Rozwiń sub menu
WEEKLY: Film & architecture

 

 

Nietypowe lokalizacje, świeży repertuar, premierowe projekcje. WEEKLY to miejski przegląd filmowy, w ramach którego prezentujemy filmy poświęcone czterem obszarom tematycznym: muzyce, architekturze, sztukom wizualnym oraz nowym technologiom. Program obejmuje najnowsze produkcje filmowe z całego świata ukazujące pełne spektrum formalne i gatunkowe — zarówno filmy krótkometrażowe, pełnometrażowe fabuły, jak i filmy dokumentalne, których premiery odbywały się na festiwalach filmowych w Rotterdamie, czy Berlinie. Pierwsza odsłona projektu odbyła się na początku czerwca w Poznaniu w ramach Fort Fest Carnavalu, gdzie kilkaset widzów zobaczyło pulsujące energią dokumenty muzyczne i przegląd najlepszych teledysków. Czas na ogłosić program na sierpień poświęcony stykom filmu i architektury!

 

WEEKLY: FIlm & architecture
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań
WSTĘP WOLNY

 
09.08.2019, g. 20:30
Plenerowy pokaz filmów z konkursu Urban View – pokaz filmów krótkometrażowych poświęconych miastu, architekturze, a także lokalnej tożsamości kulturowej miejsca i przemianom miast w XXI wieku. Premierowy zestaw przygotowany przez programerów Short Waves Festival, którzy od 5 lat organizują specjalny konkurs filmowy Urban View poświęcony wyłącznie tematyce miejskiej i urbanistyce.

 

10.08.2019, g. 20.30
Lost Rivers, reż. Caroline Bacle, dokument, Kanada 2012, 72 min.
Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Zanieczyszczone rzeki na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dziś, trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata. Plenerową projekcję poprzedzi spotkanie z Thomasem Randalem Pagem, – mieszkającym w Londynie architektem, projektantem i nauczycielem akademickim, który specjalizuje się w realizacjach stanowiących medium między przestrzenią miejską a otaczającą je naturą. Spotkanie planowane jest na g. 19.30 i odbędzie się w języku angielskim.

 

11.08.2019, g. 17.00, Sala Audiowizualna, Brama Poznania
Smak Cementu, reż. Ziad Kalthoum, Niemcy, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Syria, Katar 2017, 85 min.
Bohaterami filmu Ziada Kalthouma są syryjscy robotnicy budujący gigantyczny drapacz chmur w Bejrucie. Warunki pracy są ciężkie, do tego po dziewiętnastej nikt nie może opuścić placu budowy, który stał się ich tymczasowym domem. Kiedy budują kolejny wieżowiec w stolicy Libanu, ich domy w Syrii znikają pod bombami. Bo „Smak cementu” to przede wszystkim opowieść o wojnie. Cementowy pył, który bezustannie wdychają robotnicy, przywołuje przerażające wspomnienia miast obracanych w gruzy.

 

Program zrealizowany przy wsparciu Miasta Poznań #poznanwspiera 

 
Organizator: Fundacja Ad Arte
Partner: Brama Poznania
Finansowanie: Miasto Poznań
Patroni medialni: Czasopismo EKRANy, Kultura u Podstaw, Lokalny Fyrtel, Magazyn Miasta/ Cities Magazine, Radio Afera.

 

Więcej informacji: www.adarte.pl/projekty/weekly

 

Bilety on-line
English Version