Rozwiń sub menu
Pograjki – Muzyka Biskupizny

 

 

Zapraszamy na cykl koncertów interaktywnych, w ramach których poznamy bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski – przyjrzymy się lokalnym tradycjom różnych części naszego regionu – tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością naszego miejsca w Polsce!

 

 

Podczas Pograjek poznamy polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku – będziemy mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Zaprosimy Was również na spotkania skupione wokół tradycji miejskich – nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości – poznamy brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzymy muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami. A zatem bierzemy pod lupę tradycje – te bliższe, lokalne i regionalne oraz te, które stanowią dziedzictwo kulturalne całego kraju.

 

 

Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych.  Stawiamy na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną – będzie mieli szansę być zarówno odbiorcami, jak i jej uczestnikami.

 

 

Pograjki będą odbywać się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę o godz. 11:00 w Bramie Poznania.

Informacje praktyczne:

Na koncerty obowiązują bilety:
10zł/osoba,
7zł/osoba – zniżka Karta Rodziny Dużej.

Dzieci do lat trzech bezpłatnie.

Wiek uczestników bez ograniczeń.

Link do zakupu on-line

 

 

9.12, niedziela, godz. 11:00 Muzyka Biskupizny. Koncert połączony w poznańską premierą płyty „Lala gąski na gałązki – dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny”

12.00 Koncert dzieci śpiewających na płycie oraz warsztaty pieśni. Spotkanie z twórcami.

 

 

Biskupizna to mikroregion Wielkopolski o bardzo żywej tradycji. Region roztańczony i rozśpiewany, wyróżniający się repertuarem oraz zwyczajami. Koncert jest okazją poznania prawdziwej kapeli biskupiańskiej – usłyszymy, jak głośne są dudy, wyjaśnimy, dlaczego towarzyszące dudom skrzypce trzeba podwiązać, zobaczymy tradycyjne stroje tego regionu i dowiemy się, co to jest kopka.

 

 

Koncert rozpocznie jednocześnie poznańską premierę płyty „Lala gąski na gałązki – dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny”. Płyta jest zbiorem pieśni, wyliczanek i zabaw, które pochodzą głównie z repertuaru pani Anny Chudej, a ich wykonawcami są młodzi Biskupianie w wieku od 6 do 14 lat. „Lala gąski na gałązki…” to płyta o dzieciństwie na Biskupiźnie – prezentuje tradycje dziecięce, które nie są szeroko znane. Podczas poznańskiej premiery odbędzie się koncert dzieci śpiewających na płycie oraz warsztaty śpiewu dla dzieci (8-12 lat), chcących nauczyć się piosenek ze wspomnianej płyty.

 

 

Bilety on-line
English Version