Rozwiń sub menu
Senior Ekspert – zajęcia dla rodzin z dziećmi

Odpowiedzi na wiele pytań możemy znaleźć w Internecie lub w książkach. Jest jednak taka wiedza, którą posiedli tylko specjaliści i eksperci w danej dziedzinie. Postanowiliśmy oddać więc głos ekspertom – Seniorkom i Seniorom. Ich pasje, wiedza i wykonywane zawody stały się inspiracją do stworzenia cyklu zajęć „Senior Ekspert”.

Zatem, co nas czeka? Będziemy poznawać interesujące osoby, Seniorki i Seniorów, którzy podzielą się z nami swoją pasją i doświadczeniem, ukazując część własnego dziedzictwa. Dzieci będą mogły zadawać nurtujące pytania i jednocześnie dobrze się bawić wraz ze swoimi opiekunami. Młodzi uczestnicy nabędą również wiele nowych umiejętności przydatnych podczas odkrywania świata oraz rozwiną swoje zainteresowania.

Zajęcia będą prowadzone przez dwie osoby: Edukatora oraz Seniorkę lub Seniora, który jest ekspertem w danej dziedzinie.

 

Zajęcia zostały stworzone by dziecko mogło:

 • rozwijać swoje zainteresowania i pasje,
 • zrozumieć potrzeby osób starszych,
 • zdobyć nowe umiejętności,
 • nabrać szacunku wobec pamiątek rodzinnych i tradycji,
 • dostrzec w osobach dorosłych partnerów do zabawy i rozmów.

 

Celem zajęć dla opiekunów jest:

 • szansa na ciekawe i wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem,
 • zdobycie inspiracji do rozmów z dzieckiem na temat rodziny, przodków i pamiątek rodzinnych.

 

Zajęcia:

 • adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat, w zajęciach aktywnie uczestniczą również dorośli opiekunowie. Zapraszamy zarówno rodziców z dziećmi, jak również Babcie i Dziadków z wnuczętami,
 • są bezpłatne,
 • trwają około 90 min.
 • należy wcześniej zarezerwować za pośrednictwem maila edukacja[at]bramapoznania.pl. W mailu należy podać następujące informacje: tytuł zajęć, imię i nazwisko opiekuna, wiek dziecka, liczbę dzieci, liczbę uczestników dorosłych,
 • odbywają się od października 2016 r. do kwietnia 2017 r. w wybrane soboty miesiąca o godz. 11.00
 • odbywają się w różnych przestrzeniach Bramy Poznania oraz na Ostrowie Tumskim

 

 

 

 

Harmonogram zajęć:

Drzewo – Twój przyjaciel – 8.10.2016 r., godz. 11.00

Wybierzmy się na wyprawę badaczy drzew Ostrowa Tumskiego! Rozszyfrujemy nazwy gatunków rosnących tu drzew, dowiemy się ile mają lat i poszukamy wśród nich swojego przyjaciela. Przewodnikiem naszej wyprawy stanie się seniorka Pani Anna Struk – technolog drewna, która zdradzi nam kilka tajemnic na temat drewna i jego wykorzystania na co dzień.

Spotkanie na placu przed katedrą.

Zajęcia odbywają się częściowo w terenie na Ostrowie Tumskim i w sali warsztatowej w Bramie Poznania.

 

Końskie zdrowie – 05.11.2016 r., godz. 11.00

Czy koń chodzi do lekarza i łyka tabletki? Kto dba o jego zdrowie i urodę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwo Barbara i Grzegorz Radziłowscy, lekarze weterynarii. Wspólnie poznamy tajemnice zwierząt znane tylko weterynarzom, sprawdzimy również czy na wyspie katedralnej żyły jakieś konie.

Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.

 

Walizka pełna wspomnień – 10.12.2016 r., godz. 11.00

Jak przygotować się do podróży i co zabrać ze sobą na wyprawę w nieznane? Wspólnie zajrzymy do starej walizki, by przekonać się jakie tajemnice skrywali dawni podróżnicy. O podróżach naszych przodków i ich ekwipunkach opowie seniorka Pani Anna Struk, która przywiozła wspomnienia z niejednej podróży.

Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.

 

SMS z przeszłości – 14.01.2017 r., godz. 11.00

Zostań posłańcem księcia Mieszka I i stań przed wyzwaniem przekazania ważnych informacji. Wspólnie zajrzymy do grodu na Ostrowie Tumskim, aby podejrzeć dawne metody komunikacji. Obejrzymy też pamiątki rodzinne seniorki Pani Grażyny Sobierajskiej – Mormol, które zdradzą jak nasi przodkowie radzili sobie bez telefonów komórkowych.

Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.

 

Ptasie historie – 11.02.2017 r., godz. 11.00

Czy w średniowieczu na poznańskiej wyspie mieszkały ptaki? Jakie zadania miały w grodzie Mieszka I? Bogdan Grabowski nasz senior-hobbysta opowie nam o swojej pasji (jednej z wielu!), jaką są ptaki mieszkające w mieście. Szczególną uwagę zwrócimy na to, jak je rozróżniać, czym się żywią i jak im nie szkodzić. Nie zabraknie też działania – wspólnie przygotujemy bezpieczny karmnik dla ptaków.

Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.

 

Po nitce do kłębka – 18.03.2017 r., godz. 11.00

Podążając za tajemniczą nitką, odbędziemy podróż do średniowiecza, gdzie szaty, tkaniny i zdobienia świadczyły o tym, jaką rolę pełniło się w społeczeństwie. A dziś? Z jakich materiałów szyte są nasze ubrania? Poznamy klika z nich i nauczymy się, jak je rozróżniać. Wszystko to za sprawą naszej seniorki Danuty Kledzik, która potrafi wyczarować niezwykłe rzeczy przy pomocy nici i wełny. Nie zabraknie też rodzinnego współdziałania – przygotujemy kukiełki Mieszka I i Dobrawy w książęcych strojach.

 

 

 

Bilety on-line
English Version