Ziele.

EDIT: Brak miejsc!

 

 • Givebox dla Śródki – warsztaty stolarskie / zapisy: wydarzenia@bramapoznani.pl / 13:00-17:00 / Amfiteatr / wiek: 12+*

Givebox to miejsce, w którym możesz dzielić się z innymi tym, czego już nie potrzebujesz, a jednocześnie wziąć dla siebie to, czego Ci brak – idea przyświecająca twórczyniom i twórcom dotychczasowych poznańskich szaf dociera na Śródkę! Podczas warsztatu wspólnie ze stolarzem, Tomkiem z Lasu, zrobimy szafę z materiałów z odzysku. Gotowy Givebox będzie miejscem wymiany przedmiotów dla mieszkańców Śródki i gości Bramy Poznania.

 

*Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osób dorosłych ze względu na narzędzia używane podczas warsztatów (wkrętarki, szlifierki itd.)

 

 • Recycling krawiecki – warsztaty szycia z odzysku z KRAWCOWniĄ / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr / wiek: 12+

Nasze magazyny kryją wiele skarbów. Niewykorzystane materiały i kolorowe banery czekały na swoją drugą szansę, która właśnie nadeszła! Wystarczą tylko wprawne oko i zdolne ręce pani Moniki z KRAWCOWniA Poznań, a powstaną piękne plecaki. I oczywiście nie może zabraknąć dzielnych kursantów, gotowych kroić, wycinać i szyć! Zapraszamy na warsztaty z krawieckiego recyclingu.

 

 • PODpiwek – warsztaty z Fermentownią / wstęp wolny / 12:00 – 17:00 / Amfiteatr

Odwołując się do historycznych rzemiosł obecnych na dawniej Śródce nie mogliśmy pominąć sztuki piwowarskiej, dlatego zapraszamy na warsztaty z robienia podpiwku! Fermentowania zaprezentuje mieszanie składników podpiwku z opowieścią o sposobie jego przygotowania i traktowania, tak by każdy z uczestników mógł przygotować swój własny podpiwek w domu. Odbędzie się też degustacja gotowego podpiwku, który został wytworzony sposobem domowym i przygotowany wcześniej specjalnie na to wydarzenie. Ale to nie wszystko – będziemy warzyli też brzeczkę piwną! Uczestnicy warsztatów będą mogli sami wsypać słód, pilnować temperatur warzenia, dodać chmiel, schłodzić brzeczkę, zaszczepić ją drożdżami i na koniec degustować gotowaną brzeczkę, która stanowi bardzo wartościowy napój o dużej zawartości mikro i makroelementów.

 

Informacje praktyczne:

 

 • Harmonogram imprezy może ulec zmianie.
 • W przypadku niepogody część wydarzeń zostanie przeniesiona do budynku Bramy Poznania, a część wydarzeń może zostać odwołana.
 • Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy, wejściówki lub bilety.

 

 

Bilety on-line
English Version