Rozwiń sub menu
Pograjki – rodzinne koncerty interaktywne

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na cykl koncertów interaktywnych, w ramach których poznamy bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski – przyjrzymy się lokalnym tradycjom różnych części naszego regionu – tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością naszego miejsca w Polsce!

 

Podczas Pograjek poznamy polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku – będziemy mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Zaprosimy Was również na spotkania skupione wokół tradycji miejskich – nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości – poznamy brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzymy muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami. A zatem bierzemy pod lupę tradycje – te bliższe, lokalne i regionalne oraz te, które stanowią dziedzictwo kulturalne całego kraju.

 

Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych.  Stawiamy na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną – będzie mieli szansę być zarówno odbiorcami, jak i jej uczestnikami.

 

 

13.01, niedziela, godz. 11:00 – Tradycje kolędnicze  Kolędowanie zimowe

 

BRAK MIEJSC

 

Podczas koncertu poznamy tradycje kolędnicze z różnych stron Polski. Kusoki, baciary, siwki, lofry, turki, pucheroki – kolędnicy! Nawiązując do polskiego zwyczaju kolędowania, zawitamy do Was z różnorodnymi postaciami i tradycjami kolędniczymi. Poprzez pełne muzyki, żywe spotkanie z kulturą tradycyjną, dzieci zobaczą przebrania kolędnicze z różnych zakątków Polski oraz poznają mało znane zwyczaje takie jak szczodrowanie czy herody. Poprzez zabawę nauczymy się czerpać z polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

 

10.02, niedziela, godz. 11:00 – Ziemia Kaliska

 

BRAK MIEJSC

 

Zapraszamy dzieci i opiekunów na spotkanie z dziedzictwem polskiej muzyki tradycyjnej – tym razem Ziemi Kaliskiej. Muzycy zapoznają nas z tradycyjnymi instrumentami (skrzypce, basy, baraban, bęben obręczowy, trąbka) i melodiami wschodu Wielkopolski, animując jednocześnie spotkanie na kształt tradycyjnej potańcówki. Poznamy tradycyjne tańce wirowe: polki oraz charakterystyczne dla tej części regionu owijoki, jak również wspólnie doświadczamy siły naturalnego śpiewu. Dzięki otwartej formule spotkania, dzieci mają szansę doświadczyć tego, czym była niegdyś zabawa ludowa oraz odkryć energię rodzimego folkloru.

 

 

10.03, niedziela, godz. 11:00 – Poznańskie muzykowanie

Brak miejsc! 

 

Edukacja regionalna – to jest to! Poznajemy stolicę Wielkopolski. Dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb? Czy znasz już mieszkańców poznańskiego Ratusza – dwa trykające się koziołki? Bamberka – kto to taki? Te i inne tajemnice Poznania odkryjemy w trakcie muzycznej wędrówki, której przewodnikiem będzie autor piosenek dla dzieci i dorosłych. Dodajmy, że piosenki, które usłyszymy (a i zaśpiewamy!) powstały specjalnie z myślą o tym spotkaniu. Poznamy Poznań w rytmie autorskich piosenek Przemka Mazurka.

 

 

14.04, niedziela, godz. 11:00  – Tradycje kolędniczne – kolędowanie wiosenne

 

BRAK MIEJSC

 

Wiosnę przywitamy śpiewająco! Wraz z artystami, zajmującymi się na co dzień śpiewem naturalnym i muzyką tradycyjną będziemy odkrywać wiosnę w muzyce. Pójdziemy śladem tradycyjnych pieśni, które często opowiadały o przyrodzie. Przypomnimy też zwyczaj wiosennego kolędowania. Zaprosimy również dzieci do wspólnej zabawy głosem i nawoływania wiosny! Wspólnie przemierzymy czas obrzędowości wiosennej i wielkanocnej.

 

 

Pograjki będą odbywać się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę o godz. 11:00 w Bramie Poznania.

Projekt realizowany jest od października 2018 do kwietnia 2019.

 

Informacje praktyczne:

Na koncerty obowiązują bilety:
10zł/osoba,
7zł/osoba – zniżka Karta Rodziny Dużej.

Dzieci do lat trzech bezpłatnie.

Wiek uczestników bez ograniczeń.

 

 

 

 

Bilety on-line
English Version