Rozwiń sub menu
WERNISAŻ WYSTAWY „ELEKTROWNIA GARBARY”

 

 

ELEKTROWNIA GARBARY. DOKUMENT POTENCJALNY

Zapraszamy na wernisaż wystawy 22 czerwca o godzinie 18:00 do Bramy Poznania. Wstęp wolny!

 

Historia Elektrowni Garbary to historia niedokończona, potencjalna. Monumentalny symbol nowoczesności dziś kojarzyć się może jedynie z biało-czerwonym kominem, widocznym z wielu miejsc. Postindustrialna przestrzeń na Ostrowie Tumskim żyje na uboczu miasta, oddzielona rzeką i torami kolejowymi.

 

Tytułowy „Dokument potencjalny” to wystawa, która pokazuje współczesny i historyczny obraz dawnej Elektrowni. Jesteśmy świadomi nieuchronnej zmiany tego miejsca i w jej obliczu, pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności potencjał dziedzictwa tego obiektu. Oryginalność tej przestrzeni tworzą bowiem cenne zabytki sztuki inżynieryjnej, fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, natura, ludzie oraz… nuta tajemnicy.

 

Elektrownia Garbary to miejsce, które wpisuje się w szerszy ciąg przemian w społecznej i urbanistycznej tkance miasta. Dziedzictwo poprzemysłowe, jak argumentuje Ewa Rewers, może być ważnym punktem startu do dyskusji i refleksji o nowych koncepcji miejskości w XXI wieku.

 

Postindustialna przestrzeń stawia przed nami nowe pytania – o miejską tożsamość, o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność.

 

Wystawa czasowa

23.06-29.10.2017

 

Fotografie: Michał Sita

Aranżacja: Joanna i Marcin Markowscy

Kurator: Michał Kępski

Produkcja: CTK TRAKT

Partnerzy: Veolia, Pix.House, Biblioteka Raczyńskich, Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej

Patronat medialny: dzieje.pl, WTK, Gazeta Wyborcza Poznań, epoznan.pl, Radio Afera

 

**** OPROWADZANIE KURATORSKIE ****

24 czerwca zapraszamy na godzinę 12:00 na specjalne oprowadzanie kuratorskiego po wystawie! Spotykamy się pod Śluzą Katedralną, WSTĘP WOLNY!

Bilety on-line
English Version