Rozwiń sub menu
Poznań Katharsis Festival: Pokrzyk | Tańce nad rzeką

 

 

Zapraszamy na zabawę taneczną z tradycyjną muzyką graną na żywo przez kapelę Pokrzyk (Kraków). Potańcówka na zakończenie festiwalu Katharsis odbędzie się 1 czerwca nad rzeką, w Amfiteatrze Bramy Poznania. Zabawa zostanie poprzedzona warsztatami tańców tradycyjnych w tym samym miejscu o 18:00. Start zabawy tanecznej o 19:00!

 

Zagra zespół Pokrzyk w składzie:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Katarzyna Dudziak – basy, śpiew
Michał Biel – baraban
Paweł Iwan – cymbały, śpiew

 

Wstęp wolny.
 
Zapraszamy!

 

Zespół Pokrzyk o sobie: 
 
Jesteśmy kapelą trans-folkową. Rośniemy w Krakowie, ale chętnie gramy w różnych miejscach. Kręci nas starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa z Polski i innych stron. Gramy mocno i gramy do tańca. Choć gramy (na razie) akustycznie, dostrzegamy i staramy się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną.

 
Pokrzyk, czyli wilcza jagoda, to mityczna roślina, która według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny. Szekspir pisał, że to “roślina, od której zmysły durzeją”. Co zatem usłyszycie w tanecznym transie? Melodie z miejsc pochodzenia każdego z nas. Wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi; pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów; żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny; przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także… Hmmm… Nie zdradzimy wszystkiego. Czasem nas ciągnie dalej od korzeni. Czasem korzenimy się w znaleziskach z internetów. Spróbujcie odgadnąć sami. Pokrzykiwanie w trakcie wirowania mile widziane.

 

 

Organizator: Fundacja Świętego Benedykta: www.katharsis.fundacjaswietegobenedykta.pl

Bilety on-line
English Version